Zemljoradničke zadruge kao oblik udruživanja i njihov značaj za današnje vreme

Foto: Pixabay free

Foto: Pixabay free

Zadruge predstavljaju oblik udruživanja poljoprivrednika, tj. zadruga je pravno lice i predstavlja poseban oblik organizovanja fizičkih lica koja su okupljena kako bi kroz svoje poslovanje u skladu sa zadružnim principima ostvarila određene interese - ekonomske, socijalne, kulturne. One predstavljaju vrlo značajan oblik udruživanja koji se kod nas prvi put javlja krajem 19. veka.

Model zadrugarstva u Srbiji je bio popularan krajem 19. i do četrdesetih godina 20. veka. Nakon toga, do početka 90-ih godina vladalo je zatišje kada je zadružno udruživanje u pitanju. Danas ono postoji, uglavnom kada su poljoprivredni i agrarni sektor u pitanju, ali, prema rečima stručnjaka iz ove oblasti, potrebno je unaprediti zakonske modele i uslove poslovanja da bi ovaj model uspešno funkcionisao.

U Srbiji ukupno ima oko 4.500 zadruga, od kojih je oko 2.000 poljoprivrednih i devet socijalnih zadruga. Kada se danas pomene zadruga, većina ljudi na to gleda kao na neki zastareli način udruživanja i nešto što ne može uspešno da funkcioniše, ne znajući da ovaj oblik udruživanja nosi sa sobom različite benfite za poljoprivrednike, odnosno članove zadruga.

Da bi se jedna zadruga osnovala neophodan je minimalni početni kapital od 100 dinara, najmanje pet zadrugara i 500 kvadratnih metara zemlje. Oni koji žele da osnuju zadrugu treba samo da se obrate Zadružnom savezu koji će obaviti sve poslove kada je u pitanju birokratija. Zadruge u čitavom svetu imaju ulogu da pomognu svojim članovima po brojnim pitanjima poput mogućnosti zajedničkih investicionih aktivnosti, zajedničkih prezentacija proizvoda i mogućnosti za zajedničko ostvarivanje i ravnomernu raspodelu profita, lakšeg nastupa na tržištu i plasmana proizvoda u zemlji i inostranstvu, nabavke jeftinijih sirovina i slično.

Ono po čemu se razlikuju zadruge danas je to što članovi unose samo svoj proizvod koji će prodati, dok je posle Drugog svetskog rata bilo potrebno uneti zalog poput imanja, traktora, kuće. Danas je u Srbiji preko 217.000 sitnih proizvođača koji imaju do dva hektara zemljišta, a cilj je da zadruga u tom slučaju pomogne da oni postanu robni proizvođači, te da to što proizvedu na kraju i naplate.

Program '500 zadruga u 500 sela', o kom smo već govorili na našem portalu je pokazao dobre rezultate, a od početka programa do danas je osnovano 950 novih zadruga. Ovim putem je do sada bespovratno dodeljeno 1,7 milijardi dinara za 152 zadruge širom Srbije. To je direktna pomoć za 6.126 domaćinstava, odnosno za više od 30.000 građana Srbije. Ove godine otvoren je i četvrti konkurs u okviru kog će biti podeljeno oko 500 miliona dinara i očekuje se da će taj novac dobiti oko 50, 60 zadruga.

Agroinfo.rs

Zemljoradničke zadruge kao oblik udruživanja i njihov značaj za današnje vreme

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poziv mlekara i stočara nadležnim državnih organima na razgovor, zbog, kako su naveli, „neodrživog stanja u poljoprivredi“ za sada je okončan porukom da “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima“, ali da će udruženja morati da „pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način“, ne navodeći na šta su tačno mislili

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pojačalo je tokom maja nadzor i kontrolu prometa hrane životinjskog porekla.

Uprava za agrarna plaćanja pri Ministarstvu poljoprivrede raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture a zainteresovane lokalne samouoprave

Vlada Republike Srbije opredelila je u 2025. godini ukupno 135 miliona dinara za podsticaje u okviru Programa podrške razvoju preduzetništva, od čega je 50 miliona dinara namenjeno konkretno za podršku ženama na selu.

Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета