Подизање засада лековитог и ароматичног биља

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Велики број лековитих и ароматичних врста има ситно семе, па је потребна велика пажња у припреми сетвеног слоја и у самој сетви.За директну сетву у поље користе се специјалне сејалице које олакшавају и убрзавају посао, а у неким случајевима могу да се користе и адаптиране класичне сејалице.

Директном сетвом у поље заснива се само мањи број лековитих биљака.Већи број лековитих и ароматичних култура заснива се преко производње расада, који се у погодној фази раста расађује на стално место у пољу.Заснивање културе преко расада је мало скупљи метод, али је код култура које имају ситно семе сигурнији од директне сетве у пољу.

За већину вишегодишњих врста расад се производи у летњем периоду, у отвореним лејама, а производња се заснива у јесен исте или у рано пролеће наредне године. Главна предност је нижа цена производње расада у летњем периоду у поређењу са зимском производњом у затвореном, грејаном простору а поред тога овим начином се штеди енергија, што је посебно афирмативно за органску производњу.Саднице произведене на тај начин су снажније, виталније и по правилу дају добре приносе већ у првој производној години.

Зимска производња расада у пластенику или стакленику приказује се у производњи једногодишњих врста.Тај начин производње је доста скупљи, а саднице произведене у затвореном простору, често у пролећном периоду по расађивању споро напредују.У случају суше, пријем биљка је отежан, а догађа се да и цела производња дође у питање, па је тај вид заснивања веома ризичан, без система за наводњавање.Због тога је тај начин размножавања мање заступљен код производње вишегодишњих култура, а практикује се у производњи неких једногодишњих врста које имају ситно семе као што су босиљак, мајоран и неке друге биљне врсте.

Осим тих начина, неке лековите биљке се производе садњом вегетативних органа за размножавање, као на пример питома нана и естрагон. Садни материјал се сади у отворене бразде у јесен или у рано пролеће. Јесења садња у нашим крајевима углавном даје боље резултате у поређењу са пролећном. У неким случајевима садњу је могуће извести и у току зиме. Потребно је да само климатски услови то омогуће, тј. да влажност земљишта буде погодна за обраду, а температуре прихватњиве за рад у пољу.

izvor:agro-eko-magazin

Подизање засада лековитог и ароматичног биља

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prvi plantažni zasad masline u Krčedinu na Fruškoj gori, prvih stotinu sadnica, podigao je poznati vinar Dragan Stevanović. Ukoliko ovaj pionirski zasad da dobre rezultate, što znači kvalitetno maslinovo ulje, planira i proširenje zasada pod maslinama.

Malo je lekovitih biljka koje u našem narodu uživaju toliko poverenje kao trava iva. Toliko je lekovita da se u narodu kaže - trava iva i od mrtva pravi živa!

Slatki pelin je jedna od prvih biljnih vrsta koja se pominje kada je u pitanju borba protiv raka na prirodan način, a nemački naučnici kažu da pomešan sa kafom aktivno deluje i protiv korona virusa.

Uvecana prostata se najcese javlja kod muskaraca nakon 45 te godine i uglavnom je u pitanju dobrocudno uvecanje prostate.

Selen je još jedna biljka koja je izuzetno zdrava i lekovita. Ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a u nastavku tekst pročitajte zbog čega je toliko poželjna za konzumiranje.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета