Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Čuvanje životinja nije samo im obezbediti smeštaj i ishranu već je od velike važnosti i konstantna briga i nega, za sve životinje koje se cuvaju i gaje.

Ako se ovce kreću po blatnjavim i vlažnim terenima ili su smeštene na vlažnim podovima i vlažnoj prostirci, dolazi do toga da se papci slabo troše što se manifestuje prerastanjem ili oboljenjem papaka. 

Papke ovaca treba češće kontrolisati i čistiti od đubreta i drugih nečistoća, orezivati papke i voditi računa  da se ovce ne kreću po blatu, a da u ovčarniku na podu imaju cistu i suvu slamu. Redovnim praćemjem rasta papaka moze se primetiti vreme kada treba da se izvrsi orezivanje papaka. 

Pri orezivanju papaka treba izbegavati toplo vreme, visoku bremenitost i druge stresne uslove. Prilikom orezivanja papaka nogu životinje treba držati čvrsto, očistiti, videti da li miriše, i koje je boje. Za orezivanje se koriste makeze za papke i nož.

Nožem se očisti sva nečistoća iz papka i vodi računa da se ne zađe preduboko, već samo koliko je zahvaćeno, zatim ide orezivanje oko ivica, seku se mali komadići. U koliko papak u zadnjem delu dohvata tlo, treba ga iseći. 

Postupak ponoviti nakon 2-4 nedelje. Poželjno je ako mogućnosti dozvoljavaju da se promeni pašnjak i da se redovno vrši izđubravanje ovčarnika i dezinfekcija poda i dezinfekcija papaka.

Izvor: .boljazemlja.com

Higijena papaka kod ovaca

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Sve drvenaste biljke imaju potrebu za orezivanjem. Ako to umesto njih ne učini čovek, one će odbacivanjem grana same to učiniti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета