Krave su pametnije kada se odgajaju u parovima a telad u sistemu drugara

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Krave uče bolje kada se čuvaju zajedno, što im može pomoći da se brže prilagode novim kompleksnim tehnologijama hranjenja i muže na modernim farmama, tvrdi se u istraživanju Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji.

Istraživanje pokazuje da su krave muzare bolje u učenju kada se uspostavi “sistem drugara”. Istraživanje takođe pruža prve dokaze o tome da je standardna praksa pojedinačnog čuvanja teladi povezana sa određenim poteškoćama u učenju. Uparivanje teladi izgleda menja način na koji su ove životinje u stanju da procesuiraju informacije.”, kaže Den Veri, autor i profesor životinjskog socijalnog programa na Univerzitetu u Britanskoj Kolumbiji. “Preporučujemo farmerima da koriste neki vid društvenog čuvanja teladi tokom perioda hranjenja mlekom.” 

Kako farme postaju neverovatno kompleksne, sa govedima u dodiru sa robotizovanim muzarima, automatizovanim sistemom za hranjenje i drugim tehnologijama, sporo prilagođavanje može biti frustrirajuće i za krave i za farmere.

“Nevolje sa prilagođavanjem promena u rutini i okruženju može prouzrokovati probleme za farmere i životinje.”, kaže Veri, dodajući da prelazak sa pojedinačnog čuvanja na upareno, često jednostavno kao uklanjanje pregrade. Farmeri često drže telad u pojedinačnim boksovima, verujući da to smanjuje širenje bolesti. Međutim, Veri kaže da je briga neopravdana ukoliko se radi o maloj grupi krava. “Rizik da se jedna životinja razboli i zarazi drugu je realan kada govorite o velikim grupama, ali ne i za manje grupe od po dve, tri jedinke.”, kaže Veri.

Telad u paru ili samostalno

Istraživači su želeli da vide utiče li povećana društvenost na njihovu sposobnost da istražuju svoju sredinu i uče jedni od drugih, Mnogo životinja od toga profitira jer se u grupama osećaju sigurnije. Istraživanje je takođe pokazalo da se telad koja se uzgaja u složenijim socijalnim sredinama manje boji noviteta. Ona koja su odrasla u društvu počela su da jedu čvrstu hranu pre nego ona smeštena pojedinačno. To se pripisuje povećanom nivou udobnosti i istraživanja socijalnog kontakta. Na primer, telići koji su dobili socijalnog partnera, ali nakon šest nedelja starosti, jeli su manje čvrste hrane od onih koji su ranije dobili društvo.

TEST

Istraživanje je uključivalo dva kognitivna testa za dve grupe Holštejn teladi koja se čuvaju u posebnim boksovima ili u paru.

U prvom testu, istraživači su uneli novi predmet (crvenu plastičnu kantu) u boksove. Kada su prvi put izložene novim predmetima sva telad je pokazala interesovanje, kao što je očekivano. Međutim nakon nekoliko susreta sa kantom, pojedinačna telad je nastavila da reaguje kao da je vide prvi put, dok je uparena počela da se navikava i ignoriše kantu.

“Test ukazuje da individualno čuvanje može učiniti telad osećajnijom prema novitetima i učiniti ih da se teže naviknu na promene u okruženju.”, kaže profesor Den Veri. “To može predstavljati problem prilikom treniranja životinja da urade nešto prosto poput kretanja putem, a da ne budu prestravljene blještavim svetlom ili novim zvukom.”

U drugom testu, telad je bila naučena da izvrši prost zadatak, prilaženja crnoj boci punoj mleka i izbegavanja prazne bele boce. Nakon što je telad naučila da preferencijalno posećuje crnu bocu, istraživači su promenili pravila kako bi odredili koliko dobro će se telad privići na tu promenu.

Izvor:nationalgeographic.rs

Krave su pametnije kada se odgajaju u parovima a telad u sistemu drugara

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.

U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета