CENE PRIMARNIH KULTURA, suncokreta, soje i šećerne repe ove godine su solidne, a ratari će imati MALU ZARADU

Foto: Pixabay free

Foto: Pixabay free

Prema rečima agrarnog analitičara iz Novog Sada Žarka Galetina, cene primarnih kultura, suncokreta, soje i šećerne repe ove godine su solidne, a ratari će imati malu zaradu.

”U poređenju sa prošlogodišnjim cenama, usevi su sada malo skuplji, i to je dobar znak da se prilike u ratarstvu menjaju nabolje”, kazao je Galetin.

Govoreći o ceni soje, naveo je da je bitno da tokom žetve, a i kasnije, soja ne padne ispod 40 dinara jer bi u tom slučaju poljoprivrednici ostali bez minimalne zarade. ”Prava cena kojom bi ratari bili baš zadovoljni je 48 dinara, sa PDV-om. Naša soja nije genetski modifikovana, već se može koristiti za ljudsku upotrebu pa naspram tog kvaliteta treba je i vrednovati”, naglašava predsednik Skupštine Asocijacije poljoprivrednika Srbije Ivan Vučković.

Posle soje sledi i vađenje šećerne repe. Kompanija ”Sunoko” objavila je da će repa koštati 34 evra tonu, a po to toj ceni otkupljivaće repu i drugi prerađač, ”Helenik šugar” u fabrici šećera u Crvenki.

”Cenu repe formiraju fabrike jer ugovaraju setvu i tako drže cenu, pa u takvim prilikama, kada nema repe na slobodnom tržištu, ratarima daju mogućnost da minimalno zarade, a oni obezbede sirovinu za izvoz i više zarade”, naveo je on.

Koliko će ratari zaraditi na toj ceni i da li će, zavisiće od prinosa. U pogledu cene, slažu se da je solidna i pristojna, premda bi, navode, tona repe mogla biti i 36 evra.

Žetva suncokreta pri kraju

Žetva suncokreta privodi se kraju, a sa njom se polako završava i otkup ovogodišnjeg roda. Mada ratari nisu baš zadovoljni prinosima, akontacionom cenom jesu, pošto su za kilogram zrna dobili onoliko koliko su smatrali da vredi ovogodišnji rod – od 35 do 38 dinara, sa PDV-om.

”Još ne znamo koliko će biti konačna cena, ali zahvaljujući tome što je bilo više otkupljivača, dobili smo cenu kojom smo, možemo reći, zadovoljni jer i od akontnacione cene imamo malu zaradu”, kazao je Nenad Manić iz Agrarnog saveza Srbije, nadajući se da otkupljivači neće biti škrti i zadržati se baš na akontacionim cenama.

Prema njegovim rečima, veliki proizvođači akontacionim cenama suncokreta imaju više razloga da budu zadovoljni u odnosu na male, koji su pod uljaricom imali dva-tri hektara.

”Na većim površinama više je roda, pa je i zarada bolja. Zato je preporuka Agrarnog saveza Srbije da mali proizvođači menjaju plan setve i preusmere se na proizvodnju u kojoj mogu više zaraditi. Savetujemo ih da se bave povrtarstvom, voćarstvom ili stočarstvom”, ističe Manić.

Izvor:agronews.rs

CENE PRIMARNIH KULTURA, suncokreta, soje i šećerne repe ove godine su solidne, a ratari će imati MALU ZARADU

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog svojih hranljivih svojstava soja je jedna od najmasovnije gajenih kultura na svetu

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

Posle ekstremno loše prošle godine, mnogi proizvođači šećerne repe u banatu odlučili su da "dignu ruke" od ove proizvodnje i pređu na druge ratarske kulture.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета