Ovčarstvo je šansa koju treba iskoristiti. Na obroncima Jelice izvanredan potencijal za razvoj mnogih poljoprivrednih grana

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

ugoistočni deo Jelice, ispresecan talasastim padinama i brdovitim krajevima okoline Kraljeva, raspolaže izvanrednim potencijalima za razvoj mnogih poljoprivrednih grana, pre svega voćarstva i stočarstva.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 1.decembra 2015.godine, u Srbiji je bilo 1.789.144 ovaca,mnogo manje nego nekoliko decenija pre. To je jedan od mnogih pokazatelja da je ovčarstvo u Srbiji,kao jedan od nosećih faktora stočarstva uopšte, već godinama u ozbiljnoj krizi. Uzorni poljoprivrednik iz kraljevačkog sela Pekčanice Časlav Rakić upoznat je s drastičnim padom broja ovaca u našoj zemlji i s nespornim ocenama o višegodišnjem nepovoljnom položaju srpskog stočarstva, uključujući i ovčarstvo. Ipak,odlučio se za uzgajanje ovaca.

Oslonac sam video u proizvodnji jabuke, kruške i šljive, ne zapostavljajući ni neke ratarske kulture. Uložena su ogromna sredstva i kad svedem bilans petogodišnjeg rada na čistom sam gubitku. Izvoz jabuke i kruške je stao,na pijaci mogu da se prodaju minimalne količine voća, tako da smo prepušteni prekupcima i raznim mešetarima. Zato sam se odlučio za uzgajanje ovaca“, kaže pekčanički poljoprivrednik. I Časlavljevi preci uvek su gajili ovce i njihov broj se kretao od 30 do 50 brava. Danas vredni pekčanički domaćin ima oko stotinak ovaca i planira da stado znatno uveća. Ima,kako kaže, puno znanja, želje, ljubavi i truda prema ovom poslu.

„Na svojoj i imovini mojih sestara od strica koje žive u Americi mogu da obezbedim oko šest hektara pašnjaka što je dovoljno za kvalitetni ispašu oko 200 ovaca, možda i više i to je neki optimalan broj koji mogu da uzgajam sa suprugom i sinom.Ranije sam imao rasu Virtemberg ali sam se konačno opredelio za sjeničku ovcu jer je najbolja za naše podneblje- otporna je i daje meso i mleko izuzetnog kvaliteta.Ovce su jako mlečne i bez problema daju dvojke i trojke nisu retkost kod ove rase.Jagnjad dobro napreduju i prosečna težina jagnjeta sa 90 dana pri kvalitetnoj ishrani je oko 35 kilograma“, kaže Časlav.

Što se tiče uzgoja, kraj prošle i početak ove godine Časlav smatra zadovoljavajućim. U svom zapatu ostvario je visoku plodnos od oko 130 odsto što je potvrda da je na dobrom putu da svoje stado uvede u krug elitnih u kojima je plodnost od 180 do 200 jagnjadi od 100 ovaca.

Uzorni farmer sa padina Jastrebara, ogranka Jelice, tvrdi da su genetika i dobra ishrana garant kvaliteta, trebalo bi da bude – i zarade, koja za sada izostaje.

„Sjenička ovca, po oceni stručnjaka, je među najboljim, ako ne i najbolja oplemenjena pramenka po mnogim karakteristikama. Dakle, genetika je obezbeđena, kvalitetna ishrana, takođe. Brat mi je iskusan veterinar i sa te strane obezbeđen je stalni i veoma stručni veterinarski nadzor i zaštita. Veliki trud se još uvek ne isplaćuje. Najveću cenu koju u ovom trenutku mogu da postignu moja jagnjad je 220 dinara po kilogramu i to veoma teško i sporadično.

Vredni poljoprivrednik i domaćin iz Pekčanice i njegov unuk Nikola Gavrilović, koji planira da posle završene Poljoprivredne škole ostane na selu i posveti se savremenoj stočarskoj proizvodnji, smatraju da ponovo dolazi vreme oživljavanja ovčarstva u Srbiji, ne samo na istoku i jugu-Pirotski kraj i Svrljiške planine, kao i na zapadu –Pešter, Sjenica, već mnogim drugim krajevima .

U svakom slučaju u Srbiji ima dobrih preduslova za stočarstvo i trebalo bi iskoristiti potencijal naših planinskih i brdsko-planinskih krajeva za uzgajanje ovaca i očuvanje autohtonih vrsta. 

Izvor:agromedia.rs

Ovčarstvo je šansa koju treba iskoristiti. Na obroncima Jelice izvanredan potencijal za razvoj mnogih poljoprivrednih grana

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Inicijativa 'Pravo na vodu' podnela je krivičnu prijavu protiv preduzeća 'Studenicaelektro' iz Kraljeva, investitora male hidroelektrane (MHE) 'Jelići' zbog isušivanja reke Gokčanice u kraljevačkoj opštini.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета