Који су то природни начини парења код оваца?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Природни начини парења код оваца могу бити: дивљи, класни, харемски и индивидуални Дивље парење оваца је карактеристично за примитивне расе и екстензивно овчарство. Ту се овнови пуштају међу овце, не планирајући ни који ће ован коју овцу оплодити ни датум парења.

 Овнови по више пута скачу на поједине овце, превише се исцрпљују и кратко се задржавају у приплоду. Том приликом извесна млада грла бивају оплођена пре времена. На једног одраслог овна долази 20-25 оваца, највише 40 оваца, а на двисца 10-15 оваца. Класно парење врши се на тај начин што се овце деле на групе-класе, у зависности од њихових особина свакој групи се додају овнови да би се извршила корекција одређених особина (тежина тела, ширина груди, угнуће леђа). Код оваквог начина парења додељује се на једног овна 40-60 оваца, али се по оцу не зна тачно порекло јагњади, као ни време парења оваца. При харемском парењу за једног овна одређује се група оваца (40-60 комада), тако да се не зна само време парења. За класно и харемско парење засебно се држи свака група оваца.

У савременом овчарству од природних начина парења највише се примењује индивидуално парење. Један ован се користи за 60-80 оваца. Одређују се родитељски парови према одгајивачком циљу производње. Тачно се саставља план припуста, којим се одређује који ће ован коју овцу да оплоди. На овакав начин добијају се најбоља јагњад.Овце у нагону се проналазе овновима „пробачима“, који су подвезани специјалним кецељама које су натопљене бојом, тако да могу заскочити овцу, али је не могу оплодити већ само обележити. Овце у полном нагону откривају се ујутру пре истеривања оваца на пашу и предвече при повратку са паше, и то помоћу обсервације и овна пробача. Обележена грла се издвајају и припуштају под овна који је предвиђен планом. Период парења траје 4 до 6 недеља, а после тога се пусте овнови међу овце, да би се оплодила она грла код којих се поново јави нагон.

 Посебна пажња се посвећује припремању оваца и овнова за сезону парења. Овце које уђу у сезону парења с добром приплодном кондицијом тј. са исхранбеним стањем које је најбоје за оплодњу, бивају брзо оплођене, па се и раније јагње, а дају и крупнију јагњад и већи број близанаца. Месец дана пре парења овце се напасају на добрим пашњацима и прихрањују се концентратом. Количина концентрата је већа уколико је паша слабија. Мршаве овце се издвајају, посебно хране и негују, да би се до сезоне парења побољшала њихова кондиција. Ако овце дочекају сезону парења мршаве, добар број остаје неоплођен, период парења се сувише одужи, јагњење се не обави у том периоду, као ни залучивање. Осим тога, што је врло значајно, ангажује се већа радна снага и повећавају се трошкови производње.

Izvor:agropress.org.rs

Који су то природни начини парења код оваца?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

Border lester rasa ovaca je nastala ukrštanjem lester ovnova i tisveterskih ovaca, na granici Škotske i Engleske. Ovo je ranostasna rasa koja ima veliki format tela, snažnu konstituciju i otpornost na spoljašnje faktore.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета