Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

U vrtovima i oko okućnica ovo stablo daje naglasak celom dvorištu jer u vreme cvatnje cvate predivnim crvenosmeđim ili tamnoplavim perjastim cvetovima zbog kojih stablo izgleda kao da je obavijeno dimom.

Ruj je visoko razgranata biljka koja može narasti od 5 do 7 metara u visinu. Neke vrste mogu narasti i do 12 metara. Krošnja joj je kišobranasta ili široka, a koren joj raste na dubini od 1,5 metra i prilično je dobro razgranat. Kora ruja je u početku zelena, a kasnije poprimi sivo-crvenu ili sivo-smeđu boju te brojne sitne ljuskice.

Mladi izboji biljke se pomalo sjaje, šibasti su i prekriveni krupnim okruglim lenticelama. Na preseku mladih grana može se uočiti mlečni beli sok. Na granama se nalaze ušiljeni i spiralni pupovi crveno-smeđe boje. Listovi rujevine su naizmenični i jednostavni te jajolikog oblika. Širina im se kreće od 4 do 7 cm, a idu u dužinu od 3 do 7 cm. Naličje listova je plave boje, dok im je lice svetlozeleno. U jesen se njihova boja menja od crvene do grimiznocrvene boje. Rubovi su im celoviti s istaknutim prerastim nervaturama, a nalaze se na peteljci dužine 4 cm.

Cvetovi ruja cvatu sitnim cvetovima koji su skupljeni u guste cvatove na samom vrhu grana. Cvatovi su dugi od 15 do 20 cm. Na svakoj biljci smešteni su i neplodni i dvopolni cvetovi. Skupljaju se u mrežicama, pahuljastog sivo-grimiznog izgleda koji izgledaju poput dima iznad grana biljke. Cveće ruja se sastoji od pet zeleno-belih latica koje su smeštene na lapovima čaške kojih je takođe pet. Pet je i prašnika, a na tučku se nalazi nadrasla plodnica. Plod rujevine je koštunica koja djeluje suho. Mala je, veličine svega od 3 do 5 mm, plosnatog i naboranog izgleda. Unutar nje nalaze se tvrde sjemenke sivosmeđe boje koje dozrijevaju u srpnju i u kolovozu.

Uzgoj rujevine je prilično jednostavan, a osim toga, stablo je prilično otporno na sušu. Ipak, budite oprezni jer biste lako mogli oštetiti njegovu osetljivu i tanku koru. 

Rujevina pripada u skupinu otrovnih biljkama, a nen plod može uzrokovati povraćanje i prolIv. Kora i listovi nisu otrovni pa se često koriste u svrhu prirodnog lečenja, a najčešće se pripremaju u obliku čaja. Listovi se beru u vreme cvatnje, nikada u vreme kada biljka razvija plod. Nakon berbe, listovi se suše položeni u tankom sloju ili u profesionalnim sušionicama na temperaturi od 50 C kako bi sačuvali boju. Kora rujevine se skuplja u proletnim mesecima i suši se na suncu.

Rujevina se koristi se sprječavanje proliva, može pomoći kod paradentoze te kod tegobe povezanih s hemoroidima. Preventivno deluje protiv čira na želucu. Čisti telo od toksina i bakterija, a upotrebljava se i za čišćenje bubrega. Danas se uglavnom koristi za suzbijanje bakterija iz želuca, a najčešće se koristi kora biljke koja se priprema u obliku čaja.

Izvor:vrtlarica.hr

RUJ kao ukrasni žbun obavijen dimom

Komentari

Mi treba seme os ruj

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova je biljka jednostavna za uzgoj, seje se u rano proleće direktno na otvoreno – u aprilu i vrlo brzo napreduje.

U biljnoj medicini koristi se prvenstveno kao diuretik, podstiče izbacivanje tečnosti i toksina nagomilanih u organizmu. Čaj od rastavića je proveren narodni lek za mokraćne kanale i bubrege.

Sa Univerziteta Kostarika (UCR) stručnjaci za medicinu, hemiju, farmaciju i prirodne proizvode pronašli su četiri eterična ulja u juanilami, od kojih bi jedno moglo da bude vrlo delotvorno protiv raka.

Postoji nekoliko vrsta ove biljke, a osim već spomenute obične broćike (Galium verum), najpoznatije su Galium asparine i Galium mollugo.

Nezahtevna biljka kojoj ne smeta suv vazduh od zagrevanja i jako sunce na prozoru. U svojoj domovini raste na granitnim stenama visine do 60 cm. Pored jakih bodlji, koje podsećaju na kaktus, ima i ovalno zeleno lišće. Tokom zime pojavljuju se beli, žuti ili ružičasto-crveni sitni cvetovi.

Livadski geranijum, ili kako ga još nazivaju divlji geranijum, je cvetna biljka koja raste u polju, ali se može gajiti i u sopstvenoj bašti. Vrlo je lekovita, a u nastavku saznajte kako na najbolji način da je iskoristite.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета