PRELEPI VODOPADI SRBIJE: SLAPOVI SOPOTNICE
Foto:Print Screen youtube.com
Spomenik prirode Slapovi Sopotnice je zaštićeno prirodno dobro koje obuhvata izvorište površinskog toka reke Sopotnice sa više stalnih i povremenih karstnih vrela i izvora.
Ova vrela i izvori formiraju tokove koji se prvo spajaju, a zatim prave seriju vodopada. Pored vodopada nalaze se stare i obnovljene vodenice.Slapovi Sopotnice nalaze se u jugozapadnoj Srbiji, na reci Sopotnici, na zapadnim padinama planine Jadovnik. Smeštena je na teritoriji Opštine Prijepolje i u ataru sela Sopotnica. Reku Sopotnicu, pritoku Lima, karakteriše velika visinska razlika između ušća na 465 m nadmorske visine i najvišeg izvora na 1150 m.
Posetiocima će svakako biti atraktivne i brojne stare i obnovljene vodenice, a od stanovnika ovog kraja, čuvenih po neprevaziđenom gostoprimstvu, saznaće predivnu legendu o nastanku ovih slapova do kojih nije moguće doći motornim vozilima, već isključivo pešačenjem specijalno markiranim kamenitim putićima. Najviši vodopad na Sopotnici je visok 25m, dok su ostali neke prosečne visine između 19m i 23m. Legenda o nastanku vodopada je veoma stara i vezuje se za doseljavanje ljudi sa Peštera kada ih je čudan glas sa planine Jadovnik iznenadio pitanjem da li da im pokloni sreću ili vodu. Meštani su odgovorili da bi radije da imaju vodu, a da će se za sreću oni sami pobrinuti. I tako i bi.
Kao kruna avanture nudi se planina Jadovnik, na čijim obroncima leži i selo Sopotnica, odakle možete da započnete uspon ka najvišem vrhu Katuniću koji leži na 1.733m nadmorske visine.
Bioflora Sopotnice obuhvata 62 vrste, od čega 10 jetrenjača i 52 vrste mahovine, pa će posetiocima sigurno zapasti za oko raznovrsnost i rasprostranjenost ovog prirodnog zelenog tepiha.
Etno-kulturni ambijent ovog područja sa brojnim specifičnostima mešovite etničke sredine, tradicionalnim gostoprimstvom u selu, uz obilje vrednih objekata narodnog graditeljstva predstavljaju važan element ukupne vrednosti doline Sopotnice. Voda reke Sopotnice, zbog njenog podzemnog proticanja kroz kraški predeo planine Jadovnika, ima u sebi i određeni procenat rastvorenog krečnjaka (kalcijum bikarbonata). Kao posledica se oko Sopotničkih izvora, gde je voda uzburkana, iz rastvorenog krečnjaka, oslobađa ugljen-dioksid, a na mahovinama, lišću izlučuje se i taloži kalcijum karbonat, šupljikava stena žućkaste boje, koja je u narodu poznata pod nazivom siga. Vremenom se u izvornom delu reke Sopotnice obrazovalo nekoliko različitih nivoa naslaga sige preko kojih voda Sopotnice protiče u vidu vodopada.
U okviru prirodnog dobra zabranjeno je:
* kaptiranje izvora i vrela u neposrednom izvorištu Sopotnice, pregrađivanje, kanalisanje i drugi hidrotehnički radovi u koritima vodotoka, osim zajaživanja vode za potrebe rada vodenica, naučnog istraživanja i obnavljanja procesa stvaranja bigra i bigrenih terasa;
* eksploatacija naslaga bigra i druge radnje kojima se oštećuju reljef bigrenih terasa i izgled i funkcije slapova i vodopada;
* otvaranje majdana kamena i eksploatacija drugih mineralnih sirovina;
* izgradnja stambenih, ekonomskih, pomoćnih i drugih objekata namenjenih poljoprivrednoj proizvodnji, osim u okviru građevinskih parcela postojećih domaćinstava, kao i izgradnja industrijskih i vikendica;
* odlaganje komunalnog, industrijskog, građevinskog i drugog otpada, osim komunalnog i poljoprivrednog otpada poreklom sa zaštićenog područja koji može da se odlaže na mestima koja su za to određena i na propisani način;
* radnje koje mogu izazvati zagađenje voda, vazduha, zemljišta, stvarati prekomernu buku i nepovoljno uticati na estetska obeležja zaštićenog prostora;
* preoravanje pašnjaka i prirodnih livada;
* radnje kojima se uništavaju ili ugrožavaju biljne i životinjske vrste zaštićene kao prirodne retkosti;
* sadnja, zasejavanje i naseljavanje biljnih i životinjskih vrsta stranih za prirodni živi svet ovog područja;
* čista seča i krčenje šume, osim ograničenog i kontrolisanog uklanjanja šumske i žbunaste vegetacije za potrebe prezentacije bigrenih terasa i vodopada i uređenja prostora za rekreativne namene;
* lov, osim planskih aktivnosti na gajenju i zaštiti divljači.
Tokom 2005. godine, na području oko vodopada ustanovljeno je zaštićeno prirodno dobro, spomenik prirode „Slapovi Sopotnice“ Ukupna površina zaštićenog područja spomenika prirode „Slapovi Sopotnice“ je 209,34 ha. Na području spomenika prirode utvrđen je režim zaštite II stepena sa odgovarajućim merama zaštite i kodeksom ponašanja.
Slapovi Sopotnice se nalaze na 300km od Beograda i na 20km od Prijepolja. Nakon Prijepolja, na putu ka Crnoj Gori, nakon nekoliko kilometara sa leve strane puta stoji tabla koja pokazuje skretanje ka Sopotnici.
Izvor:sr.wikipedia.org
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Reke Srbije predstavljaju veliko prirodno bogatstvo naše zemlje. Reke Srbije otiču u tri mora, a to su Crno more, Jadransko more i Egejsko more, odnosno, pripadaju crnomorskom, jadranskom i egejskom slivu.
Stene prekrivene mahovinom i voda koja se probija kroz njih praveći brzake, čine impresivnu sliku ove oaze netaknute prirode.
Nacionalni park Tara svrstan je od strane čuvenog američkog časopisa Forbs među zapanjujuće prirodne lepote na Balkanu koje treba posetiti.
Deliblatska peščara je specijalni rezervat prirode koji obiluje biljnim i životinjskim vrstama koje su od izuzetnog značaja na svetkom nivou.
Perućac je turističko naselje na desnoj obali reke Drine koje posetioce privlači tokom cele godine.
Našu zemlju odlikuju najrazličitiji prirodni predeli na kojima nam mnogi mogu pozavideti. Slikom i tekstom vas vodimo u okolinu Pirota i u lepote koje ćete poželeti odmah da posetite.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета