Садња украсног дрвећа и жбуња у врту

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Брзо ће пролеће и време за садњу дрвенастих и грмоликих врста у врту. Будући да су то вишегодишње биљке које ће остати дужи низ година на истом месту, њиховом одабиру и садњи треба посветити више времена.

Украсно дрвеће и жбуње су вишегодишње биљке које низ година остају на истом месту па им приликом планирања врта и садње морамо посветити посебну пажњу. Они нашем врту дају структуру, пружају хладовину и станишта су за мале животиње, а долазе до изражаја својим бојама, текстурама коре, листова и цветова те попуњавају волумен врта. Такође, производе кисеоник, смањују загађења и ерозију земљишта.

Најбитнија је коначна висина стабла
Пре самог одабира стабала и(ли) грма које ћемо посадити, потребно је истражити врсту коју желимо. Једна од најбитнијих ставки је крајња висина стабла и колико је времена потребно да је достигне. Будући да неке врсте полако расту и у почетку би се могле врло добро уклопити у мали врт, али како напредују, временом би могле блокирати светлост и чак оштетити темеље куће.

Многе врсте стабала своју коначну величину и лепоту достижу након 15 до 20 година па је то разлог зашто се често грешке виде када биљка достигне свој максимум, а онда се мора уклонити јер је прерасла садно место.

Постоје разне врсте дрвећа, а краси их њихова посебност и привлачност. С обзиром на врсту дрвећа и место у врту постоје бројни начини узгоја. Па се тако дрвеће може узгајати у облику дрвореда, неформално или као појединачно.

Садња мора бити унапред планирана, а пре сваке садње морамо имати на уму то да дрвеће и жбуње које посадимо више не пресађујемо. Потребно је истражити и које место у врту му одговара, а украсно дрвеће не подноси сенку других биљака па је први корак потражити пространо и светло место.

Земљиште и садња

Биљке се не сму садити у мокро тло, тј. земља треба бити сува до влажна и структура тла мрвичаста. Пре него што почнемо садити морамо прекопати тло да се оно дубински проветри, а то је најбоље направити у касну јесен. Глинаста тла су лоше дренирана и задрже превише воде и нису довољно прозирна па би такву земљу требало побољшати.

Потребно је ископати довољно велику рупу, а дно и зид јаме не би требало да буду збијене како се услед јаких киша вода не би скупљала и не би долазило до труљења корења. За већа стабла након садње постављају се колци као ослонци.

Такође, уколико нисте сигурни где бисте посадили стабло можете га узгајати и у лонцу што је нарочито пожељно код врста украсног дрвећа којима не одговара зима, па их је лакше заштити.

Ђубриво
Желите ли пођубрити тло пре садње или је лошијег квалитета земљиште у које садите биљку, помешајте ископану земљу са супстратом или компостом. Свеже стајско ђубриво или органска ђубрива не смеју доћи у директан контакт с корењем, а око посађене биљке се може ставити слој покошене траве, крављег ђубрива и малч.

Најчешће врсте за садњу у вртовима
-Јапански јавор (Ацер палматум) - Он неће заузети пуно места, његово лишће током јесени изгледа јако атрактивно. Узгаја је се на заштићеном и осунчаном месту, а преферира благо кисела и влажна тла, наводи гарденерсњорлд.
-Магнолија - Позната је по својим великим и мирисном цветовима који су у белим до розим нијансама. Она успева на сунцу или лаганој сенци, а најбоље је садити на местима која су заштићена од јаког ветра и мраза. Врло су погодне као појединачна стабла на травњаку, а саде се у априлу.
-Мерала (Амеланцхиер овалис) - Листопадни грм или дрвце које нарасте од 4 до 6 метара, максимално цвета у априлу ситним снежнобелим цветовима. Плод јој је црвеноцрна бобица, јестива и благо киселог укуса која дозрева од јуна до августа, те је богата витминима. Воли кисела тла и пуно сунца.
-Форситија - Сади се на сунчана или полусунчана места, а нарасте до 3 метра. Цвета у рано пролеће, а цветови су жуте боје. Одговарају јој тла богата хумусом и смањеном влагом.
-Јапанска трешња - Мање је украсно дрво које нарасте у просеку између 8 и 12 метара, сади се у рано пролеће или јесен на сунчана места, а воли кисело земљиште с пХ између 4,7 и 7,5.
-Јасмин - Воли сунчана места нарасте до 5 метара, а опсег крошње му је око 2 м. Интензивног је мириса и цветови су му беле боје, а пролеће је идеално време за садњу.
-Јоргован - Воли јако пуно сунца, али подноси и благу сенку. Најбоље време за садњу је у пролеће или у јесен на размацима од 1,5 до 4,5 метара, зависно од врсте.
-Пауловнија - Оптимална пХ вредност тла за њен узгој је између 5 и 8, а садња се обавља искључиво у пролеће (најчешће средином маја, када прође опасност од мразева). Висина стабла може достићи и 20м па треба бити врло опрезан при избору места за ово дрво.
-Дивљи кестен - За садњу и његов узгој погодна су плодна, добро дренирана и умерено влажна тла благо киселе или неутралне пХ реакције. Размножава се семеном које ће, ако је посејано у пролеће, проклијати након три до четири недеље. Размножавати се може и тако да се младе биљке које се понекад могу појавити поред стабала пресаде на жељено место или да се купе саднице.
-Тиса, ловор - Ова се грмолика стабла могу обликовати у топијаре разних облика што може изгледати врло привлачно у врту.

Izvor:agroklub.rs

Садња украсног дрвећа и жбуња у врту

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jorgovan svakako spada pod baštovanski "klasik", jer svojim divnim mirisom i prolećnim cvetanjem ulepšava svaki vrt već na samom početku sezone.

Žalosni brest je jedinstven dodatak za dvorište, dovoljno veličanstven da pleni svojim izgledom i idealan izbor za uređenje manjih površina.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета