Domaći kompost: Da li piljevina može da se kompostira?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Pravljenje domaćeg komposta je lak zadatak, ako znate šta možete da stavite u kompostnu gomilu, a šta ne. Danas rešavamo dilemu na temu piljevine.

Da li piljevina može da se kompostira? U principu može, ali kompostiranje piljevine nije tako jednostavno.

Ukoliko želite da stavite piljevinu u kompost, postupak će najbolje da funkcioniše ako je zaista sitna.

Budite srpljivi, jer kompostiranje piljevine je dug i spor proces. Što su komadi piljevine veći, proces će duže trajati.

Neke vrste drveta, uključujući kedar, čempres, hrast i sekvoja posebno se sporo raspadaju. Ako imate mnogo piljevine i komadića drveta, možda je najbolje rešenje da se napravi zasebna gomila u uglu bašte.

Ne treba kompostirati drvne ostatke od tise ili drugih otrovnih biljaka, osim ako niste sigurni da će kompost biti dovoljno vreo da razbije otrovne supstance.

Saveti za ubrzanje kompostiranja piljevine

Piljevina je odličan izvor ugljenika, ali sadrži vrlo malo azota, pa ćete morati da dodate zeleni materijal. Na primer, možete da dodate sveže iseckanu travu, kuhinjski otpad, talog od kafe ili stajnjak. Ukoliko je gomila velika, možete ravnomerno da rasporedite nekoliko šaka suvog đubriva po površini. Često okrećite gomilu, obično svakih nekoliko nedelja. Okretanjem se ugrađuje kisoenik koji je neophodan za razgradnju. Međutim, ne prevrćite gomilu tokom zime, jer joj je potrebna toplota kada je napolju hladno.

Po potrebi dodajte vodu. Gomila komposta bi trebala da bude vlažna, ali nikada natopljena vodom.

Ukoliko niste spremni da čekate da se piljevina kompostira, uvek možete da je koristite kao pokrivač zemlje, odnosno malč. Ona će zaustaviti rast korova, kontrolisati eroziju i poboljšati kvalitet zemljišta, dok se postepeno raspada. Piljevinu, takođe, možete koristiti i kao prostirku za domaće životinje.

Agroinfo.rs

Domaći kompost: Da li piljevina može da se kompostira?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Opalo lišće ispod drveća je vredan biološki materijal za pravljenje komposta. Ako je zaraženo, napraviće više štete nego koristi i treba ga ukloniti.

Proleće je počelo i pravo je vreme da iazađete u dvorište i započnete prve radove u vrtu, oko kuće, vikendice i na balkonima.

Novi model upravljanja otpadom zasnovan na održivom razvoju i cirkularnoj ekonomiji realizovaće se u Gornjem Milanovcu saradnjom lokalnog javno-komunalnog preduzeća sa kompanijom „Novamont“ i JKP „Kontarina“ iz Italije, objavila je PKS.

Papirni ubrusi prisutni su gotovo u svakoj kući. Često se postavlja pitanje da li može da se reciklira u kompostu ili, ipak, mora da se baci u kantu za smeće. Evo i odgovora.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета