Да ли знате да се од ове биљке праве познати парфеми?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Овај декоративни жбун, чији се мирисни цветови, који изгледом подсећају на мимозу, појављују управо у најхладнијем периоду године, од новембра до марта месеца.

Ова дивна зимска цветница пореклом је из Кине, а њени жути дуготрајни цветићи опстају на поларним температурама и до -30 °Ц.

Зимоцвет, шармантни жбун, може да буде зимзелен или листопадни, а неугледно лишће појављује се тек у мају, заједно са плодовима који изгледају као флашица препуна семења. Током пролећа и лета, зимоцвет је прекривен зеленим лишћем.

Уберите гранчицу ове биљке и унесите у собу: на топлоти ће мирис бити још богатији, а цветови ће опстати у вази са водом бар десетак дана. Међутим, мирис ове биљке је сличан ароми ваниле.

Овај шармантни жбун може да буде зимзелен или листопадни, а неугледно лишће појављује се тек у мају, заједно са плодовима који изгледају као флашица препуна семења. Током пролећа и лета, зимоцвет је прекривен зеленим лишћем.

Специфична арома зимоцвета послужила је као инспирација великом броју модних дизајнера чији парфеми садрже ову мирисну ноту. Тако су настали Блацк Виолет и лале YС-Узака, који су постали велики хит међу љубитељима јачих мириса.

Зимоцвет почиње да света крајем новембра и почетком децембра месеца, а жути звончићи опстају на гранам до фебруара и марта. Све време шире леп мирис, прави дашак пролећа када му време није!

Прве две године након садње врло је осетљив, али када пусти корење и адаптира се, израста у раскошан жбун који достиже висину и до три метра. Неопходни су му заштићено место, које и зими има довољно сунца, и добро нађубрена, влажна и порозна земља.

Izvor: agropress.org.rsi

Да ли знате да се од ове биљке праве познати парфеми?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na obroncima Suve planine, na izlazu iz Sićevačke klisure smestilo se selo Tamnjanica, koji mnogi danas nazivaju srpskom Provansom. Zahvalujući svom položaju, ruža vetrova ovde ne prestaje tokom cele godine, a to su kažu idealni uslovi za gajenje brojnih autohtonih vrsta biljaka, voća i vinove loze.

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Ružino ulje vrlo je unosan biznis i proizvodi se vekovima.

Uzdignute leje možemo formirati od bilo kog materijala a najčeše se prave od drveta, a evo i kako.

Kada je vreme cvetanja, od maja do oktobra, ovo cveće krasi mnoge balkone, najčešće dolaze u beloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji..

Svim biljkama je potrebna sunčeva svetlost kako bi proizvele dovoljno hrane putem fotosinteze. Međutim, ne treba svima ista količina direktnog sunca. Neke biljke traže mnogo sunca, dok je drugima potrebno sasvim malo. Najvažnije je da znate koliko vam je osunčan svaki deo bašte ili dvorišta. Jednom kada to utvrdite, nikada nećete imati dilemu da li ste biljci pružili pravo mesto za život.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета