Apokalipsa u košnicama: Srbija gubi više od 100 miliona evra zbog pomora pčela!

Foto:pixabay
Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.
Prema rečima Rodoljuba Živadinovića, predsednika Saveza, u pojedinim opštinama stradalo je i do 90% pčelinjih društava. S obzirom na to da svako društvo broji između 20.000 i 50.000 pčela, gubici su zastrašujući. Primera radi, jednom pčelaru od 365 košnica preživelo je tek nekoliko, dok je u mestima poput Apatina šteta nešto manja, ali i dalje ozbiljna — oko 15%.
Glavni uzrok pomora, prema analizi stručnjaka, jeste prošlogodišnja suša i katastrofalan nedostatak polena, ključne hrane za pčele tokom formiranja "zimskih" pčela. Bez dovoljne ishrane, pčele su izgubile imunitet i postale lak plen virusima i parazitima poput zloglasne varoe. Živadinović ističe da je situacija dramatična i da nijedna mera do sada nije uspela da zaustavi gubitke.
Da bi slika bila još mračnija, slični trendovi zabeleženi su i u Mađarskoj, dok u SAD pčelari beleže gubitak čak 62% pčelinjih društava. Tamo se ovaj problem vuče još od 2006. godine, a milioni dolara utrošeni na istraživanja do danas nisu dali konačan odgovor na pitanje: zašto pčele umiru?
Ekonomski gledano, posledice za Srbiju biće višestruke. Pored direktnih gubitaka u pčelarstvu, očekuje se i ogroman udar na poljoprivredu, jer pčele oprašuju čak 70% kultura koje čine osnovu ishrane ljudi i stočne hrane. Nestanak oprašivača povući će za sobom pad prinosa voća, povrća, ali i uljarica poput suncokreta i soje, čime se lanac štete širi na celu ekonomiju.
Stručnjaci upozoravaju da, ako se trend nastavi, Srbija bi naredne godine mogla da ostane bez čak polovine ukupne proizvodnje meda, a time i značajnog dela izvoza koji godišnje donosi milione evra.
„Da smo na vreme selili pčele u područja bogatija polenom ili ih dohranjivali zamenama, možda bismo uspeli da sačuvamo više društava“, zaključuje Živadinović u izjavi za agenciju Beta, ali dodaje da borba nije gotova — pčelari se još nadaju da će spasiti makar deo populacije i umanjiti kolaps koji preti da uzdrma ne samo pčelarstvo, već i ukupnu srpsku poljoprivredu.
Agroinfo.rs/T02S
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela, do sada je stradalo više od 50 odsto društava, a uzrok je, verovatno, prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja „zimskih“ pčela, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.
Izveštaji o masovnom uginuću pčela i praznim košnicama stižu iz skoro svih krajeva Srbije. Pomor je ponegde i sto odsto
Pčele, koje imaju ključnu ulogu u proizvodnji hrane, umiru u zapanjujućem broju u Sjedinjenim Američkim Državama.
Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti
Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći
Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета