Uticaj načina konzervisanja na kvalitet povrća

foto:pixabay

foto:pixabay

nutritivna vrednost povrća varira u zavisnosti od dužine skladištenja i načina konzerviranja

Opšte je poznato da je optimalan način konzervisanja povrća hlađenje i da se u odnosu na postupak zamrzavanja primenom hlađenja postižu povoljniji rezultati u pogledu očuvanja vitamina i ukupne nutritivne vrednosti proizvoda. Međutim, da li se ovo pravilo ispoljava uvek?  
Rezultati istraživanja koje je sprovedeno na Univerzitetu u Džordžiji u partnerstvu sa neprofitnom organizacijom - Fondacija za smrznutu hranu, mogli bi donekle da poboljšaju uobičajeno mišljenje o hranljivoj vrednosti zamrznutog povrća. U okviru ove studije upoređivane su nutritivne vrednosti različitog vrsta povrća, i to: brokoli, karfiol, kukuruz, boranija, grašak i spanać. Svaka od navedenih vrsta povrća ispitivana je u tri varijante: sveže, posle 5 dana čuvanja u frižideru i  smrznuto.Imajući u vidu da Amerikanci u proseku kupuju 1,6 puta sedmično pošlo se od predpostavke da većina ljudi ne konzumira povrće u svežem stanju, dakle, odmah posle kupovine. Varijanta čuvanja povrća u frižideru 5 dana pre konzumaciranja  je veoma česta, pa je zato i uzeta u obzir u okviru  navedenih istraživanja.

Opšte uzevši,, rezultati analiza su pokazali nekoliko razlika u nutritivnim svojstvima povrća uskaladištenom na različite načinim.
Boranija je, na primer, imala 40% manje vitamina C kada je bila skladištena u frižideru, u odnosu zamrznutu varijantu. Zamrznuti kukuruz imao je mnogo viši nivo beta-karotena nego svež ili posle 5 dana u frižideru. Zamrznuti grašak imao je 19% više folata nego onaj iz frižidera.. Najzad, zamrznuti brokoli sadrži manju količinu folata nego kada je u svežem stanju.

Ovo istraživanje ukazuje da zamrznuto povrće ne mora neophodno da bude i manje hranljivo, pogotovo u odnosu na povrće koje se duže skladišti. Dakle, prema rezultatima ove studieje ukoliko ne postoji namera da se povrće odmah konzumira bolje je koristiti zamrznute proizvode. Dobre strane zamrzavanja proizvoda ogledaju se u tome da se povrće može zamrznuti odmah posle branja, pri čemu zadržava inicijalnu hranljivu vrednost. U tom slučaju ne mora se brinuti o tome koliko je dana pre kupovine npr.grašak stajao uskladišten u nekoj gajbici.Ipak, ne treba gubiti iz vida da zamrznuto povrće često nema jednako dobar ukus i teksturu kao sveže.

 

Izvor:agromedia.rs

Uticaj načina konzervisanja na kvalitet povrća

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Laneno seme ima zaštitna svojstva kada je u pitanju zdravlje čoveka, samo jedna kašika lanenog semena može čoveku da da dovoljne količine vlakana, omega-3 masnih kiselina i proteina.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета