LEK KOJI VAS ČUVA TOPI BUBREŽNE KAMENCE I ČISTI KRV

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ova je rasprostranjena biljka stari narodni lek koji pomaže kod infekcije mokraćnog mehura, kod prevencije bubrežnih kamenaca, pročišćava krv, a kako je izuzetno bogata gvožđem jača slabokrvne osobe.

Kopriva je korisna i kod reumatizma, reguliše varenje, sprečava gubitak kose i smanjuje nervnu napetost. Takođe pomaže kod virusnih i bakterijskih infekcija, alergija i jednostavno jača imuni sistem. Kopriva sadrži proteine i masti, te minerale kalcijum, fosfor, gvožđe, magnezijum, vitamine.

Ubrzava metabolizam, jača imunitet, sprečava upale, zaustavlja krvarenje. Stimuliše obnavljanje ćelija i tako pomaže u regeneraciji hrskavičnog tkiva. Spisak lekovitih efekata koprive uključuje i najozbiljnije bolesti, poput raka slezine i leukemije.

Pozitivno deluje na pankreas i pomaže u smanjenju šećera u krvi. Čaj od koprive je odličan za čišćenje tela. Daje koži sjaj, rešava problem akni i kožnih bolesti. U biljnoj medicini čaj od koprive koristi se kod bolesti jetre i žuči, kod poremećaja spavanja, grčeva u trbuhu, čireva, plućnih bolesti ... Osvežavajuće za umor i iscrpljenost. Mladi listovi koprive sadrže 20 puta više vitamina C od zelene salate. Kopriva ne bira mesto gde će rasti, ali mi možemo i treba da izaberemo mesto gde ćemo je brati, ni rano ujutru kada ima rose, niti uveče, kada je koncentracija lekovitih supstanci u biljkama najniža. 

Prisustvo bubamara na koprivi često je znak da su uši na delu, jer se bubamare njima hrane. Ove uši na koprivi su takođe jedan paradoks, poput onoga koji stvara plikove i leči košnice. Naime, kopriva je, kako ćemo kasnije videti, izvrsno sredstvo za suzbijanje vaški na vrtnim biljkama. U starim staništima kopriva raste u gustom grmlju, pa će najslabiji primerci biti neupadljivi, slabi i na dnu žutog lišća. Jednom kada možemo da biramo, moramo da izaberemo najzdravije primerke. Na proleće sakupljamo mlade vrhove, od gornjih 4 do 6 listova. Kopriva cveta od maja do septembra. Listove treba brati pre cvetanja. Studije su pokazale da lišće koprive nakon cvetanja može biti štetno za bubrege. 

Kada se kopriva koristi za spoljašnju upotrebu, možemo ubrati celu biljku - od proleća do jeseni.

Seme koprive sakuplja se u avgustu ili septembru. Koren koprive sakuplja se rano u proleće i kasnu jesen, jer ovo vreme nije iscrpljeno vegetacijom biljke. Izračunajte da je za kilogram suvog lista potrebno ubrati pet do pet i po kilograma svežeg lišća koprive.

Sušenje koprive

Koprivu sušimo u tri oblika - lišće, koren i celu stabljiku. Svaki oblik ima svoju svrhu - čaj, tinktura, kupka. Posle berbe, stabljiku koprive možete ostaviti raširenu na suvom, prozračnom i senovitom mestu jedan dan da malo uvene kako biste mogli lakše njome manipulisati. Veoma je važno da je mesto suvo. Ako je leto puno kiše i vlage, koprivu treba sušiti u zatvorenom, na umerenoj temperaturi - između 37 i 38 stepeni. Nepravilno osušena kopriva poprima smeđu boju i potpuno gubi lekovita svojstva. 

Sok od koprive

Najjednostavniji način je da sveže ubrane vrhove mlade koprive stavite u sokovnik. Veoma je efikasan u lečenju određenih bolesti. Uzimajte jednu kašiku tri puta dnevno. Pošto nema baš prijatan ukus, može se mešati sa medom. Sok se takođe može pripremiti rastvaranjem vrhova mladih kopriva u vodi. Skupi se oko 20 vrhova i stavi litar hladne vode. Sledećeg dana koprivu dobro iscedite u toj vodi i procedite. Za bolji ukus dodajte sok od pomorandže ili limun pomešan sa medom. Pijte tokom dana.

Preparati od koprive takođe su tradicionalni lekovi za benignu hipertrofiju prostate koja ometa mokrenje. To potkrepljuju najnovija klinička istraživanja. Američki časopis biljne farmakoterapije objavio je rezultate šestomesečne studije koja je obuhvatila više od 600 ispitanika sa dobroćudnom hipertrofijom prostate: simptomi su se povukli kod 81 odsto ispitanika koji su uzimali preparate od koprive.

Kopriva za benignu hipertrofiju prostate

Preparati od koprive takođe su tradicionalni lekovi za benignu hipertrofiju prostate koja ometa mokrenje. To potkrepljuju najnovija klinička istraživanja. Američki časopis biljne farmakoterapije objavio je rezultate šestomesečne studije koja je obuhvatila više od 600 ispitanika sa dobroćudnom hipertrofijom prostate: simptomi su se povukli kod 81 odsto ispitanika koji su uzimali preparate od koprive

Upozorenja i kontraindikacije

Što se tiče dnevne količine, naučnici sa Medicinskog centra Američkog univerziteta u Merilendu kažu da dnevno možete popiti do četiri šolje čaja od koprive. Predoziranje čajem može iritirati stomak, izazvati zatvor, pa čak i zadržavanje mokraće. U tim slučajevima treba da prestanete da pijete čaj od koprive. Čaj od koprive ne preporučuje se trudnicama ili deci mlađoj od dve godine. Oprez i konsultacije sa lekarom neophodni su za srčane bolesnike i za ljude sa oštećenim bubrezima.

Efekat koprive na kožu i kosu

Već smo rekli da kopriva takođe snažno utiče na ljudsko telo spolja. Još je efikasniji u kombinaciji sa unutrašnjom upotrebom. Samo pijenje čaja čini kožu čišćom i zdravijom, a kosu čvršćom i sjajnijom. Kopriva čisti kožu lišajeva, ekcema i drugih kožnih bolesti. Brojni proizvodi za negu kože u prodavnicama zdrave hrane često navode koprivu kao sastojak. Kako je kopriva takođe prirodni antiseptik, čaj je takođe dobar za ispiranje i parenje kože lica.

Kopriva ima isti efekat na celo telo - od kose do nogu. Kopriva je korisna i kod povreda kože. Jaki čaj od koprive ili fini prah od suve koprive dobri su lekovi za lečenje uboda, kao i za manje posekotine i opekotine.

Nega kose

Tinktura korena koprive korisna je protiv gubitka kose i peruti. Dvadeset kapi alkoholne tinkture, pripremljene kako je gore opisano, umešajte decilitar vode i vrhovima prstiju utrljajte u kožu glave. Ostavite da deluje najmanje pola sata, a zatim operite kosu, ponovo blagom kupkom od koprive ili neutralnim blagim lekovitim šamponom.

Da bi se ojačalo korenje i podstakao rast mlade kose, korisna je i vrsta tinkture u obliku mešavine jakog čaja od koprive i jabukovog sirćeta. Dekagram suvog lista ili pet dekagrama sveže ubranog lista koprive preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti poklopljenog 15 minuta. Procedite i dodajte dva decilitra prirodnog jabukovog sirćeta. Dobro umasirajte u vlasište sat vremena pre pranja kose. Operite kosu blagom kupkom od koprive ili neutralnim blagim lekovitim šamponom.

Zanimljivosti o koprivi

Boja - Sok od koprive vekovima se koristi kao prirodna boja, najčešće za bojenje tkanina. Od stabljike lista dobijena je otporna zelena, a od korena žuta boja. 1941. Cherchilova ratna vlada u Londonu naložila da se hitno osigura stotinu tona kopriva za proizvodnju zelene kamuflažne boje. Nemci su je koristili da bi konzervirano povrće imalo svežu zelenu boju. A danas – ekstrakt klorofila iz koprive je jestivo zeleno bojilo koje se dodaje hrani, poznato pod komercijalnom nutricionističkom oznakom – E 140.
Protiv moljaca - Vezice sveže ubrane koprive u ostavi za hranu i kuhinjskim ormarićima odbi će mušice i moljce.

Testosteron može povećati nivo mišićne snage i mišićne mase. Prema nalazima Univerziteta Bastir u San Diegu, ekstrakt koprive vezuje se za globulin koji veže polni hormon SHBG, a koji slobodno cirkuliše telom. Tokom treninga bodi buildinga, količina testosterona može se dramatično smanjiti, a ekstrakt koprive može to nadoknaditi. Međutim, ove tvrdnje još uvek nisu naučno potvrđene.

Kopriva je zeljasta biljka kojoj odgovara hranjivo zemljište. Recept za sirup od mlade koprive:

Sastojci:

– 400 g listova mlade koprive

– 7 limunova

– 800 g šećera (može i smeđi)

– 5 supenih kašika livadskog meda

– 1 l prokuvane vode

Priprema:

Listove koprive dobro operite. U posudu sipajte vodu i 5 oljušćenih limunova koje ste prethodno isekli na kolutove. Poklopite posudu i ostavite da odstoji 24 sata.

Sledeći dan rukama dobro izgnječite sve sastojke, pa dobijenu tečnost procedite kroz cediljku ili gazu. Dodajte šećer i sveže isceđen sok od preostala 2 limuna i ostavite nekoliko sati, povremeno mešajte dok se sav šećer ne otopi. Zagrejte smesu do vrenja i ostavite 5 minuta da vri, uz neprestano mešanje. Ako ima pene, uklonite je s površine. Med stavite na kraju kada se smesa ohladi.

Dobijeni sok sipajte u sterilizovanu flašu i čuvajte na hladnom i tamnom mestu.

Agroinfo.rs/kuharskecarolije.info

LEK KOJI VAS ČUVA TOPI BUBREŽNE KAMENCE I ČISTI KRV

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Skorpije su zanimljive životinje ali većina ljudi ne zna puno o njima. Evo nekih činjenica koje možda niste znali o ovim životinjama. kul

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

Pogledajte neke od najzanimljivijih činjenica o životinjama koje možda niste znali:

Internetom kruži fotografija sa jagodama sa jedne pijace i ovo bi bio sasvim uobičajen prizor da nema jednog posebnog natpisa.

Iako se do sada smatralo da šafrana nema na Fruškoj gori, ova biljka, od koje se pravi najskuplji začin na svetu, ipak je otkrivena na srpskoj planini, javljaju iz Nacionalnog parka Fruška gora.

Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета