Istražite prirodne lepote Srbije: Fenomen zvani VRAŽIJI KAMEN
Foto: Pixabay.com
Ovaj prirodni fenomen nazi se na krajnjem jugoistoku Srbije uz granicu sa Bugarskom i Republikom Severnom Makedonijom.
Nekada davno đavoli su pokušali da spoje dve obale kako bi preusmerili tok reke Pčinje. Kamenje za branu su uzimali sa svih okolnih brda, ali reka se nije dala. Kada im je kamenje nestalo, uputili su se u Končuljsku klisuru. U povratku su bili spori i često su zastajali da se odmore. Kada su stigli do sela Klinovac, počelo je da sviće. Kako ih meštani ne bi otkrili, kamenje koje su nosili iz Končuljske klisure morali su tu da ostave.
Ovo je samo jedna od legendi koju možete čudi od meštana ako ih pitate kako je nastao Vražji kamen.
Ovaj prirodni fenomen nazi se na krajnjem jugoistoku Srbije uz granicu sa Bugarskom i Republikom Severnom Makedonijom.
Vražji kamen je prirodni fenomen nastao erozijom stena. Reka Pčinja je nekada davno prosekla stenu, a stubove, visoke do 60 metara, je stvorila denudacija. Ovo mesto koje se nekada zvalo Prosečnik se nalazi na nadmorskoj visini oko 800 metara, ima oko desetak kamenih kupa koje čine sam Vražji kamen.
Na vrhu jedne od najviših kupa smeštena je i crkvica. Na osnovu arhitekture i živopisa procenjuje se da je izgrađena u periodu između 1350. i 1380. godine, a prate je, naravno, brojne legende. Možda najživopisnija od svih je jedna tragična, o momku i devojci, zbog koje se i danas u toj crkvi niko ne venčava i ne krsti.
Priča kaže da je on bio sin iz bogate, a ona lepotica iz siromašne kuće. Uprkos protivljenju roditelja, dvoje mladih su se ipak venčali u crkvici. Mladencima je upriličeno venčanje kakvo dolikuje. Tradicija tog kraja kaže da mladenci nakon venčanja treba da uzjašu okićene konje. Međutim, mladoženjin konj se uplašio svadbarske muzike, pojurio prema provaliji i survao se, zajedno sa mladoženjom na leđima, a nesrećna mlada skočila je odmah za njim.
Uprkos legendama i pričama o tome kako je ovo mesto ukleto, u narodu se proširilo i verovanje da boravak u ovoj crkvi leči neplodnost. Veruje se da Bog daje decu svima koji pohode crkvu u ime ljubavi tek venčanog para koji je, kako legende kažu, stradao, a da poroda nije imao.
Izvor: nationalgeographic.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Međunarodna regata „Vode Vojvodine“ ove godine biće održana od 24. juna do 3. jula, 12. put, na kanalu Dunav-Tisa-Dunav. Prijave za učešće otvorene su do 20. maja.
Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija (UNWTO) raspisala je Konkurs za izbor najboljih turističkih sela, pa se pozivaju svi zainteresovani da uzmu učešće.
Sporazum između Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam i Razvojnog fonda AP Vojvodine, na osnovu kojeg Sekretarijat subvencioniše troškove naknade za obradu kreditnog zahteva i kamate po konkursima Fonda u oblasti turizma, poptisan je danas u Pokrajinskoj vladi.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije raspisalo je dva konkursa za pomoć razvoju turizma u 2022. godini – konkurs za dodelu dotacija namenjenih za projekte razvoja turizma i konkurs za dodelu subvencija i transfera namenjenih za projekte razvoja turizma.
Mokra Gora je proglašena za najbolje turističko selo na svetu na jučerašnjem zasedanju Generalne skupštine Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija u Madridu (UNWTO).
Pokrajinski sekreterijat dodlio je ukupno pet miliona dinara za subvencionisanje umetničkih i starih zanata u Vojvodini.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета