Осока: Савети за припрему и примену

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Органска ђубрива су биолошки прерађене материје биљног и животињског порекла, које повољно утичу на квалитет земљишта и развој биљака. Већи део органских ђубрива чине органске материје и минерали.

Осока представља органско ђубриво које настаје од течног дела сточних екскремената које не упија простирка и које се сакупљају и чувају у јами-осочари. Хемијски састав осоке је различит али у просеку садржи приближно 98% воде; 0,8% органске материје; 0,22% Н; 0,01% П2О5 и 0,45% К2О.

За разлику од стајњака, у осоки су скоро сви елементи у лако приступачном облику за биљке, као код водорастворљивих минералних ђубрива, због чега је она веома погодна за прихрањивање. Уколико се користи за прихрану, мора се обавити њено разблаживање, како би се спречила појава ожеготина на листовима биљака.

Употреба органских ђубрива у воћарској производњи

Разблаживање се врши водом у односу 1:1-2. Не препоручује се прихрана осоком повртарских култура, као ни крмног биља у одмаклим фазама развоја (сем у периоду пре кретања вегетације). Уколико се осоком ђубри земљиште без културе, односно предсетвено, разблаживање није потребно.

Као и код стајњака, њено изношење и растурање треба да се обавља по облачном и хладном времену и потребно ју је одмах заорати или затањирати како би се спречили губици азота.

Употреба стајњака кључна за одржавање плодности земљишта

Осим осоке, у течна органска ђубрива спадају и раствори живинског ђубрива, компоста и хумуса, као и биљни опарци, уварци и екстракти који, осим што су богати хранљивим материјама, садрже специфичне материје које имају стимулативан ефекат на раст и развој биљака, а такође и фитоцидно дејство

Тако се за ова ђубрива користе: валеријана, коприва, маслачак, гавез, коморач, камилица, купусњаче и невен. Најчешће се пре употребе морају разредити: 1 литар на 5-20 литара кишнице (меке воде), док је за фолијарно прихрањивање потребно и веће (1:50).

Правилно ђубрење у органској производњи биљака

Ова ђубрива се користе за прихрањивање, између редова и биљака, системом фертигације кроз систем за наводњавање и фолијарно, тј. преко листа. Употреба ових ђубрива треба да буде у јутарњим или већерњим часовима, при облачном времену без ветра.

Izvor: agromedija.rs

Осока: Савети за припрему и примену

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Predsednik Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga Goran Vasić rekao je da će, ukoliko ne budu usvojeni zahtevi koje je to udružene podnelo Vladi Srbije, stočari biti prinuđeni na proteste.

Organsko đubrivo možete napraviti na više načina, bilo da živite u kući ili stanu.

Često se postavlja pitanje da li svakog proleća treba kupovati novu vreću đubriva za baštenske biljke iako nam je još ostalo nešto od prošlogodišnjeg. Evo i odgovara, ali i saveta kako se pravilno čuva organsko đubrivo.

U bašti uvek ima posla, a ovo je podsetnik na šta treba obratiti pažnju tokom maja.

Kora od banane kao organska prihrana može biti od velikog značaja za rast i razvoj naših biljaka.

Pre prihrane u rano proleće potrebno je ukloniti sav korov oko grmlja i rahliti tlo do dubine od 10 cm, tako da vazduh može bolje doći do korena. Takođe bi trebalo da isečete donje izdanke.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета