foto: pixabay

foto: pixabay

U zašticenom prostoru spanać se tokom zime uspešno gaji jedino uz primenu odgovarajućih agrotehničkih mera

Mnoge biljne kulture koje posejemo u jesen možemo da gajimo i tokom cele zime. Među njima je i spanać, koji se može gajiti u zaštićenom prostoru pre, posle ili između neke druge povrtarske kulture. 

Za uspešno gajenje spanaća neophodna su veoma plodna, srednje teška zemljšta, lako propustljiva i dobre strukture. Spanać ne podnosi kiselo zemljište, već ona bogata kalcijumom.
Gaji se zbog zelenih listova, koji su bogati belančevinama, gvožđem, kalijumom i kalcijumom, a od vitamina sadrži beta karotin. 

Svoje mišljenje i praktične savete o gajenju spanaća iznosi dipl.ing Tanja Petrović, savetnik PSSS u Nišu, koju ćemo u daljem delu teksta citirati.  

U početku vegetacije obrazuje se lisna rozeta, a period formiranja listova kod ranih sorti spanaća je od 28-35 dana, dok je kod kasnih sorti ovaj period duži od 42 dana. U zavisnosti od faze rasta i položaja u rozeti , oblik i veličina lista se menjaju ali se karakteristike sortnog obeležja najviše vidljivi u tehnološkoj zrelosti. Seme niče i na temperatri 3-4 °C, a optimalna temperatura nicanja je oko 20°C. Biljka u fazi pravih listova može uspešno da izdrži temperaturu od  -6 °C do  -8°C, dok dobro ukorenjene biljke pokrivene snežnim pokrivačem mogu da podnesu temperaturu i do -20 °C. Tokom prvih mesec dana vegetacije rast je usporen, a najintezivnije obrazovanje listova je između 30 i 60 dana vegetacije.

Potreba spanaća za svetlošću nije izražena, zbog čega daje zadovoljavajuće prinose i kad se gaji kao međukultura. Spanać ima velike potrebe za vodom, pre svega zbog slabo razvijenog korenovog sistema ali i njegovog rasprostiranja u površinskom sloju. U nedostatku vlage sporo se razvija, brzo stari i posle formiranja 3 do 4 lista obrazuje generativne organe.

Zbog opasnosti od nagomilavanja štetnog NO3 spanać se najčešće đubri sa sa 80-100g /10m2 azotnih, fosfonih i kalijumovih preparata. Đubrenje treba odraditi pred setvu. Setva u zaštićenom prostoru je gusta  pri čemu razmak između sadnica iznosi 10x10cm.

Najzad, ova povrtarska kultura se bere ubiranjem pojedinačnih listova.

 

Izvor:boljazemlja.com

Saveti za gajenje spanaća

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Ovo su najukusnije i najzdravije prženice koje možete da pripremite, a gotove su za samo 15 minuta!

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета