Зимски услови држања говеда
Foto:Pixabay
Животињама, које током зиме држимо у затвореним просторима, морамо обезбедити добре услове за презимљавање.
У зимским месецима температура ваздуха у стајама незнатно је виша од спољашње температуре. Функција стаје је да заштити животиње и њихова места за одмор, односно, лежишта и крмни сто од хладног ветра, промаје, кише и снега.
Телесна температура млечних крава је од 38- 39 оЦ, а на њу утичу климатски услови околине. Говеда су пуно осетљивија на високе, него на ниске температуре, а на њих повољније утиче сув и хладан ваздух у стајама, за разлику од влажног и топлог који је неповољнији. Што крава има већу производњу млека више јој одговарају ниже температуре.
Главни проблем који се јавља у многобројним стајама је превелика количина влаге која у комбинацији с топлотом делује на смањење производње млека. Уколико су климатски услови у стајама слични онима на отвореном простору, тај проблем нестаје. Зато држање говеда у стајама треба да буде у складу с потребама животиње. Но, чим се жива у термометру спусти испод 0 оЦ у многим стајама за краве могу настати проблеми.
Важни: вентилација, напајање, храна, чистоћа
У зимским месецима обратити пажњу на следеће:
– Добра вентилација – преко потребна за снабдевање животиња свежим ваздухом, односно довољном количином кисеоника, као и за одстрањивање свих штетних гасова од којих су најважнији угљен диоксид и амонијак, те одстрањивање водене паре и топлоте коју животиње излучују у спољну средину. Добра вентилација на тај начин доприноси спречавању болести, а осигурава свеж и сув ваздух.
Уколико у стајама не постоје вентилатори улазак свежег ваздуха треба обезбедити кроз врата и прозоре. Неопходно је редовно чистити простирку. Новија решења фарми предлажу стаје без једног зида, а у случају хладне зиме и ветра тај део се може зазидати балама сламе и тако обезбедити улазак ваздуха који није претерано хладан.
– Добро напајање стоке – изоловати спољашње водоводне цеви како не би дошло до смрзавања. Сада постоје решења термопојилица са куглицама које омогућавају загревање воде без потрошње струје.
– Обезбедити довољне количине хране – посебно пазити да у хранилице не доспе залеђена кабаста храна (силажа, репин резанац…), већ потребне количине увече припремити како би температура хране до јутра била као и температура у стаји.
– Боксови треба да остану суви – мокре површине за лежање повећавају губитак топлоте, а тиме расте и опасност од оштећења вимена. Стога би се зими простирка морала редовно мењати. Развој бактерија омогућава већа разлика у температури између простирке и телесне температуре животиње за око 4 оЦ . Уколико се грла слободно крећу, или пролазе ходницима на мужу, одржавати путеве чистим и сувим, посути их песком да не би дошло до клизања животиња.
– Вимена да буду чиста и сува – користити памучне крпе или убрусе за једнократну употребу којима треба извршити суво прање вимена.
Izvor:poljosfera.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.
Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.
Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.
Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.
Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.
Na izbor odgovarajuće rase utiču različiti klimatski i hranidbeni uslovi, sistem držanja, stepen intenzivnosti u korišćenju, odgajivački ciljevi i sl.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета