Савршена биљка за љубитеље кафе: како да гајите кафу у соби

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Уколико волите кафу, биљка Цоффеа из фамилије Рубиацеае биће савршена за вас! Веома је декоративна а врло лагана за одржавање.

Биљка кафа (Цоффеа) је род ниског раста који припада фамилији Рубиацеае. Откривена је пре око хиљаду година, а претпоставља се да води порекло из Етиопије. Занимљиво је напоменути да су се бобице и лишће у почетку користили за окрепљење, а тек потом су људи открили да могу да пеку и мељу зрна и од праха кувају напитак.

Афрички номади су зрневље кафе мешали са животињском машћу и зачинима и тако правили енергетске плочице, или су пак кували лишће и љуску бобица и тако добијали напитак богат кофеином, који би им помогао да лакше поднесу дуга и исцрпљујућа путовања. Суфије су у 15. веку од кафе правили вино које им је помагало да остану будни током ноћних молитви, а Арапи су већ крајем 16. века почели да пеку и мељу зрна и кувају кафу сличну данашњој. Тајна је била дуго чувана, а извоз ове чудесне биљке строго забрањен.
У Европу је кафа стигла илегалним путевима и веома брзо постала омиљена. После неколико стотина година доспела је у све крајеве света, прво као напитак а потом и као призвод. Данас је то један од најпопуларнијих напитака на свету.

Већина кафопија ипак не зна да је ова егзотична биљка изузетно лепа и лака за узгој и у собним условима.
Као декоративна собна биљка гаји се Цоффеа арабица ради својих сјајних зелених листова и укусних бобица налик трешњи. Ова атрактивна биљка обично је зимзелен грм или мало дрво које порасте до 3-3,5 м, а може достићи и 10 м.

Мањег раста је патуљаста сорта Цоффеа арабица нана, која је уједно и најпопуларнија међу сортама као лиснодекоративна биљка.

Цоффеа арабица углавном успева у тропским крајевима, на надморској висини од 600 до 1.800 м. Листови расту један насупрот другом на кратким петељкама, боја им је светлозелена, а облик овалан, са валовитим ивицама. Бели цветићи расту у групама дуж гране, а њихов мирис подсећа на комбинацију јасмина и поморанџиног цвета. Веома кратко се задржавају на стаблу и из њих убрзо настају плодови. У почетку су зелени, постепено пожуте, а када потпуно сазру, боја прелази у тамноцрвену, када су и најатрактивнији. Унутар чврстог омотача налазе се два семена.

Ова врста захтева само рутинску негу, а једина мана јој је то што не воли друштво других биљака!
Приликом узгоја првенствено треба имати на уму да порасте у просеку до 3 м. Стога јој се мора обезбедити довољно простора за раст или је треба орезивати сваког пролећа. Држите је на светлом месту али не и на директном сунцу. Највише јој прија место где ујутро пада директна сунчева светлост, дакле, источна страна. Преко лета арабика одлично подноси високу температуру, тако да је пожељно држати је напољу, на тераси или у врту, док зими треба да мирује и да презими на температури од 16 до 18 степени.

Воли умерено влажну земљу, али високу влажност ваздуха, па је централно грејање њен највећи непријатељ. Залива се искључиво устајалом водом, лети веома обилно, уз повремено прскање лишћа, а зими заливање треба прилично смањити. Добро је када се земља између два заливања мало засуши. Лети је треба повремено прихрањивати минералним или органским ђубривом. У јесен и зиму никако је не треба ђубрити јер тада мирује.

Цоффеа арабица се сади у већу саксију, а одговара јој хумусна и кисела земља. У пролеће сваке друге године ваља да је пресадите у већу саксију, додавањем земље на већ постојећу, али пазећи да јој не повредите корен. Ово је веома снажна биљка тако да најчешћи проблеми настају услед неправилне неге. У случају да лишће опада, то значи да сте је држали на превише тамном месту. Стога је ставите на светлије место али не на директно сунце! Ако се листови суше по ободу, биљка је била на директном сунцу. Ставите је у полусенку, а уколико је понеки лист сасвим пожутео, одсеците га. Када се лишће суши и пропада, то значи да је биљци било превише топло. Преместите је на хладније место и пазите колико је заливате.

На крају, многи се питају да ли ће након успешног узгоја биљке дочекати бербу и себи скувати кафу? Идеални услови у затвореном простору омогућиће биљци да процвета. Цветови ће сазрети, за шта им је потребно од три до пет година, а само неколико њих ће формирати плод који садржи зрна кафе. Дакле, сигурно нећете добити довољно за целу шољицу, али ћете добити неколико зрна, које можете испећи, самлети и скувати забаве ради.

 Izvor:lepaisrecna.rs

Савршена биљка за љубитеље кафе: како да гајите кафу у соби

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Posle Dubaija, Kaira, Tel Aviva, Ho Ši Mina i Tokija, Nacionalni institut za kafu Angole predstavio je srpskim privrednicima proces proizvodnje angolske kafe

Ova neočekivana mešavina osmišljena je u Australiji, dok su se naučnici vodili samo najboljim namerama.

Postoje brojni načini da se ujutru lako probudite, a da to nije kafa. Ovi načini su idealni za sve one koji ne vole ovaj crni napitak ili koji žele da smanje konzumaciju.

Kafa je zdrava namirnica koja je sinonim za jutarnji napitak koji razbuđuje. Međutim, studije otkrivaju da ona može smanjiti rizik od moždanog udara, a poznato je i koliko šoljica dnevno treba popiti u ove svrhe.

Kafa je vrlo popularan napitak, ali od jedne biljke je posebno zdrava i lekovita. U pitanju je cikorija ili radič, a u nastavku pročitajte kako da je napravite.

Svima poznata sobna biljka Adam za kjoju je karakteristično to što joj donji listovi izumiru, dok se vršni naizmenično jedan za drugim razvijaju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета