Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Slobodan sistem znači slobodno kretanje grla, da mogu da dođu do hrane, vode i mesta za mužu kao i do mesta za ležanje.

U Šumadiji slobodan sistem držanja krava još uvek nije dovoljno rasprostranjen tako da je svega od tri do četiri odsto farmi koje koriste ovaj način držanja. Razlozi su mala gazdinstva sa skromnim brojem grla,

Slobodan način držanja krava jeftiniji je u izgradnji i omogućava maksimalno korišćenje mehanizacije, automatsku mužu, hranjenje i izđubravanje. Stručnjaci savetuju da se pre svake veće stočarske proizvodnje uradi analiza zemljišta kako bi se videlo koja vrsta stočnih biljaka najbolje uspeva na stočarskom imanju jer se na taj način smanjuju troškovi koji odlaze na ishranu grla.

Najvažnije funkcije kod ovog sistema su razdvojene:

- toplotna izolacija objekta često nije potrebna u većoj meri izuzev objekata gde se obavlja muža

- primena jednostavnije mehanizacije

Negativna stvar kod slobodnog držanja grla je moguća pojava međusobnog uznemiravanja grla. Kod slobodnog sistema držanja krava ističu se dva osnovna načina : krave imaju bokseve za ležanje i boksevi im služe i za ležanje i za ishranu.

Krave provode na jednom mestu ležeći oko 12 h, pod uslovom da su ležišta odgovarajuća,a krave zdrave. Grla slobodno biraju bokseve, broj bokseva je i veći od broja krava.

Ležišta moraju da omoguće sledeće:

- ulazak unapred na ležište

- ulazak,spuštanje,ustajanje i izlazak bez smetnji

- da izmet izbacuju izvan ležišta

- da se u najvećoj meri izbegnu bilo kakve povrede,pre svega u vezi bočnih pregrada

Dužina ležišta zavisi od odlika rasa, a zatim od mesta i položaja ležišta ( oko 210 cm; širina 120 cm ). Ograde na jasli da se nebi ležište prljalo su povijene cevi, koje ne ometaju normalno uzimanje hrane a sprečavaju nepotrebno prilaženje jaslama. Samohvatači su dodatne ograde od lakih cevi za zatvaranje grla na ležištu.

Kod staja sa boksevima za ležanje i ishranu moguće su dve varijante držanja:

1. Bez prostirke - boksevi imaju veštačku, najčešće gumenu podlogu,dužina ležišta je do 160 cm

 2. Sa prostirkom - oko 170 cm im je dužina ležišta i slična su kao kod vezanog sistema držanja. Ako su ležišta kraća onda se postavljaju produžeci od 20 - 30 cm u vidu rešetki.

Kontrola i nega grla treba da budu svakodnevni (kontrola vuzimanja hrane, kontrola izmeta, kontrola stanja papka, kontrola povreda i bolesti, kontrola polnog žara i opšta kontrola grla ). Krave se tele ravnomerno u toku godine.

U prvim danima telad dobijaju kolostralno ( zaštitno ) mleko majki, koje se kasnije dopunjava razblaženim mlekom a zatim koncentrovanom hranom i kvalitetnim senom. Individualni boksovi za telad su postali veoma popularni među uzgajivačima i obezbeđuju odlično sklonište od lošeg vremena, a u isto vreme omogućavaju teletu da izabere da li želi da bude napolju, ili na svežem vazduhu. Fabrički proizvedeni boksovi ili kavezi takođe imaju i dobru ventilaciju, izolaciju, omogućavaju dobro mesto za odmor i stavljanje prostirke. 

Ovaj sistem smeštaja možda zahteva više rada i napora nego tradicionalni način, ali donosi višestruku korist, naročito ako se uzme u obzir zdravlje i brži razvoj teleta. Hrana i voda se mogu staviti unutar ili van boksa, ali ako se stave van, olakšano je menjanje hrane, a dobijeno je na higijeni prostirke. Zidovi ovih boksova su obično napravljeni od drveta ili plastike. 

A ako govorimo o tradicionalnim boksevima kod većine odgajivača onda bi oni ovako trebalo da budu napravljeni: da budu od drvet, boks je sa tri strane zatvoren potpuno,dok je prednja strana otvorena. Dno se izrađuje u vidu rešetki za protok osoke,a prostirka se zadržava. Boksovi se postavljaju iznad podloge na oko 30 cm a pad je 5 - 15 %. Sa prednje strane su kante za mleko ili samo " cucle" ako je dovod cevima. Nedostatak je jače prljanje grla i veći utrošak rada oko ishrane,napajanja i čišćenja. Ležišta su sa prostirkom i bez prostirke. Bez prostirke moraju da se podignu iznad nivoa prostora za kretanje za oko 20 cm.

agroinfo.rs

 

Slobodan sistem držanja krava

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na visoravni Vrtibog, veoma nepristupačnom predelu Stare planine do kojeg se može doći samo teškim terenskim vozilima, vojska je spasila više od dvesta grla stoke kojima je pretilo uginuće zbog žeđi.

Ljudi teško podnose toplotni udar i ovih dana spas od sunca traže u hladovini i pod klima uređajima.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Ovo što vam sada pišemo nije niti daleka budućnost, već suvarnost koja se dešava upravo u Srbiji.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета