Napravljen medeni vrt na Dorćolu iz ljubavi prema biljkama i pčelama
Foto: Pixabay
Oprašivanje je jedna od najvažnijih funkcija pčela. Od njih zavisi naš opstanak, a istraživanja pokazuju da bi ljuski rod opstao svega četiri godine ako bi pčele bile potpuno istrebljene. Povodom Svetskog dana pčela napravljen je medeni vrt na Dorćolu.
Međunarodni institut Earthvatch imenovao je pčele za najvažnija stvorenja na planeti u 2019. godini. Značaj pčela uviđamo svakim danom, ali često čujemo i za probleme koji se tiču sve manjeg broja pčela ili njihovog istrebljenja. Da bismo preživeli, neophodno je da ubuduće broj pčela stalno uvećavamo.
Povodm Svetskog dana pčela 25. maja, kod Silosa Beograd na donjem Dorćolu, Supernatural i Gaia pokret napravili su medeni vrt koji čine 12 košnica i medonosne biljke. Ova zelena oaza se formira uz podršku Ambasada Holandije i Slovenije u Srbiji i partnera Be Activist, Vita Verde, Beogradsko Udruženje Pčelara, Biološko Istraživačko Društvo „Josif Pančić“, Marsh Creative Production i Mad Med.
Green Groove je kampanja Ambasade Holandije u Srbiji koja ima za cilj da inspiriše i promoviše životni stil u harmoniji sa prirodom, sledeći holandske primere iz oblasti održivog urbanog razvoja. Kampanja obuhvata projekte u oblasti zaštite životne sredine koji će se realizovati u narednih godinu dana.
Ovim projektom postavljanja košnica na Dorćolu se želi istaći vrednost pčela za opstanak ljudske vrste i očuvanje ekosistema.
Osim toga, udruženje građana iz Beograda, koje je najpoznatije po festivalu Supernatural koji slavi međunarodni Dan planete Zemlje, ima svoj najvažniji projekat koji se odnosi na revitalizaciju ekosistema Ade Huje, gde je kroz projekat 'Od deponije do parka' sanirana deponija gradjevinskog otpada i pretvorena u šumsko stanište sa 40 vrsta biljaka, 90 vrsta ptica, leptira, pčela i mnoštvo živog sveta. Ovaj projekat je 2014. u Evropskom parlamentu proglašen za 25 najboljih u Evropi.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Po košnici do 1.100 dinara
Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.
Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.
Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.
Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета