TREĆA NAGRADA ZA NOVOSADSKI STARTAP: Robot Spasoje sam ore i kosi
Foto: Unsplash
Novosadski startap tim "Farmbot", napravio je specijalni rover, robot-vozilo „Spasoje“ na daljinsko upravljanje sa GPS navigacijom za održavanje voćnjaka, vinograda i zelenih površina, posebno onih na strmim padinama, a kako bi poljoprivrednim proizvođačima pojednostavili i pojeftinili rad, prenosi sajt PKS.
Na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji za „Soter Rover“, dobili su treću nagradu. Njihov robot koristi alate za košenje, prskanje, oranje, čišćenje snega, a u stanju je da vuče i prikolice sa 800 kilograma tereta.
-Naša misija je da olakšamo rad seljaka na teškim terenima i omogućimo ljudima da uz pomoć nove tehnologije ostanu i vrate se zemlji, kaže Nikola Lukičić, direktor firme „Farmbot“, koja se bavi tehnološkim razvojem robotike u proljoprivredi.
U preduzeću, ovu inovativnu mašinu zovu „Spasoje“. Ideja se rodila na obroncima Fruške gore gde Nikola sa kolegom iz Farmbot tima Branislavom Veskovićem, uzgaja organsku lavandu.
U razgovoru sa lokalnim vinarima i voćarima uvideli su da je nedostatak radne snage veliki problem. Takođe, rad klasičnih poljoprivrednih mašina na strmim terenima je bio veoma otežan i postojao je realan rizik da se voćarski traktori zbog nagiba terena prevrnu.
-Postojao je konkretan rizik od prevrtanja voćarskih traktora na strmim terenima prilikom košenja, oranja i prskanja zasada. Rodila se ideja o automatizaciji ovih procesa čime doprinosimo i održivom razvoju poljoprivrede“, priča Nikola.
Navodi da su im potrebne nove investicije za razvoj novih modela robota koji će imati još veće performanse i koristiti alate za voćarske traktore i na taj način zameniti upotrebu takve vrste traktora u potpunosti.
Prvi prototip rovera nastao je sredinom 2019. Od tada stalno usavrašavaju tehnologiju koju testiraju na terenu u svim vremenskim uslovima.
Sledećeg meseca, „Spasoje“ će biti na tržištu i zainteresovani poljoprivrednici će najzad moći da iznajme ili kupe ovu višenamensku mašinu.
Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji organizovalo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Radio televizijom Srbije.
Agroinfo.rs/agrosmart.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Po završetku jesenje setve slobodno zemljište treba poorati duboko i đubriti stajnjakom i mineralnim đubrivima.
Обрада земљишта орањем представља веома сложен процес у биљној производњи са веома великим учешћем енергије. Орање као основна операција у припреми земљишта представља једну од најважнијих мера за успешан раст и развој биљака, као и за извођење следећих агротехничких операција. Орање има задатак да спреми необрађено земљиште у такво стање да обезбеди повољан развој биљака током целе вегетације.
Прва агротехничка мера редовног обрађивања земљишта је љуштење стрњишта.
Време је за почетак припрема за садњу воћа и винове лозе, риголовање услов успешног раста. Приликом подизања савремених воћарских или виноградарских засада, једна од веома важних агротехничких мера јесте дубоко орање земљишта.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета