Бумбарима прети изумирање због “климатског хаоса”

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Бумбари, који спадају у једне од најважнијих опрашивача у природи, тренутно су угрожени, јер њихов број драстично пада, подаци су најновијег истраживања.

Наводи се да се све ређе срећу него раније, у подаци показују да се у Северној Америци број смањен за 50 одсто у односу на 1974. годину.
Значајни за биљке
Како наводи Национална географија, веома су значајни као опрашивачи, а пресудни су за пољопривредне културе попут парадајза, боровница и тиквица.
Управо у овој новој студији, објављеној у часопису “Сциенце”, истраживачи су користили сложени процес како би утврдили да ли су за опадање броја бумбара “криве” климатске променe.Научници су истраживали заступљеност 66 врста бумбара на два континента и утврдили да у подручјима која су постала топлија у последњих неколико година или у којима су забележене екстремне промене температуре, ретко можемо видети бумбаре.Како наводи Национална географија, у Европи је њихов број опао за 17 одсто у односу на почетак 20. века.Судећи по овим резултатима “климатски хаос” је главни кривац за опадање броја бумбара.“Овај пад повезан је с тиме што су врсте биле приморане да трпе температуре с којима се раније нису сусреле”, каже водећи научник студије Петер Сороје и студент постдипломских студија са Универзитета у Отави.Он даље истиче да нестанак бумбара у одређеном подручју значи да су се или преселили или изумрли.

Прија им хладније време
Одавно је познато да бумбарима више одговара хладније време, јер они имају способност да произведу топлину током летења, због чега су често један од првих инсеката који видимо у пролеће.

Аутори ове студије истичу да њихова прилагодљивост променама има своје границе, па с обзиром на то да су последњих неколико година биле најтоплије, што је утицало и на бумбаре, индиректно кроз вегетацију и цвеће, због чега су доведени до “изгладнелости”.
Бумбари најчешће живе годину дана, а њихове матице зиму најчешће проводе у разбацаном лишћу или у земљи, где су такође изложене температурним променама и појавама као што су неочекивано рано топљење леда и његово ново формирање.
Како наводи Национална географија, то што је број бумбара опао, представља велики проблем по животну средину, јер су њихове способности опрашивања потребне многим биљкама.
Други узроци
Климатске промене нису једине који је утицале на смањење броја бумбара.Како се наводи, њих угрожавају и неоникотиноиди, пестициди који су веома отровни за све врсте пчела, као и уништавање станишта претварањем одређених дивљих подручја у обрадиве површине, ширење патогена и ослобађање пчела које нису с тих простора, а које се доносе у одређена подручја ради опрашивања.
Неки истраживачи, као што је Џејми Стрејнџ, са Универзитета у Охају, сматра да није добро фокусирати се само на климатске проблеме, јер тако игноришемо остале факторе који утичу на смањење броја бумбара.

Како можемо да помогнемо
Како студија указује на то да екстремне температуре угрожавају бумбаре, изградњом паркова и садњом стабала, у чијим крошњама би могли да се сакрију од топлине, мали је корак, али би био од помоћи, наводи Национална географија.

Izvor:/boljazemlja.com

Бумбарима прети изумирање због “климатског хаоса”

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета