Како функционише вршидбени апарат на комбајну

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

За успешну жетву јако је важно добро фунционисање комбајна. Шта је вршидбени апарат и како функционише сазнајте у даљем тексту.

Поступак убирања жита састоји се од одсецања, вршидбе, сепарације и чишћења. Савремене машине, спроводе све ове поступке у једном проходу, а зову се комбајни (енг. цомбине, цомбине харвестерс, немачки Мäхдресцхер). Од појаве првих комбајна, седамдесетих година деветнаестог века у САД и четрдесетих година двадесетог века у Европи, до данас, тај назив се раширио и на друге жетвене машине, не само за универзалне комбајне за зрно, већ и на самоходне комбајне који обједињавају више операција.

Вршидбени апарати

У вршидбеном апарату зрно се одваја од класја, окласка, махуне, те пролази кроз слој материјала и подбубња, и одлази до уређаја за чишћење. Зрно може да буде неовршено, извршено и издвојено. Циљ је да удео издвојеног зрна, извршеног зрна које је прошло кроз подбубањ, буде што већи, а да оштећења буду што мања. Као што је наведено, разликују се два основна типа вршидбеног апарата, тангенцијални и аксијални.

Тангенцијални вршидбени апарат

Основни делови тангенцијалног вршидбеног апарата су бубањ и подбубањ. Убрана маса креће се по обиму бубња у правцу ротације, тангира га, те од тога потиче назив. На неким решењима поставља се улазни усмеривачки ваљак, предњи битер, па и додатни бубањ и подбубањ. Пречник и ширина бубња зависе од учинка комбања, а крећу се у дијапазону 450 до 800 мм, односно 850 до 2.800 мм. Постоји више врста бубњева, у зависности од биљне врсте, а најчешћи је онај са шест до десет летава са ребрима. За брање кукуруза се бубањ „блиндира“, односно, попуњава размак међу летвама лименим затварачима. На новијим решењима увек се користи „блиндирани“ бубањ.

Подбубањ је изведен од летава од пљоснатог челика, а формира сито. Попречне летве су истурене у односу на сегментне носаче, да би се остварило протрљавање биљне масе и извршај зрна. Обухватни угао подбубња је тако одабран да не долази то намотавања биљне масе по обиму бубња, а износи 104 до 120 °. Ободна брзина бубња, односно број обртаја, подешава се заменом ланчаника или варијатором. Обично је у дијапазону 400 до 1.300 °/мин, а бира се у зависности од биљне врсте која се убире и стања усева. Такође, у зависности од биљне врсте, а на основу упутства произвођача, подешава се предњи и задњи зазор између подбубња и бубња (зазор на улазу и на излазу).

Пожељно је да се при проласку кроз вршидбени апарат сво зрно оврши и пропадне кроз подбубањ. Порастом ободне брзине бубња то се подстиче, смањују се губици вршалице, али, истовремено се повећава и оштећење зрна.

Излазни битер умањује опасност од намотавања биљне масе на бубањ, смањује јој брзину и усмерава ка сепаратору.
Аксијални вршидбени апарат има један, што је чешће, или два, подужно постављена ротора, бубња. У новије време, производе се и аксијални вршидбени апарати код којих ротира и подбубањ у супротном смеру од бубња, али са мањим бројем обртаја, како би се квалитетније обавила вршидба. Биљна маса се креће између предњег дела ротора, бубња, и подбубња по завојници, дуж осе, па од тога и потиче назив – аксијални. Пречник бубња, за изведбу са једним ротором је, у зависности од капацитета комбајна, 530 до 800 мм, а дужина целог ротора (што укључује и део за сепарацију) 2.200 до 4.200 мм. Број обртаја ротора, бубња, може да се подешава, а дијапазон је 200 до 1.600 /мин.

Улогу коју на тангенцијалним вршидбеним апаратима имају летве, померање и протрљавање биљне масе, на аксијалном бубњу имају спирално постављени чворови – профилисана испупчења. Бубањ је оклопљен са два подбубња, од којих сваки затвара по пола обима.


Аксијални вршидбени апарат са једним ротором – бубњем

Са чеоне стране ротора налази се део за увлачење и распоређивање биљне масе по обиму бубња. Услед тога што је пут биљне масе кроз овакав вршидбени апарат дужи, удео зрна које се изврши и издвоји кроз подбубањ је у њему већи, а, уз
правилно подешавање, оштећења зрна су мања. За рад са аксијалним вршидбеним апаратом потребна је већа снага. Осим приказане изведбе аксијалног вршидбеног апарата, срећу се и другачије. На пример, аксијални апарат са тангенцијалним довођењем биљне масе. За оба типа вршидбеног апарата, за остварење квалитетног рада, значајно је
да доток жетвене масе буде што уједначенији.

Izvor: agromedija.rs

Како функционише вршидбени апарат на комбајну

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na žetvenim mašinama, posebno samohodnim, primenjuju se razni senzori, odnosno IT sistemi, a gotovo svi koji se primenjuju na traktorima.

Heder na kombajnu mora da se namesti na ispravan način kako bi zrno na kraju ostalo neoštećeno. Kombajniranje treba obaviti odgovarajućom brzinom kako ne bi došlo do zagušivanja same mašine.

Svi savremeni kombajni predviđeni su za žetvu strnih žita i drugih kultura.

Svaki kombajn u radu mora da ima određeni procenat gubitaka ali se oni moraju kretati u minimalnim procentima koji su tehnički prihvatljiva mera.

Određivanje zrelosti grožđa ima veliki značaj za obavljanje berbe onda kada njegov sastav i organoleptičke osobine najviše odgovaraju njegovoj nameni odnosno tehnološkoj upotrebi. Od sastojaka grožđa posebno su značajni količina šećera i kiselina u njemu.

Силажни комбајн проводе пола свог живота радећи узбрдо и низ парцеле, гутајући траве, цео усев и кукуруз. Док је велики интерес на одржавању виђен док машина ради, исти ниво напора одржавања пре складиштења може да исплати разлике.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета