Узгој кунића: Током зиме потребна им је посебна нега
Foto: Pixabay
Често разговарамо како да заштитимо пилиће и другу стоку од зиме али ретко се прича о нези и заштити кунића, иако их доста људи узгаја. Разлог томе би могла да буде чињеница да су кунићи прилично отпорни на зиму али, веровали или не, и њима је потребна додатна топлина и нега у том периоду. Уколико се то не уради како треба може доћи до низа нежељених последица.
Прочитали смо на друштвеним мрежама да је човек прошле зиме изгубио своје куниће због великог мраза. Али реалност је да је био неодговоран према њима. Животни простор кунића није био додатно заштићен, односно покривен церадом, нити је било шта додато што би их заштитило од хладних зимских ветрова. Зечеви нису имали додатну сламу у коју су могли да се завуку. Поред тога, вода им се смрзла, а мењана је, некад једном дневно, некад у два дана. Све су то погрешни поступци који су довели до смрти кунића.
У наставку текста вам доносимо све неопходне кораке који се предузимају код припрема кунића за зиму, као и на шта би требало да обратите пажњу током зиме.
1. Боцу са водом замените са посудом
Сигурно нико нема толико пара да купује боцу са грејачем за воду, али то значи да морате 2 пута дневно проверавати воду кунићима. На боцама се метални, уски излив врло брзо заледи, те је у зимским месецима много боља варијанта имати посуду или лонче за воду него боцу. Посуда је шира и код ње кунићи бар могу да лижу лед, док код боце то не могу да ураде.
Такође, неопходно је да се вода мења два пута дневно, ујутро и увече. Када је напољу минус, вода ће остати дуже у течном стању ако напуните лончић са врућом водом и убаците коцку леда унутра. Вода јесте врућа али се брзо хлади, а кунићи се не устреме одмах на воду, него на храну. Препорука је да се користе пластичне или металне посуде, а избегавају керамичке јер врло лако могу да пукну.
2. Обмотајте кавез са провидном церадом или сламом
Ако обмотавате кавез са церадом због јаких и хладних зимских ветрова, обавезно ставите провидну фолију, како би им у „кабине“ улазило дневно светло и зимско сунце. Кунићима је потребан витамин Д као и нама, а он се највише прозводи уз помоћ сунчевих зрака. Ако није превише ветровито и хладно цераду можете да подигнете, како би кунићи добили што више сунца. Уколико су затворени у тамном, без довољно сунчеве светлости, врло лако могу да се разболе. Када стављате или враћате цераду обавезно проверите да ли је са свих страна добро затегнута јер је хладан ветар највећа претња кунићима.
Друга опција је слагање сламе око кавеза али то може бити заморно, а поготово ако морате да је скидате и поново стављате. Зато је провидна церада боља опција. Многи људи сматрају да је слама боља опција јер је топлија. Ако се, ипак, одлучите за сламу, стављате је са спољне стране кавеза јер, ако ставите са унутрашње, зечеви ће врло брзо да вам то „преуреде“.
3. Напуните кавезе са доста сламе
Побрините се да увек има довољно сламе у кавезу. Имајте увек резервне бале сламе. Оне нису толико скупе, а можете додати кунићима по потреби. Како је слама одличан изолатор, зечеви могу са њом да уреде своје кавезе онако како желе и како им је најгодније да се закопају у њу да би се загрејали.
4. Обезбедите им сунцокретове семенке
Сунцокретове семенке су одлична додатак за исхрану кунића током зимских месеци јер представљају пакетиће путе масти, протеина и витамина. Ове семенке обезбеђују кунићима додатне калорије, односно стварају масноћу која им помажу да им буде топлије. Иако је то лоше за парење, одлично је као изолација за њихово тело током зимских месеци.
5. Додајте јабуково сирће у воду
Јабуково сирће има позитивно дејство на зечеве. Оно садржи комбинацију витамина и минерала који помажу да зечеви одрже тела алкалним и здравим у хладним месецима. У јабуковом сирћету не постоји ништа што може да повреди куниће. Побрините се да користите органско јабуково сирће. Мера зими треба да буде 1 кашика сирћета на 4 литре воде. Наравно, не дајете им сирће сваког дана, већ можете два пута недељно.
6. Ако се деси да у зимским месецима имате легло..
Женка кунића је јако добра мајка и добро ће бринути о својим малишанима све док она сама има довољно добре услове. Зато се првенствено побрините за мајку. Осигурајте јој да да увек има довољно хране, а то је више него обично јер, не само да више једе да би загрејала тело, већ и да би одржала трудноћу или дојила мале куниће. Додајте јој доста сламе и она ће бити сасвим добро. Јако је важно да јој сламу додајте на сваких пар дана јер ће она додатно изграђивати своје гнездо како мали зечеви расту.
Ово је неколико основних метода које би требало да примењујете да би вам зечеви били здрави током зиме.
Izvor: agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Miksomatoza je najpoznatija virusna bolest kod kunića. Pripada grupi takozvanih pox virusa. U nastavku teksta saznajte više o simptomima ove bolesti, prevenciji i lečenju.
Pored pasa i mačaka, zeke su jedni od najčešćih kućnih lubimaca.
Izborom pasmine treba izradu ili kupovinu kaveza prilagoditi izabranoj pasmini. Pasmine kunića su podeljene prema težini, veličini i dužini dlake.
Da li se sećate jedne epizode de Duško Dugouško ne gricka šargarepu? Da li je to ispravno ili ne pročitajte u tekstu
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета