JEDINSTVENO MESTO U SVETU NA OSTACIMA PANONSKOG MORA: Stanište za retke ptice kome preti nestajanje

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Slano kopovo, Šoškop ili Lesno kopovo je jedinstveni i raritetni rezervat prirode sa 203 vrste ptica, a nalazi se u Severnom Banatu. Ovo mesto je prava atrakcija za turiste, a u nastavku teksta saznajte i zašto.

Slano kopovo je specijalni rezervat prirode od 2001. godine i predstavlja prirodno dobro od izuzetnog nacionalnog značaja. Slano kopovo predstavlja jedno od poslednjih jedinstvenih i tipičnih panonskih tipova ekosistema sa akvatorijom, i kao takav zauzima posebno mesto u  regionu, na području Evrope, pa čak i sveta. U ovom podneblju žive biljke koje su se adaptirale na specifične uslove visokih koncentracija soli i nedostatka vode. Većina njih crpe slanu vodu iz tla, iskoriste je, a višak soli izbace u vidu grumenčića nataloženih na listovima. Druge, pak, prave rezerve vode u ćelijama. Tako opstaju u vreme suše, kada dno jezera postaje vidljivo i kada navuče beličastu, slanu skramu. U julu, recimo, so je vidljiva tek na obodu jezera. Kada je voda prisutna, Slano kopovo je utočište za mnoge vrste ptica, a tokom jesenje seobe je jedno od najvažnijih usputnih stajališta za migratorne vrste.

Na Slanom kopovu sa širom okolinom do sada je zabeleženo 203 vrste ptica, od kojih 80 pripadaju gnezdaricama. U posebne ornitološke atrakcije ovog jedinstvenog lokaliteta spadaju vivak, morski žalar, bukavac, crvenonogi prudnik i sabljarka. Nekada je ovo mesto bilo poznato po plavokljunoj patki, koja je izumrla, a danas po sivom ždralu kojem banatsko more predstavlja jednu od retkih usputnih stanica pri seobi. Velika jata ovih veličanstvenih ptica se svake godine ovde zadržavaju po nekoliko nedelja i ostavljaju neverovatan utisak na sve posetioce. 

Takođe, ovaj prostor je usputno stajalište i za vrste kao što su stepski soko, noćni potrk, planinski žalar. Svake jeseni se na Slanom kopovu okuplja na desetine hiljada ptica, dok ih u zimskom periodu gotovo i nema. 

Kada su ptice pak prisutne, u predvečerje stižu sa polja gde su provele dan i bara oživi. Za prisutne posmatrače je ovo nestvaran prizor i pravi primer netaknute prirode. Ovaj proces presušivanja vode koji je prisutan na ovom podneblju je prirodan i neophodan proces jer se na ovaj način soli podižu na površinu zemljišta i kasnije se rastvaraju kada se jezero napuni vodom. Međutim, u poslednjih 20 godina, svake ili svake druge godine dolazi do presušivanja jezera i tu nastaje problem jer se tako gubi stanište za ptice. Iz rezervata napominju da bi ovo područje moglo da bude potpuno uništeno usled planirane eksploatacije nekih resursa i otvaranja novih kopova koji služe za iskopavanje gline.

Ovo područje od izuzetnog međunarodnog značaja mora biti očuvano, kao i plodno obradivo zemljište kog je u ovom kraju malo, navode iz rezervata.

Požar koji je uništio trećinu rezervata

U oktobru 2020. godine dogodio se požar u rezervatu Slano kopovo i tom prilikom je uništena trećina rezervata, više od 300 hektara zemljišta, a mnoge životinjske i biljne vrste su izgorele. Zahvaljujući velikoj požrtvovanosti vatrogasaca sačuvano je samo srce rezervata, trstici pored Slanog Kopova, koji su u prvoj kategoriji zaštite. Da je vatra uspela da produži još samo jedan metar, trstici bi planuli i dve trećine rezervata bilo bi uništeno.

Ovaj rezervat od izuzetnog međunarodnog značaja, kao i plodno obradivo zemljište kog je u ovom kraju malo, mora biti očuvano od prirodnih nepogoda i ljudskog nemara, navode iz rezervata.

Agroinfo.rs

JEDINSTVENO MESTO U SVETU NA OSTACIMA PANONSKOG MORA: Stanište za retke ptice kome preti nestajanje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Međunarodna regata „Vode Vojvodine“ ove godine biće održana od 24. juna do 3. jula, 12. put, na kanalu Dunav-Tisa-Dunav. Prijave za učešće otvorene su do 20. maja.

Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija (UNWTO) raspisala je Konkurs za izbor najboljih turističkih sela, pa se pozivaju svi zainteresovani da uzmu učešće.

Sporazum između Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam i Razvojnog fonda AP Vojvodine, na osnovu kojeg Sekretarijat subvencioniše troškove naknade za obradu kreditnog zahteva i kamate po konkursima Fonda u oblasti turizma, poptisan je danas u Pokrajinskoj vladi.

Stanovnici kineskog grada Čonguzo ostali su u šoku kada su videli desetine nojeva kako jure gradskim ulicama i auto-putem.

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije raspisalo je dva konkursa za pomoć razvoju turizma u 2022. godini – konkurs za dodelu dotacija namenjenih za projekte razvoja turizma i konkurs za dodelu subvencija i transfera namenjenih za projekte razvoja turizma.

Stradanje ptica na dalekovodima slabo je poznata problematika u javnosti. Te nadzemne konstrukcije koje svima nama dostavljaju električnu energiju mogu biti veoma opasne po ptice ako nisu dobro obezbeđene.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета