Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

I sa ekonomske i sa odgajivačke tačke gledišta, poremećaji ekstremiteta su ozbiljan zdravstveni problem mlečnih krava

Poremećaji ekstremiteta i posledična šepavost prouzrokuju ozbiljne ekonomske gubitke farmerima. Ekonomske posledice poremećaja ekstremiteta su troškovi koji nastaju zbog gubitaka u proizvodnji mleka, gubitka težine, isključenja grla, produženog međutelidbenog intervala, povećanih troškova radne snage i veterinarskih troškova, kao i lečenje, i odbačeno mleko. 

Obrada papaka
 Papci se mogu obrađivati preventivno ili terapijski. Preventivna obrada je bolja iako ona neće sprečiti pojavu svih slučajeva šepavosti. Izuzeci će se pojaviti odmah ili kasnije. Interval u kojem je potrebno obrađivati papke zavisi od uslova na farmi. Obradu papaka treba da radi neko ko razume građu i funkciju nogu i rožine i ko razume kako uslovi držanja utiču na rast rožine.

Rast rožine
 Štale u kojima se drže krave često imaju betonske podove koji utiču na stepen rasta i trošenja rožine. Bolesti kao što je laminitis i interdigitalni dermatitis uzrokuju preveliki rast rožine. Šepavost se češće javlja na zadnjim nego na prednjim nogama i u između 95 i 99% slučajeva, spoljni papak na zadnjim nogama je pogođen. Razlog je što rožina spoljnjeg papka raste brže nego što se troši. Rast i trošenje unutrašnjih papaka na zadnjim nogama je više izbalansiran. Preveliki rast rožine na spoljnjem papku je prouzrokovan načinom na koji krava hoda na tvrdoj i ponekad klizavoj podlozi. Krava se pruža napred da bi jela. Ovakva aktivnost može dovesti do preopterećenja i izvrnutih papaka. Takođe stav prednjih nogu (urođen) može biti uzrok. U ovakvim slučajevima noge su usmerene ka spolja od kolena. Ako su tabani papaka nagnuti, težina nosećeg zida čini se da podupire većinu težine. Ovo prebacuje veliko opterećenje na stabilizacionu ulogu tetiva i na duboki tetivni pregibač u papku. Kopitna kost će pritiskati jače na tipičnu tačku korijuma. 

Načini kako izbeći ekonomske gubitke koji su posledica oboljenja papaka su:

Korišćenje semena bikova koji prenose pozitivne gene za papke,
Održavanje higijene papaka,
Orezivanje papaka 2 puta godišnje i to posebno kod vezanog sistema držanja grla,
Održavanje higijene u objektima,
Sprečavanje mehaničkih povreda,
Izbalansirani dnevni obroci.

Izvor:svckrnjaca.com

Bolest papaka kod goveda

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета