Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

За Ганодерма Луцидум печурку или "Реиши"(јапански назив), се зна, по писаним траговима, да је лековита - последњих 4.000 година. Стари Кинези су обожавали. Болујете ли, без обзира од чега, Кинези ће вам препоручити "Линг жи", што на кинеском значи "света печурка"! Звали су је и "дрветом живота", као и "биљком дуговечности"

Векови коришћења донели су јој још низ имена: "небеска" или "рајска трава", "лек краљева", "биљка среће" (пре појаве модерне интензивне производње, њу је било права срећа пронаћи у природи и - плаћала се у злату онолико колико је тешка када се припреми, тј. осуши и уситни)...

Но, ма како је звали, реч је о печурки из породице Ganoderma која расте на пањевима дрвећа, а најцењеније су оне убране са шљиве и храста. Доктор Ши-Јан Лее, најславнији доктор династије Минг у својој књизи , пише да трајно узимање Ganoderma Lucidum омогућава формирање здравог тела и постизање дуговечности. Може се узимати свакодневно, а дугорочно коришћење - доказано јача наш имуно-систем, без икаквог нежељеног деловања по људски организам.

С обзиром да је дрвенастог састава, не може се користити у исхрани, али се зато од ње припремају чајеви и разни корисни препарати, и то у комбинацији са другим лековитим врстама. У последњих 20 година тестирано је дејство Ganoderma Lucidum препарата и потврђено је да је ова печурка корисна код: неуростеније, несанице, кијавице, разних цревних обољења, хепатитиса, хроничног бронхитиса, помаже код оправка јетре, срчаних обољења и алергија, а свакако побољшава имунитет. Полисахариди ове печурке имају јак антиканцерогени ефекат и у свету се користе као званично средство у борби против злоћудних тумора. Ганодермна киселина, још једно њено једињење, добра је за разне врсте алергија. Сама печурка има изразите антивирусне и антибактеријске особине, па може да се користи и као природан антибиотик. Први су је почели узгајати Кинези, а последњих неколико деценија њена производња је све популарнија широм света. Тако се она данас мање тражи у природи, већ се углавном вештачки узгаја, у строго контролисаним условима. Показало се да су гајени примерци вишеструко бољи од оних из природе - по свом деловању.

Деловање  Ганодерма Луцидум  на имунолоски систем

Реиши има веома широку примену. Можда највећа вредност ове печурке лежи у могућности да ојача имуни систем људског организма. Реиши тј.  Ганодерма Луцидум  садржи, поред осталог, високу концентрацију органског Германијума, полисахариде и трипертене. Ове активне компоненте доказано јачају наш имуно-систем. Конзумирање ове печурке представља одличну превентиву. Свуда даје добре резултате захваљујући најважнијем ефекту "подршка суштини и обезбеђењу корена виталности људског организма" - побољшању имунитета. Ганодерма печурке помажу регулацији целог телесног механизма, скоро свих система и метаболизма тј. осигурава да сви органи раде нормално! Према традиционалној кинеској медицини Ganoderma Lucidum помаже у бољем функционисању и служи за третирање болести пет кључних органа код људи - срце, плућа, јетра, панкреас и бубрези. Ganoderma Lucidum се може користити у случајевима: респираторних обољења, кардиоваскуларних, дигестивних, неуролошких, ендокринолошких обољења итд.

Дејство  Ганодерма Луцидум  на кардиоваскуларни систем

Вековима је Ганодерма позната као кардиоваскуларна биљка па је тако рутински преписивана у старој Кини и Јапану пацијентима са “боловима у грудима“, са стресом и/или коронарно артеријским обољењима. Кинески научници су нашли да Ганодерма побољшава крвоток и да садржи киселине трипертене које снижавају висок крвни притисак, смањују холестерол и самим тим спречавају срчана обољења – инфаркт. Шестомесечна клиничка истраживања на медицинском факултету у Токију су показала да је скоро половина од 53 пацијента са повећаним крвним притиском имала значајно снижење притиска после узимања еxтракта Ганодерме а сличне резултате су добили Кинески научници у својим обимним истраживањима дејства еxтракта Ганодерме на пацијенте са високим нивоом холестерола код којих је овај ниво значајно опао после само 1-4 месеца свакодневног конзумирања еxтракта (код 68% од 90 пацијената).

Битно је још напоменути да је печурка Ганодерма неотровна, да може да се узима свакодневно без икаквих нежељених дејстава. Када се конзумира у препорученим количинама, Ганодерма враћа стање организма у нормалу. Она је имуномодулатор – регулише и “фино подешава “ имуни систем.

 Дејство  Ганодерма Луцидум гљиве  на тумор

Главни узрок развоја тумора код људи је слаб телесни имунитет. Најбољи ефекат у борби против тумора Ganoderma Lucidum постиже регулацијом и активацијом имуног система, нарочито повећавањем телесног имунитета - повећавањем способности самоодбране људског организма против тумора.

Највећи део истраживања антитуморних ефеката печурке спроведен је у Јапану. У Истраживачком институту Националног центра за рак у Токију, Ikekawa и сарадници испитали су већ давне 1969. на мишевима којима су претходно пресадили сарком 180, антитуморно деловање екстраката јестивих печурака, што су 5 година касније потврдили и проширили Хамуро и Цхихара у заједничком истраживању тога института и познате прехрамбене компаније Ајиномото. Печурке Ganoderma Lucidum заправо преко својих антитуморних једињења покрећу имунобиолошке реакције којима организам мења своје функционисање како би оздравио. Од 1980. за таква је једињења у употреби израз "биомодулатори", односно "модификатори биолошког одговора”. Та једињења јачају и/или поновно успостављају имунолошке функције организма, како оне генералне, тако и специфични имунитет против тумора. Осим тога, та једињења коче развој туморних ћелија, непосредно их уништавају, модификују туморне ћелије, тако да их одбрамбени систем организма може лакше препознати како би их успешније уништавао, а у неким ситуацијама и убрзавају сазревање туморских ћелија, које се тиме од малигних поновно претварају у бенигне. Ганодерма може бити коришћена као допуна за време хемотерапије и радиотерапије за смањење нежељеног дејства као што је замор, губитак апетита и ризик од инфекција. Такође може смањити токсичне нежељене ефекте и ублажити болове за време хемотерапије и радиотерапије нарочито код пацијената који су у крајњој фази болести, за продужавање и побољшање квалитета живота.

Дејство Ганодерма Луцидум на алергије и на упалне процесе

Седамдесетих и осамдесетих година прошлог века антиалергијско дејство Ганодерме је било предмет истраживања научника у Кини и Јапану. Истраживања су показала да еxтракт Ганодерме значајно кочи све четири врсте алергијских реакција, укључујући и позитивне ефекте против астме. Истраживачи у здравствено научном центру на универзитету у Тексасу су нашли да Ганодерма може ефикасно да се користи за третирање Коњуктивитиса, Бронхитиса, Реуматизма а да притом значајно побољшава имуни систем код људи.

Заштита јетре и детоксикација

Реиши печурке су способне да заштите јетру од оштећења изазваним разним физиолошким и биолошким факторима. Осим тога ефекти узимања Ганодерме могу се видети и пре и после оштећења јетре. Ганодерма гљиве су редовно препоручиване од стране кинеских лекара у лечењу хроничног хепатитиса. Резултати истраживања у Јапану су показали да је узимање Ганодерме у трајању од 2-15 недеља, код пацијената оболелих од хепатитиса, показало да је укупна стопа успешности била од 70-90%. Ганодерма печурке се могу користити за регенерацију јетре и детоксикацију, разне врсте хроничног хепатитиса а такође и успешно третирање лошег рада јетрених функција.

Наука још увек интензивно истражује ову печурку.

Састав: Шешир печурке садржи угљене-хидрате, аминокиселине, малу количину протеина, неорганских јона, стероида, тритерпена, липида, алкалоида, затим гликозиде, кумарин гликозид, рибофлавин (B2) и аскорбинску киселину (C).

У дршци су нађени минерали: Мг, Ca, Zn, Mn, Fe, Cu и Ge. Осим бакра, сви ови минерали су нађени и у кожици шешира. У спорама има холина, бетаина, тетракозанске, стеаринске и палмитинске киселине, ергостерола и др.

Активни састојци реиши и њихова улога у организму:

- ганодеричне киселине A, B, C, D (тритерпени), и олеинска киселина инхибирају ослобађање хистамина (антиалергиско деловање);

- непознати алкалоид и непознати полисахарид делују кардиотонично;

- непознати гликопротеин делује као инхибитор тумора; -разни полисахариди, (ß-D-glukan, GL-1, FA, FI, FI-1a) имају имуностимулативно и антитуморно дејство;-полисахарид ß-D-глукан D-6 повећава синтезу протеина и метаболизам нуклеинских киселина;

- протеин Линг-Зхи-8 има широк антиалергијски спектар и делује као имуномодулатор;

- стероид ганодостерон и тритерпени R, S делују антихепатотоксично;

-тритерпени B, D, F, H, K, S, Y и тритерпен ганодермадиол делују на снижење крвног притиска;

-тритерпен ганодермиèка киселина делује као инхибитор синтезе холестерола.

Органски гајена  Ганодерма Луцидум  

Истраживања везана за органски гајену Ganoderma Lucidum (значи, не индустријски гајену, у пластеницима, већ под специјалним условима: на одређеној надморској висини, са негативним јонима и планинском водом, са довољно јутарњег сунца и др.!) - су показала да таква има чак 4-6 јаче дејство од обичне, гајене, а још и многоструко више од оне која дивље расте у природи! Специјалном технологијом обрађене споре од Ganoderma Lucidum - имају, пак, и још око 70 пута јаче дејство од саме Ганодерме!...

Izbor:zdravasrbija.com

ВИЛИНА ЛАЖИЦА

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.

Dijeta koja potiče iz Velike Britanije, a postala je veoma popularna u Hollywoodu, naziva se još i M-Plan, a zahvaljujući njoj već su smršavile Kelly Osbourne i Katy Perry.

Susreti gljivara na Fruškoj gori, tradicionalna manifestacija, održaće se po 18. put, a druženje je zakazano za 24. oktobar 2021. godine s početkom u 11 časova.

Na području delovanja RC Vranje u voćnim zasadima gde nije sprovedena adekvatna hemijska zaštita registrovani su simptomi truleži plodova jabučastog voća (Monilinia fructigena).

Gljive bi u budućnosti mogle da nađu mnogo širu primenu od one koju danas poznajemo. U nastavku pročitajte za šta se one sve mogu koristiti i pri tome čuvati životnu sredinu.

Navikli smo da slušamo o namirnicama koje su zamena za pravo meso, med, pa i mleko koje se može dobiti iz soje. Sada se govori o jednom novom načinu koji podrazumeva korišćenje gljiva u proizvodnji mlečnih proizvoda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета