Vezani sistem držanja krava
Foto: print screen
Sa stanovišta objekata za krave ističu se dva sistema držanja slobodni i vezani. U daljem tekstu cemo pričati o vezanom sistemu držanja krava
Kod vezanog sistema grlo je ograničeno na jedan precizno određen i relativno skučen prostor. Pojedinačne funkcije određene su na najužem prostoru (ishrana,ležanje,muža krava i čišćenje ležišta ),veliko učešće transportnih radova oko donošenja hrane,prostirke,toplotna izolacija objekta treba da je zadovoljavajuća. Svako grlo može da se posmatra individualno.
Vezani sistem preovlađuje oko 90% u većini zemalja. Ovakvo držanje krava znači da je držanje pojedinačno, pa je i ishrana krava pojedinačna,najčešće određena prema mlečnosti grla, kao i nega,opšta ocena stanja tj;najpovoljniji uslovi za trajnu visoku mlečnost.
U suštini ovaj sistem zadržavaju samo gazdinstva,koja imaju najviše 10 - 20,a ređe preko 30-40 krava. Vezani sistem držanja krava ima brojna obeležja,od kojih se svakako ističe dužina ležišta (dugačko,srednje i kratko ležište).
Dugačko ležište ima dužinu 220cm i više,visoke jasle,koje onemogućava držanje glave iznad jasli kad krava leži ( za uzimanje hrane krave se pomeraju napred, za nesmetano ležanje krave moraju da se povuku nazad tako da u toku ležanja glavu drže pored jasli,a zadnji delovi im dolaze do kraja ležišta prema kanalu za stajnjak),velike količine prostirke zahtevaju puno ručnog rada,puno prostora.
Srednje ležište -savremena ležišta 160-180cm. Izgrađuju se na niskim jaslama 32-35cm. Ova visina nesmeta kravama da u toku ležanjaglave drže iznad jasla,me moraju da menjaju položaj tela u toku dva osnovna položaja ležanja i stajanja. Dužina ležišta mora da se podesi tako da najjveći deo izmeta pada u kanal za čišćenje. Dubina kanala je oko15cm.
*Trener je metalna šipka 60-80 cm dobar provodnik struje visokog napona koja se podešava zavisno od uzrasta krava ( 3 do 4 cm iznad ). Dejstvo je kratko 1/10s.Radi povlačenja krava unazad,što omogućava izbacivanje izmeta neposredno u kanal za čišćenje.
Kratko ležište 140 - 160 cmbez trenera do 150 cm,sa trenerom do 160 cm i više,jasle su niske 32-35 cm, mora da postoji toplotna izolacija ili nprostirke od gume ili veštačkih masa.
Iza ležišta se nalazi duboki kanal preko kog se postavlja neka vrsta rešetke u visini ležišta.
Glavni delovi objekta vezanog sistema držanja krava su:
- Jasle sprečavaju rasipanje hrane,omogućavaju nesmetano uzimanje hrane,održavanje higijene je jednostavno. Dubina jasla zavisi od visine prednjeg zida i položaja kote dna jasla u odnosu na ležište. Visina prednjeg zida jaslau odnosu na ležište iznosi do 35cm a kota dna 10-15. Poslednjih godina se umesto zida postavlja deblja guma.
Sistem vezivanja treba da omogući:
- Nesmetano uzimanje hrane i vode
- Nesmetana nega grla i čišćenje ležišta
- Da je vezivanje i puštanje krava skopčano
- Da ne smeta grlima svojom masom
- Ležišta za krave moraju da imaju dobru hidro i toplotnu izolaciju kojom se sprečava dopiranje vlage i gubitak toplote,stabilnost za stajanje i kretanje,udobnost. Pri korišćenju prirodne prostirke ležišta su od betona,pečene cigle. Ležišta sa gumom su meka i elastična,a istovremeno tvrda i sigurna za stajanje. Širina ležišta je oko 120 - 130cm.
- Kanal za stajnjak se nalazi odma iza ležišta. Može biti plitki i duboki
- Oprema za vezivanje
1.Vertikalno vezivanje "GRABNER"
2. Pomoću vratnog rama grupno odvezivanje i vezivanje
GRABNER
1.Vratni lanac koji ima karike u koji se uvlači vertikalni lanac učvršćuje za jasle a drugi kraj za cev za vezivanje
2. Vertikalni lanac veoma poznat način vezivanja
Krave se mogu vezivati samo pojedinačno
- Hodnik za ishranu se nalazi ispred jasli,omogućava nesmetan unos hrane i raspoređivanje po celoj staji. Kod vezanog sistema držanja snabdevanje vodom ima poseban značaj. Krave visoke mlečnosti u toku leta troše oko 100l vode dnevno. Najbolji način snabdevanja vodom je preko automatskih pojilica. Pojilice se postavljaju na vertikalne stubove ali da su okrenute prema jaslama.Prednost kod pojilica imaju šire poilice na dve krave po jedna pojilica
- Hodnik za mužu muža se obavlja svakodnevno 2-4 puta,angažuje mnogo više radnika.Taj prostor iza ležišta se često koristi za smeštajteladi neposredno posle teljenja.
agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.
Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.
Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.
Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.
Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.
Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета