Da li treba proređivati lišće šargarepe?
Foto: Pixabay
Kao i kod mnogih vrsta povrća, i kod šargarepe mnogi baštovani koriste orezivanje listova kao ekološki način zaštite od širenja bolesti, ali i da bi imali veći koren. Evo i kako.
Orezivanje lišća šargarepe tokom vegetacije pomaže da se smanje bolesti, a kasnije usmeri višak hranljivih materije i energija na koren koji raste pod zemljom, a ne na održavanje strukture lišća. Međutim, orezivanje listova šargarepe je osetljiv postupak koji traži vreme i dobru procenu.
Lišće šargarepe se prvi put seče tek nakon što biljke niknu. To je vreme kada mogu da se prepoznaju jači izdanci od slabijih. Nakon što se prepoznaju slabe biljke, njihovi listovi se seku kako bi im se sprečio dalji rast, jer su one najpodložnije štetnim insektima i bolestima koje mogu da se prenesu na ceo zasad.
Kod biljaka koje su ostale, sledeće stanjivanje lišća se radi kada izdanci dosegnu visinu oko 5 cm. U ovom trenutku uklanja se lišće na kome se vide znaci promena. Traže se smeđe mrlje, plesan...
Naime, listovi koji su oštećeni od infekcija potroše više energije šargarepe na oporavak, ako im se dozvoli da ostanu. Osim toga, Infekcije su posebno opasne, jer mogu da se prošire sa jedne biljke na drugu, ako se listovi ne uklone.
Kada šargarepe dobiju lepu, zelenu i gustu masu listova, mnogi baštovani seku starije lišće, a ostavljaju mlado. Na ovaj način preusmeravaju energiju biljke na rast korena, umesto na lišće i na taj način dobijaju veće korene.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Pogledajte šta treba da uvrstite u svoju ishranu kako biste što pre pocrneli
Karoten je važan jer iz njega nastaje vitamin A, odgovoran za zdravu kožu i to posebno suvu, kao i nokte i kosu.
Uloga vitamina A u našem organizmu je veoma važna, jer pre svega učestvuje u sintezi vidnog pigmenta rodopsina, te deluje na razne očne bolesti, ali donosi i brojne druge koristi našem organizmu.
Korenasto povrće najčešće oboleva od sledećih bolesti: crna pegavost mrkve, siva pegavost lista celera, crna pegavost ili palež lišća mrkve...
Evo koje bolesti se najčešće javljaju kod korenastog povrća i šta treba preduzeti ako se bolest napadne.
Prilikom planiranja bašte napravite uvek prostor za povrće koje može da ostane sveže mesecima nakon berbe. Evo i o kom povrću je reč.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета