Простирка од пиљевине за већу ПРОДУКТИВНОСТ млечних крава

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

На фармама у Холандији као простирка кравама користи се пиљевина, што се показало у пракси као продуктивно решење које би, у некој измењеној варијатни прилагођеној нашим условима, могло да се примени и на нашим фармама.

На једној породичној фарми са 190 млечних крава у близини Холтена на истоку Холандије краве током целе године бораве у затвореном простору. На фарми која се простире на 100 хектара, 70х је под травом док је на остатку засејан кукуруз.
Три роботске јединице музу краве у просеку 3 пута дневно, са просечним приносом млека по грлу од 11.000 кг за 305 дана, а млеко у просеку садржи 3.65% протеина и 4.55% масти. Пре 4 године инсталиран је аутоматски систем за храњење крава и формулисаа мешавину за исхрану од травне силаже, кукуруза, концентрата и воде, са 40% суве материје.

Као што можете замислити, стадо ове величине које се све време чува у затвореном простору производи много стајској ђубрива. Сво ђубриво се раздваја на два дела: чврсто и течно, за којима постоји велика потражња пољопривредних газдинстава и фарми.

Да би добио компостни материјал он уместо сламе кравама простире пиљевину. Простирка од пиљевине је дебљине 70 цм. Према речима фармера укупни трошкови су му исти као и код класичних простирки.

„Површина „одморишта“ износи око 15 квадратних метара по крави. Простирка је дебљине 70 цм, а постројење усисава влагу кроз мале отворе који се налазе на сваком квадратном метру“, каже фармер.

Простирка од пиљевине се ротира једном дневно, а око 60 крава у било ком тренутку се налази у овом одморишту. Целокупну простирку мењају једном годишње, а сваке 2 недеље освежавају простирку са новим слојем пиљевине.

Од пиљевине и кравље балеге направи се одлично суво ђубриво које овај фармер даље продаје. Осим што га продаје он га и користи у пролеће на својим пољима кукуруза и веома је задовољан са њим.

Izvor: agromedija.rs

Простирка од пиљевине за већу ПРОДУКТИВНОСТ млечних крава

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Krava bi mogla da proizvodi 1 gram insulina po litru mleka, a svaki gram insulina jedak je kao 28.818 jedinica insulina

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Savremeni uzgoj krava je doneo poboljšanje uslova kao i povećan prag rentabilnosti.

Za uzgoj tovnih goveda posebno se preporučuje sistem krava-tele koji predviđa držanje životinja na otvorenom. Rentabilan je, bez velikih ulaganja

Jedan farmer iz Bangladeša tvrdi da na njegovoj farmi živi najmanja krava na svetu. Snimak kravice je vrlo brzo preplavio internet, a ljudi su oduševljeni ovim čudom prirode!

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета