Како правилно гајити коријандер
Foto:Pixabay
Коријандер је зачинска биљка која има широку примену у свету кулинарства али поред тога има и бројна лековита својства. Коријандер је лековито зачинска биљка висока 50 до 100 цм.
Гаји се ради семена које се користи као зачин и за производњу етеричног уља. Свежи листови се код нас ређе користе. Са здравствене стране коријандер чисти организам од тешких метала и токсина, служи као лек за анемију, смањује холестерол и шећер, утиче на варење, лечи кожне и очне болести.
Коријандер најбоље резултате даје на плодним и структурним земљиштима, на исту парцелу га треба сејати након 2 до 3 године, добри предусеви су стрна жита, окопавине и махунарке, а сам је добар предусев за озима стрна жита јер рано напушта парцелу.
Припрема земљишта
Основну обраду треба обавити у јесен на 30-35 цм, а са предсетвеном припремом почети рано у пролеће. Ђубрење применити на основу анализе земљишта а оквирне потребе у хранивима су следеће 60-70 кг/ха азота ; 60-80 кг/ха фосфора и 60 кг/ха калијума.
Сетва
Сеје се у марту а најкаснији рок сетве је средина априла. Сеје се у редове, на размак од 25 или 40-50цм. Дубина сетве је 3-4цм. За сетву се користе житне сејалице уз затварање улагача, а број затворених улагача зависи од међуредног размака. Количина семена се креће од 15-20 кг/ха.
Заштита
После сетве, пре ницања и после ницања у фази розете се користе хербициди на бази линурона. За усколисне корове могу да се користе препарати на бази Флуозифоп-п-бутил. Од мера неге препоручује се и међуредно култивирање ако је сетва обављена на 40-50 цм. Култивирање обавити 2 пута.
Жетва
Жетва се обавља крајем јула, почетком августа када већина плодова добије тамномрку боју. Коријандер неравномерно сазрева тако да се посебна пажња мора посветити овој операцији. Жетва може да се обави двофазно и то када је 50% плодова зрело усев се покоси, просуши а после 2-3 дана врше комбајном са подизачима. Једнофазна жетва се врши када је 75% плодова зрело. За вршај се користе житни комбајни, на којима се врши подешавање ветрова и размака између бубња и подбубња. Семе коријандера пре складиштења треба просушити на 12% влаге што може да се уради и на сунцу. Приноси коријандера се крећу од 1000 до 2000 кг/ха семена.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
U Srbiji je u 2022. godini zasejano 732.000 hektara pšenice, a prema rečima zvaničnika, imamo dovoljno hrane i za sebe i za izvoz.
Mnoge sjajne biljke su nam nadohvat ruke i mogu biti od pomoći kod rešavaja brojnih problema. Jedna od njih je i kineski peršun.
Mera koja je vrlo važna i koja se mora obaviti uspešno nakon žetve strnih žita je uništavanje korova. Na taj način smanjuje se brojnost korova za naredni usev koji je najčešće okopavina.
Ukoliko sumnjate na ispravnost i čistotu vode koju pijete, savetujemo vam da uradite ovaj jednostavan trik sa biljkom koja će vašu vodu pročistiti tako da ćete moći bez problema da je koristite.
Korijander je biljka koja izgledom podseća na peršun, ali je mnogo intenzivnijeg ukusa. Osim što je začinska biljka i što je široko rasprostranjena u kuhinjama u čitavom svetu, vrlo je zdrava i ima brojna korisna svojstva na naš organizam.
Žetva pšenice u Srbiji je završena, a ukupan prinos je rekordnih oko 3,4 miliona tona, kaže direktorka Udruženja “Žita Srbije” Sunčica Saković
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета