Saveti za formiranje optimalne žive ograde u dvorištu

foto: pixabay

foto: pixabay

Odabir vrste grma ili drveta za formiranje žive ograde u dvorištu zavisi pre svega od zahteva koji su u pogledu osobina žive ograde postvljeni

Živa ograda se formira linijskom i gustom sadnjom pojedinih vrsta drveća i grmlja. Izbor odgovarajuće vrste za formiranje žive ograde zavisi pre svega od zahteva koji su u pogledu osnovnih karakteristika žive ograde postavljeni. 

Pri iizboru treba uzeti u obzir i estetsku komponent, odnosno, da li su oblik i boja lista interesantni. Važan je i izgled cvetova kao i dužina trajanja cvetanja, kao i plodovi koji je ukrašavaju ogradu u jesen. Prednost svakako treba dati vrstama koje najbolje uspevaju na zemljištu predviđenom za sadnju, kao i u postojećim mikroklimatskim uslovima.

Niske žive ograde visine do 60 cm kao bordura za dekorativno oivičavanje, formiraju se od biljaka, kao što su: japanska kurika (Euonymus japonica), šimšir (Buxus sempervirens), kalina (Ligustrum ovalifolium), tisa (Taxus baccata) i dr.

Srednje visoke ograde visine do 1,2 m sa funkcijom svojevrsne psihološke prepreke, formiraju se od biljaka kao što su: dojcija(Deutzia scabra), pajasmin(Philadelphus coronarius), lovorvišnja(Prunus laurocerasus), fotinija(Photinia serrulata), hibiskus(Hibiscus syriacus) i sl.

Visoke žive ograde visine i do 2 m koje imaju funkciju potpune izolacije prostora formiraju se  od biljaka kao što su: bukva (Fagus silvatica), grab (Carpinus betulus), klen (Acer campestre), dren (Cornus mas) i sl.

Za žive ograde koje imaju funkciju fizičke zapreke kako za ljude tako i za stoku, koriste se: glog (Crataegus ssp.), maklura (Maclura aurantiaca), žutika (Berberis ssp.), vatreni grm (Pyracantha coccinea) i sl.

Najzad, neobične, ali vrlo efektne žive ograde mogu se  formirati od lavande, ruzmarina, ribizle, ali i santoline. Zanimljive su i kombinacije žive ograde formirane od vrsta srodnih po ekološkim osobinama i sličnoj brzini rasta


Pre sadnje zemljište je neophodno prekopati čitavom dužinom planirane žive ograde, i to 50 cm u širinu i 40 cm u dubinu. Sama tehnika sadnje je identična standardnoj sadnji drveća i grmlja. Ako sadimo dvoredno sadnice, širina između redova treba da je 30-50 cm, a razmak između sadnica 15-50 cm, u zavisnosti od uzrasta, vrste i visine sadnica, kao i planirane gustine buduće žive ograde. Jesen je svakako najpogodnije godišnje doba za sadnju.

Tehnika formiranja konačnog izgleda željene žive ograde počinje od momenta sadnje. Sadnice nakon sadnje u proleće prevršavamo na 10-15 cm, ukoliko su mlađe sadnice. Na ovaj način će se podstaknuti formiranje novih mnogobrojnih izdanaka što doprinosi formiranju očekivane gustine i širine ograde.

Ukoliko su već formirane starije sadnice, izjednačavamo visinu sa najmanjom u nizu. Ukoliko se sadi u jesen, prvo prevršavanje ostaviti za proleće zbog niskih temperatura i opasnosti od izmrzavanja izdanaka. Svakim sledećim orezivanjem visina se postepeno povećava za 3-10 cm, u zavisnosti od vrste, brzine rasta i konačne željene visine.

Samo redovnim orezivanjem postiže se kompaktna, gusta i estetski prihvatljiva živa ograda. Prihranjivanje i čišćenje od korova se podrazumeva.

 

Izvor:agromedia.rs

Saveti za formiranje optimalne žive ograde u dvorištu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Proleće je uveliko počelo, a ukoliko još uvek razmišljate koje cvetne vrste bi mogle da vam krase balkon i terasu ove godine, imamo idealne predloge.

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

U Kragujevcu će se od 29. aprila do 1. maja održati sajam hortikulture, najmasovniji do sada.

Međunardoni sajam hortikulture počeo je juče, 7. aprila u Beogradu, a pokrovitelj ove manifestacije je već 14 godina Ministarstvo poljoprivrede.

Od 8. do 17. aprila u parku Manjež biće održana prva izložba za ovu godinu - "Beogradsko proleće", saopštavaju iz Udruženja uzgajivača i ljubitelja cveća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета