Kada je prva muža krava posle teljenja?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Na početku laktacije, krave treba musti tri puta dnevno jer to podstiče mlečnu žlezdu na aktivnost.

Posle teljenja mlečna žlezda luči velike količine mleka. Prvu mužu započeti najkasnije 6-8 časova posle teljenja. Prvo mleko ili kolostrum se obavezno daje teletu, a ostatak se ne sme koristiti za ljudsku ishranu. 

Zbog intenzivne aktivnosti mlečne žlezde posle teljenja, mogući su i poremećaji zdravstvenog stanja same životinje usled gubitka kalcijuma što dovodi do puerperalne pareze.

Krave treba od početka muže privikavati na mužu u određeno vreme i na određeni postupak pri samoj muži.
Ako se u toku muže primete pahuljičaste promene u mleku ili ako se pojave tzv. „krpice“ vime treba češće izmuzati, jer usled zastoja mleka može doći do nespecifičnih promena u vimenu. Međutim, ako i pored toga promene u mleku i dalje ostaju neophodno je mleko pregledati i utvrditi tačan uzrok promena. Na početku laktacije, krave treba musti tri puta dnevno jer to podstiče mlečnu žlezdu na aktivnost. Ovo treba činiti 2 do 3 nedelje. Ako krave daju dosta mleka, a trokratna muža ima ekonomsku opravdanost treba nastaviti sa mužom krava tri puta u toku dana.

Kod nekih krava na početku muže se javlja veoma veliki edem vimena, što otežava mašinsku a i ručnu mužu. Mašinsku mužu treba prekinuti i preći na ručnu sve dok otok ne splasne. Da bi se ubrzalo povlačenje otoka preporučuje se upotreba veterinarskih lekova a takođe i intenzivno kretanje krava. Česta je situacija da se kod prvotelki prilikom muže pojavi krv u mleku. Takve krave treba pažljivo da se muzu i u većini slučajeva krvarenje spontano prestaje.

Izvor:PSSS

Kada je prva muža krava posle teljenja?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Krava bi mogla da proizvodi 1 gram insulina po litru mleka, a svaki gram insulina jedak je kao 28.818 jedinica insulina

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета