Са којом дневном количином силаже хранити говеда и овце?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Силажа целе биљке кукуруза је најзаступљенија у исхрани преживара. Осим њене здравствене исправности, приликом исхране стоке треба знати и које су дневне количине овог популарног хранива дозвољене за поједине категорије животиња.

У исхрани говеда и оваца силажом - сточар мора бити обазрив. Лош квалитет силаже може да изазове озбиљне пробавне тегобе преживара. Ако се за справљање силаже користи квалитетан кукуруз идеалне влажности и при томе добро сабија на складишним местима - силажа ће бити квалитетна. Пре почетка употребе новосправљене силаже увек треба оценити њен квалитет

Оцена квалитета према боји, мирису и укусу

Ту оцену може да обави и сам сточар по такозваном одокативном систему према: боји, мирису, укусу, структури, али и према првом пробном оброку у јаслама. Боја исправне силаже је светло-жута, жута, зелено-жута, жутомрка. Али, ако је тамно-мрка (карамелизована) или тамносива или црна, знак је да је силажа лоша и коначну одлуку да се може давати кравама треба да донесе стручњак, односно лабораторијска анализа. Квалитет силаже се може оценити и огледним давањем мање количине животињама. Ако је стока нерадо једе или одбија да једе квалитет силаже је више него сумњив.
Такође, мирис добре силаже је пријатан, накисео и ароматичан. Ако преовладава мирис квасца, сира и алкохол, силажа је осредњег квалитета, а ако је бљутава, сапунаста и горка, знак је да је лошег квалитета.

Болести због лоше силаже

Утврђено је да због поједене лоше силаже стока добија разне стомачне тегобе услед поремећаја варења, дегенерацију јетре, поремећаје у искоришћавању протеина. Исто тако и ако је силажа квалитетна, али лоше избалансирана с концентратом у оброку, утиче на смањење минералних материја у организму.

Основно правило, нарочито у исхрани преживара, је да се силажа постепоно ставља у оброк, у трајању око две недеље, како би се животиње прилагодиле на њене специфичности. Преобилна исхрана силажом такође може да изазове здравствене проблеме, па треба прихватити препоруке стручњака.

Силажу млекуљама давати после муже
Силажа се може давати музним кравама у количини од 25-30 кг на дан. Слично сену и силажа може да се користи као једина волуминозна компонента оброка за музне краве, али се у пракси показало да замена дела силаже сеном, као и репеним резанцима утиче на повећање конзумирања хране и суве материје, уз нешто већу производњу млека.

Треба знати да мирис силаже прелази на млеко уколико се већа количина складишти у штали, или се кравама даје пред мужу. Зато је препорука да се при мужи краве хране сеном, а после силажом.

Силажа у оброку телади - тек у трећем месецу старости

Већина стручњака не препоручује употребу силаже у исхрани телади пре него што наврше два месеца старости, јер често изазива здравствене проблеме при варењу хране. Значи, њима се силажа даје у оброку тек у трећем-четвртом месецу, тако што се почне са веома малим количинама, а да са пет-шест месеци старости конзумирају око пет килограма силаже на дан, са 8-12 месеци од 10 до 13 килограма, а од 12 до 15 месеци од 15 до 22 килограма силаже.

Иначе, тов јунади се у потпуности може заснивати на квалитетној силажи. Њима се дневно може дати од 15 до 30 килограма по грлу. Оброк са силажом се допуњује са беланчевинама, пре свега сојином сачмом. Препоручује се да се при спремању силажу од целе биљке кукуруза на једну тону уситњеног материјала дода 9 кг урее, 4,5 кг сточне креде, 1,8 кг дикалцијумфосфата и 0,45 кг сумпора у праху.
Силажа у исхрани оваца, коња и свиња

У исхрани оваца силажа се код нас ређе користи и то углавном силажа трава и луцерке, а препоруке се односе на количине од једног килограма силаже по грлу на паши, или два-три килограма по грлу зими.

Силажом се могу хранити и коњи, уз претходно постепено привикавање, у количини од седам до десет килограма дневно, с тим да силажа буде доброг квалитета и хигијенски исправна.

У исхрани свиња-товљеника користи се силирано влажно кукурузно зрно, уз додатак концентрата који обезбеђују неопходну количину протеина, витамина и минерала. Супрасне крмаче се могу хранити силажом од луцерке. Крмачама се у оброк ставља пет килограма луцеркине силаже дневно, а товљеницима три килограма силираног влажног зрна кукуруза.

 Izvor: agromedija.rs

Са којом дневном количином силаже хранити говеда и овце?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Uputstvo za podnošenje zahteva za subvencije, kao i tekst javnog poziva mogu se naći na sajtu Uprave za agrarna plaćanja

Procene Poljoprivedno savetodavne stručne službe Leskovac (PSSS), koja prati stanje u celom Jablaničkom okrugu, su da je prinos kukuruza do te mere neujednačen, da će neki proizvođači imati sasvim solidan rod, dok će biti i onih kojima je drastično smanjen, a na nekim parcelama berbe neće ni biti.

Osnovni uslov za uspešnu oplodnju ovaca i povećanje plodnosti je poboljšana ishrana na jedan do dva meseca pre i jedan mesec posle oplodnje.

Klipovi i zrna kukuruza koji su pretrpeli klimatski šok i oštećenja, odličan su za razvoj Fusariuma, Aspergillus-a, Penicillium-a, Alternarie i mnogih drugih gljivica koje duboko prodiru u sva tkiva klipova, pogotovo sekundarnih i tercijarnih, gde tokom metabolizma izlučuju štetne mikotoksine.

Izbalansirana ishrana preživara je neophodna za povećanje dnevnog prirasta i prinosa mleka.U ishrani preživara osnovni obrok čini kabasta stočna hrana (seno, silaža i senaža).

Буђ се ствара и развија још у пољу, односно при обради и чувању жетвених производа и хране за стоку

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета