Месо кунића -храњива, биолошка, енергетска и дијететска вредност

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Месо кунића, иако једно од најздравијих, слабо је заступљено на српском тржишту.

У односу на друге врсте, месо кунића има бројне предности, о чему најбоље говоре подаци о његовом хемијском саставу, односно о садржају појединх хранљивих састојака и њиховој хранљивој, биолошкој, енергетској и дијететској вредности.
Месо свеже закланог кунића је бледоружичасте боје и без специфичног мириса.

Вода

Садржај воде у месу кунића зависи од расе, затим од узраста, тј. старости и степена ухрањености, односно од телесне масе (тежине).Просечан садржај воде у месу кунића је 69,6%, док се граничне ведности крећу између 68 и 71,75%. Примера ради, месо новозеладнског белог кунића, који је интензивно товљен, старости 90 дана и просечне телесне масе (тежине) од 3 кг, садржи око 75% воде, али и врло мали садржај масти, свега 1,58%, као и мали садржај холестерола 37,4 мг% и врло висок садржај протеина од 24,2%, што је карактеристично за врсте меса са високим садржајем воде. Захваљујући тако великом садржају воде, месо кунића је сочније, меканије, сварљивије. Лакше се и брже омекшава приликом термичке обраде кувањем, динстањем, печењем, пржењем, роштиљањем и сл.

Протеини

Месо кунића се посебно цени због високог садржаја протеина (беланчевина) велике биолошке вредности и искористивости за синтезу, односно стварање нових и регенерацију, тј. обнављање истрошених ћелија у организму оних који га употребљавају у исхрани.

Просечна количина протеина у месу кунића је 20,8% а креће се у граничним вредностима од 20,3 до 21,8%. у неким случајевима зна бити и већа, као што је то код већ поменутог примера интензивно гајеног новозеландског белог кунића, старости 90 дана и просечне телесне масе (тежине) од 3 кг, чије месо садржи чак 24,2% протеина, што је највећа количина која се може наћи у месу животиња за клање.

При просечној количини протеина од 20,8% са 100 г меса кунића подмирује се готово једна трећина укупних дневних физиолошких потреба одраслог човека, које у просеку износе око 70 г протеина, од којих 35 г треба да је биљног и исто толико животињског порекла. Са 100 г меса кунића подмирују се готово две трећине укупних дневних потреба за протеинима животињског порекла. Преостали део потреба за протеинима животињског порекла у току дана може се подмирити са 500 г млека, јогурта или киселог млека, што се, за правилну исхрану, обавезно и препоручује.

Са економског становишта, цена једног грама протеина из меса кунића и исте количине из млека врло мало се разликују, али се зато битно разликују од цене једног грама протеина из меса других животиња, и то у корист меса кунића, тако да је употреба меса кунића и са тог становишта оправдананија него меса свих других животиња.
Само пилеће бело месо (груди) има исту количину протеина као и месо кунића, док све остале врсте меса животиња за клање, као и речних и морских риба, садрже мање протеина. Зато се и каже да је месо кунића насличније пилећем месу.

Масти

Месо кунића спада у групу тзв. посних врста меса. Количина масти у месу кунића зависи од расе, старости и степена ухрањености, односно телесне масе кунића.

Према подацима компетентних аутора (Соуци, Фацхман, Краут) датим у њиховим таблицама о хемијском саставу нимирница, просечна количина масти у месу кунића износи 7,62% са граничним вредностима од 5,53 до 10%.

Исто као и када је у питању садржај протеина, у месу кунића, у неким случајевима, количина масти може бити и мања, о чему сведочи податак у већ поменутом примеру интензивно гајеног новозеландског белог кунића, старости 90 дана и просечне телесне масе (тежине) од 3 кг, чије месо садржи свега 1,58% масти, што је крајње занемарљива колочина. Независно од овог примера, који се може сматрати и изузетком, месо кунића са просечним садржајем масти од 7,6% спада у групу посних врста меса.

У погледу састава масти у месу кунића, може се рећи да је он итекако повољан, зато што се, мањим делом, масти кунића састоје од засићених масних киселина, а већим делом од полунезасићених масних киселина.

Витамини

Од витамина у 100 г кунећег меса има: витамина Е 1 мг, витамина Б1 (анеурина) 0,11 мг, витамина Б2 (рибофлавина) 0,07 мг, витамина Б6 (пиридоксина) 0,3 мг, ниацина 8,6 мг, витамина Х 0,7 мг, пантотенске киселине 0,3 мг.
Садржај витамина је такође карактеристичан за месо кунића. Углавном су то витамини Б групе, међу којима се нарочито истиче садржај ниацина, у количини од 8,6 мг%.

Коме се месо кунића посебно препоручује:

-деци и омладини за нормалан раст и развој,
-деци која бораве у вртићима,
-трудницама и дојиљама,
-спортистима и свима који су изложени већем физичком напору,
-дијабетичарима,
-гојазнима у току спровођења редукционе дијете,
-свима који воде рачуна о својој телесњ маси (тежини),
-срчаним болесницима,
-болесницима са повишеним крвним притском,
-болесницима са повећаним мастима и холестеролом у крви,
-болесницима који болују од болести органа за варење,
-свим болесницима који су на лечењу у стационарним установама
-реконвалесцентима,
-старијим људима,
-станарима домова за стара лица.

Употреба меса кунића

Мишићи меса кунића мекани су и врло лако сварљиви. Месо је без мириса, врло је укусно и не треба га дуго ни кувати ни пећи.
Месо кунића је бело, а предност ове врсте меса у односу на друге које користимо у нашој кухињи је, због, како смо рекли, малог садржаја масти и холестерола, што га чини погодним за исхрану срчаних болесника, старијих особа и у дијетама с мало соли. Због ове своје посебне вредности и изузетне хранљивости, препоручује се свима којима је потребна високопротеинска исхрана.
Ово укусно месо препоручује се и за исхрану деце, реконвалесцената, спортиста, трудница, радника на тешким и напорним пословима, старијих особа и болесника, а због веће сварљивости, препоручује се и пацијентима који не смеју конзумирати црвено месо.

Месо кунића се због малог процента масти нарочито препоручује за исхрану оболелих од атеросклерозе, повишеног крвног притиска, дијабетеса, болести срца и за све болеснике којима се препоручује дијета. Посебно је погодно за конзумирање у летњим месецима јер је отпорније на високе температуре него остале врсте меса.

Izvor:hajkomkunici

Месо кунића -храњива, биолошка, енергетска и дијететска вредност

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nije baš svaka vrsta ribe zdrava kao što većina misli. Neke su posebno rizične za trudnice, decu, ali i odrasle ljude.

Zeolit nije neki konkretan prah, već ime za oko 200 raznih minerala koji se mogu naći u prirodi. Njegovo delovanje u humanoj medicini se još uvek pomno istražuje, a stručnjaci za ishranu objašnjavaju koliko je on zaista zdrav.

Ukoliko niste znali,pored belog postoji i crni pirinač, a jedna legenda kaže da je u staroj Kini ova vrsta jela bila toliko dragocena da su smeli da je konzumiraju samo pripadnici kraljevske porodice.

Zima je period čestih prehlada, pa je jačanje imuniteta ključna stvar! Ovaj napitak je idealan za jačanje zdravlja svih generacija.

Učinite vašu kožu mekanom i nežnom, sprečite pojavu mitisera. Paradajz je bogat vitaminima, kao što su vitamini A, C, E, K i B6, koji pružaju koži potrebnu ishranu

Buduće mame bi u periodu trudnoće trebalo da vode računa o ishrani, jer sve što pojedu ima značajnog uticaja na plod, odnosno bebu. Zbog toga je važno da trudnice unose pojedine namirnice redovno.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета