Риголовање је услов успешног раста воћака и лозе

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Време је за почетак припрема за садњу воћа и винове лозе, риголовање услов успешног раста. Приликом подизања савремених воћарских или виноградарских засада, једна од веома важних агротехничких мера јесте дубоко орање земљишта.

Риголовање земљишта се изводи вученим плугом риголером који ради на дубини 60-100 цм. Обично се за вучу ових плугова користе трактори гусеничари. Плуг за риголовање треба да буде опремљен културном даском која преврће пластицу за 120°, како се плодно земљиште не би пребацивало на дно бразде.

Циљ је да се површински плоднији слој земљишта заједно с минералним и органским – мелиорационим ђубривима, премести дубље, тј. тамо гдје ће се образовати и највећа маса корена будућих воћарских или виноградарских засада. Истовремено, дубљи, а уједно мање плодан слој земљишта премешта се на површину.
Риголовањем се растреса збијени и непропусни слој земљишта. Растресањем једног тако моћног слоја земљишта стварају се повољни услови за несметан пораст и гранање младог корена. Риголовање треба да се обавља најмање три месеца пре садње (август месец). На тај начин довољно је времена за слегање земљишта. Уједно, земљиште се уситни под дејством мразева, а прихвати и целокупну количину зимских падавина.

Најбоље је ако се риголује цела површина земљишта на којој ће се садити виноград или воћњак. Тада се за овај процес користе булдозери (170-220 кс) и посебни плугови, тзв. риголери (Нарди..)

Риголовање услов успешног раста воћака и лозе


С обзиром да се коренов систем винове лозе развија у дубину земљиште се мора припремити тако да приликом сађења жиле доспеју у плодни и растресити слој који ће најмање 5-6 година омогућавати развој кореновог система. У слоју земљишта у којем је главна маса кореновог система нужно је пре сађења винове лозе обрадом поправити физичке, хемијске, биокошке особине. Најбољи начин припреме земљишта је риголовање.

Риголовањем се врши и превртање где се плоднији површински слој убацује на дубину развоја кореновог система.

Риголовање се може обавити током целе године. Ако се винова лоза сади у јесен риголовање се мора завршити 2-3 месеца пре сађења како би се земљиште уситнило и довољно слегло.

Ако се сађење обавља у пролеће, риголовање се мора завршити пре почетка јаких мразева, како би се риголовани слој изложио што више дејству зимских мразева и што боље уситнило.

Дубина риголовања зависи од типа земљишта и климатских услова који владају у виногадарском подручју. Код нас се дубина риголовања креће 70-100 цм, што зависи од структуре земљишта и земљишног хоризонта. Риголовање се обавља машински помоћу плугова риголера и великих трактора гусеничара.

agroinfotel

Риголовање је услов успешног раста воћака и лозе

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Novosadski startap tim "Farmbot", napravio je specijalni rover, robot-vozilo „Spasoje“ na daljinsko upravljanje sa GPS navigacijom za održavanje voćnjaka, vinograda i zelenih površina, posebno onih na strmim padinama, a kako bi poljoprivrednim proizvođačima pojednostavili i pojeftinili rad, prenosi sajt PKS.

Proleće je počelo i pravo je vreme da iazađete u dvorište i započnete prve radove u vrtu, oko kuće, vikendice i na balkonima.

"Ono šta doktor pogreši, zemlja pokrije, a šta voćar pogreši, vreme otkrije". Ovo je stara izreka.

Da bi se voćke pravilno razvijale, redovno rađale i duže živele, treba zemljište pažljivo pripremiti. Priprema zemljišta bi se uglavnom sastojala u čišćenju terena, ravnjanju, meliorisanju i rigolovanju.

Na severu Banata produžena je sezona sadnje voćnih i šumskih sadnica zbog relativno toplog vremena za ovo doba godine. Pošto niske temperature još uvek nema, Kikinđani su iskoristili tu priliku za sadnju sve popularnijeg voća u severnobanatskom okrugu: kajsije, šljive, kruške i dunje.

Po završetku jesenje setve slobodno zemljište treba poorati duboko i đubriti stajnjakom i mineralnim đubrivima.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета