Контрола млечности оваца – директна и индиректна

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Вероватно Вас интересује колика је млечност оваца које гајите, зато је ту контрола млечности оваца која може бити апсолутна и релативна.

Апсолутном контролом се може поуздано утврдити састав и количина млека овце у току лактације и спроводи се на два начина:

1. Директним мерењем количина намуженог млека

2. Индиректно, контролом помоћу јагњади.

Директна контрола
Ради што прецизнијих података и увида у стварну способност појединих грла за производњу млека, контрола млечности се спроводи сваких 10, 15, 20 или 30 дана, зависно од намене података. Са контролом млечности оваца се започиње одмах након престанка лучења колостралног млека, а то је 4-5 дана по порођају. Свака овако добијена дневна количина млека се, после контоле, помножи бројем дана између те и претходне контроле. Тако се добије укупна количина млека по контроли.

Укупна месечна количина млека се добија из збира свих контрола у току месеца, а просечна месечна дневна количина млека се добија поделом ове количине са бројем дана у месецу. Збир свих месечних количина млека представља укупну количину млека која се добије у току лактације, док се просечна дневна количина млека добије поделом на укупни број дана трајања лактације. Најпоузданији подаци о млечности оваца се добијају, ако се контрола млечности спроводи сваког дана, па се добијане количине саберу. Међутим, то је веома тежак и скуп посао, па се у пракси не спроводи. Приликом контроле количине млека, узимају се узорци млека у којима се утврђује састав млека (садржај масти, протеина, лактозе и др.)

Први дан после јагњења сматра се почетком лактације, а крајем лактације сматра се онај дан када у дневној мужи количина млека падне испод 100 цм.

Апсолутна контрола млечности оваца – директна и индиректна
Индиректна контрола
Контрола млечности оваца помоћу јагњади се спроводи у периоду сисања. Јагњад се уочи дана контроле одвоје од мајки, које се следећег јутра помузу, а количине намуженог млека се измере. Затим се јагњад пусте међу овце са којима остају до јутра следећег дана, када се опет одвајају и тога дана се контролише количина млека при вечерњој мужи. Приликом ове методе израчунава се и прираст јагњади, као и количина млека за 1 кг прираста (4.0-5,5 кг млека за 1 кг прираста троше јагњад различитих раса у прва два месеца живота) и на тај начин се добија млечност мајке за контролни период.

При релативној контроли млечности намуженог млека, утврђује се и количина и вредност утрошене хране за 1 литар млека.

Дипл.инг. сточарства Билал Тајић

Izvor: agroinfonet.com

Контрола млечности оваца – директна и индиректна

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

Border lester rasa ovaca je nastala ukrštanjem lester ovnova i tisveterskih ovaca, na granici Škotske i Engleske. Ovo je ranostasna rasa koja ima veliki format tela, snažnu konstituciju i otpornost na spoljašnje faktore.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета