Foto:Wikipedia

Foto:Wikipedia

Ova rasa je izraelaska mlečna rasa ovaca nastala ukrštanjem istočnofrizijske rase ovaca i izraelske Avasi ovce

Asaf rasa ovaca (Assaf sheep) obzirom da je nastala ukrštanjem dve mlečne i visokoplodne rase ovaca, kvalitet ove novostvorene rase je izuzetno značajan za svetsku populaciju mlečnih rasa ovaca. 

 Iako je nastala u Izraelu ova rasa ovaca zbog svog genetskog potencijala i proizvodnih karakteristika brzo je proširena na evropski kontinent i danas je u velikom broju prisutna u Španiji, Portugaliji, Čileu, Peruu, Bugarskoj, Makedoniji i dr. Najveće populacije i najbrojnija zastupljenost stada ovih ovaca se nalaze u Izraelu, Španiji i Portugaliji.

S obzirom na klimatske promene koje su prisutne, ova rasa bi mogla da odigra veoma bitnu ulogu u razvoju našeg mlečnog ovčarstva. Kako mi iz godine u godinu imamo problema širom Srbije sa sušnim letima i problema sa niskim prinosima na livadama, pašnjacima i travnim površinama, ova rasa ovaca predisponirana za skromnijim zahtevima ishrane mogla bi da bude značajna za buduće vreme i pojedine delove naše zemlje.

Ono što je najznačajnije mogućnost plasmana mleka od ove rase ovaca i jagnjećeg mesa je izvesna i unapred zagarantovana na bliskom istoku (Izrael).

Osnovne genetske i proizvodne karakteristike ove rase su: ovo je ranostasna ovca i prvo jagnje daje sa 13 meseci. Može da se jagnji 3 puta u dve godine i da za to vreme daje preko 1,6 jagnjadi u leglu. U zavisnosti da li se jagnjad zalučuju odmah ili posle dva meseca u laktaciji može da proizvede od 450-1000 l mleka. Proizvodnja mleka i jagnjadi su u negativnoj korelaciji povezane odnosno postoji uzročno posledična veza. Potražnja na svetskom tržištu za ovom rasom ovaca se iz godine u godinu povećava.

Kvalitet mleka se ogleda u % m.m. koji je oko 7,2 i % s.p. koji iznosi oko 5,5 %. Prirast kod jagnjadi je oko 350 g/dan. Procenat uginuća jagnjadi je veoma mali. Jagnjeće meso ovih ovaca naročito je cenjeno u Izraelu i u ostalim zemljama bliskog istoka.

Bitno je napomenuti da je neophodno prilikom dobijanja dozvola za uvoz da Uprava za veterinu usaglasi uslove uvoza sa zemljama iz kojih se uvozi priplodni materijal: Francuska, Španija, Portugalije, Izraela, Bugarske ili Makedonije.

Takođe je bitno da Republičke odgajivačke organizacije navedene rase uvedu u narednim godinama u odgajivački program kako bi potencijalni investitori mogli da ostvaruju podsticajna sredstva za Asaf i Avasi rase ovaca.

Izvor:Mr Zoran Novaković, PSS Novi Sad 

Asaf rasa ovaca

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

Border lester rasa ovaca je nastala ukrštanjem lester ovnova i tisveterskih ovaca, na granici Škotske i Engleske. Ovo je ranostasna rasa koja ima veliki format tela, snažnu konstituciju i otpornost na spoljašnje faktore.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета