ОРГАНСКА ПРОИЗВОДЊА ХЕЉДЕ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Хељда је добар предусев, има велики агротехнички значај, брзо расте и гуши корове, усваја из земљишта тешко растворљива једињења фосфора. Зависно од сорте и услова успевања дужина вегетационог периода хељде је 50-120 дана.

При повољним условима клија 2-4 дана после сетве, 6-7 дана после ницања појављује се први стални лист, цветање почиње 20-30 дана након ницања. Отварање цветова једне цвасти траје 15-25 дана, а целе биљке 30-60 дана. Цветање и формирање плода одвијају се истовремено. Први плодови сазревају 25-30 дана после почетка цветања.

Минимална температура за клијање и ницање хељде је 4 °C. Веома је осетљива на мразеве (на -2 °C пропада). Оптималне температуре за развој су 13-25, а за цветање 17-19 °C. Потребе за водом су велике, нарочито у периоду цветање-наливање плодова.Хељда нема нарочитих захтева према предусеву, али највише јој одговарају једногодишње легуминозе, коренасто-кртоласте биљке и озима жита. Не препоручује се гајење у монокултури. Добар је предусев другим ратарским културама.

Хељда нема нарочитих захтева према предусеву, али највише јој одговарају једногодишње легуминозе, коренасто-кртоласте биљке и озима жита. Не препоручује се гајење у монокултури. Добар је предусев другим ратарским културама.Сетва се обавља када се земљиште на 10 cm дубине загреје до 15 °C, односно када прође опасност од мразева. Сеје се ускоредо, житним сејалицама на 12,5 cm или широкоредо, на 45-50 cm. Дубина сетве је 4-6 cm.

Од мера неге примењује се ваљање после сетве. Код широкореде сетве обавља се и међуредна култивација (1-2 пута). Пожељно је обавити и допунско опрашивање помоћу пчела или помоћу затегнутог канапа који се повлачи по усеву у време цветања. Најбоље време жетве је када је око 2/3 зрна добило мрку боју.

Izbor:zdravasrbija.com

ОРГАНСКА ПРОИЗВОДЊА ХЕЉДЕ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je spisak ovlašćenih organizacija za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2023. godinu.

Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje, Serbia Organika, uz podršku GIZ projekta za razvoj privatnog sektora u Srbiji organizuje treninge iz oblasti organske proizvodnje. Ovi treninzi su namenjeni osoblju Regionalnih razvojnih agencija i lokalnih samouprava iz sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Svi zainteresovani koji žele da ostvare prava na podsticaje u organskoj proizvodnji zahtev će moći da podnesu od 15. aprila do 31. oktobra 2022. godine.

Vrednost izvoza organskih proizvoda u našoj zemlji svake godine, a naročito u poslednje dve godine. Vrednost spoljnotrgovinske razmene je u prošloj godini porasla za 53 odsto u odnosu na 2020. godinu, odnosno ta vrednost je bila 57,4 miliona evra.

Organska proizvodnja generalno poslednjih godina u Srbiji beleži porast. Kada je u pitanju proizvodnja višnje, situacijia je ista, naročito ako se govori o domaćem ekotipu, oblačinskoj višnji koja je vrlo pogodna za gajenje, a ostvaruje i dobru cenu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета