Hladnjačari će moći da rade sertifikaciju organske proizvodnje

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Država će ubrzati proces sertifikacije organske proizvodnje, jer će taj posao umesto proizvođača, odnosno kooperanata, moći da rade hladnjačari, najavio je prilikom posete Bojniku ministar Branislav Nedimović

S druge strane i za sam proces prelaska iz klasične u organsku proizvodnju država je omogućila još jednu alataku, a to je da taj proces jedna platforma preuzme na sebe za sve svoje kooperante, objasnio je resorni ministar Branislav Nedimović koji je u Bojniku posetio hladnjaču „Fortis“ .

Organska proizvodnja je velika razvojna šansa za opštine kao što je Bojnik, rekao je ministar i istakao da ove godine ne očekuje velika odstupanja otkupne cene maline u odnosu na 2020. godinu.

Milan Avramović, direktor hladnjače „Fortis“ rekao je da se organsko voće i povrće iz hladnjače u Bojniku prodaju širom sveta – u Kanadi, Americi, Australiji, a zamrznuta malina prošle godine stigla je i u Kinu. Saradnjom je zadovoljno i 250 kooperanata koji se bave organskom proizvodnjom.

-U ovoj godini planiramo da sertifikujemo oko 350 novih organskih proizvođača koje smo pratili u protekle tri godine“, najavio je Milan Avramović.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Hladnjačari će moći da rade sertifikaciju organske proizvodnje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета