Ким - укусан зачин са многим лековитим својствима

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Без овог зачина готово је немогуће замислити укусан, домаћи колач или вариво са доста меса карактеристично за зимски период. Поред наведеног ова биљка поседује бројна лековита својства.

Ким или Царум царви један је од најстаријих познатих зачина. Плодови кима нађени су ископинама старим 5000 година а у писаним споменицима спомиње га Карло Велики. Често се назима медитериснаки коморач и персијски кумин.

У питању је класичан зачин који се додаје тешкој храни: јелима од кромпира, махунарки и купуса. Уобичајен је додатак разним пецивима. Ким садржи етерична уља, више врсти масних киселина и витамина Ц. У традиционалној медицини сматра се да семенке кима подстичу апетит, олакшавају варење, смањују надутост и помажу код грчева у стомаку.

Уље кима користи се за ублажавање главобоље, мигрена и лошег варења, а сматра се и да помаже ублажавању болних менструација, као и повећању количине млека код дојиља.
Нека медицинска истраживања указују да уље кима повољно делује на срчани мишић. Подстиче мокрење, тако да је благотворно код проблема са каменом у бубрегу и повишеног притиска. Такође, ово уље омета развој бактерија и гљивица, па помаже у елиминисању инфекција дебелог црева, органа за варење, као и респираторног система, пошто подстиче и искашљавање.

Користи се и у козметичким препаратима за негу коже и косе јер делотворно регенерише ткиво и може помоћи у борби против масне коже, клинастих акни, исцељењу модрица и чирева. Помаже смањењу свраба, перути и других проблема коже главе.

Izvor: agromedija.rs

Ким - укусан зачин са многим лековитим својствима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

Ako volite orijentalnu kuhinju, sigurno ste u njihovim jelima osetili ukus koji podseća na limun. Radi se o začinu

Iako se do sada smatralo da šafrana nema na Fruškoj gori, ova biljka, od koje se pravi najskuplji začin na svetu, ipak je otkrivena na srpskoj planini, javljaju iz Nacionalnog parka Fruška gora.

Sakupljali su ga i koristili još u Neolitskom periodu, zbog njegovih povoljnih dejstava na ljudski organizam.

Sumak je začin koji se često koristi u pripremi hrane karakteristične za Bliski istok.

Šipurak je jedan od najmoćnijih divljih plodova koji ima brojne namene i koji donosi neverovatne lekovite koristi našem organizmu. Njegova primena je izuzetno široka, a o tome možete više pročitati u ostatku teksta.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета