Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Црвена детелина је куктура која се код нас гаји на мањим површинама у односу на луцерку . У производњи се задржава 2 – 3 године . Има високу хранљиву вредност , сличну луцерки . Користи се као зелена крма , сено , силажа и паша . Утоку године даје 2 – 4 откоса .

Агротехнички значај црвене детелине врло је велики . Корен продире дубоко у земљиште и тиме се поправљају физичке особине земљишта , повећава плодност тако да се поље после ове културе сматра једним од најбољих уплодореду . Ова култура знатно повећава садржај азота и органске материје у земљишту .

Црвена детелина у односу на луцерку може да успева на нешто киселијим земљиштима , не одговарају јој сувише тешка подводна земљишта . Најбољи предусеви су јој кукуруз , кромпир , стрна жита а, она је добар предусев за све културе . На исто земљиште може доћи тек после 3 године .

Основна обрада се изводи у јесен . Површинска припрема се изводи непосредно пред сетву сетвоспремачем . Битно је да се земљиште у површинском слоју што боље уситни и сабије .

Сетва се обавља у рану јесен почетком септембра и у пролеће почетком марта па до краја априла . Може се сејати као чист усев , заштитни усев и у смеши са влатастим травама . Црвена детелина боље подноси од луцерке засењивање , зато се најчешће усејава у заштитни усев . Као заштитни усев се употребљава неко стрно жито . Овас има највећи значај . Може се сејати у смеши са влатастим травама (мачјим репом , јежевицом , француским и енглеским љуљем , ливадски вијуком ...). Здруживањем са овим влатастим травама принос зелене масе се повећава 20 – 30 % а земљиште се брже и боље поправља . Сеје се на дубини до 2 cm . Количина семена je 18 kg/hа . Пре сетве пожељно је поваљати земљиште .

Ђубрење црвене детелине обавља са 2/3 P и К пред основну обраду и пред сетву преостала количина P и К и целокупна количина N . Количина N је 50 kg/hа , P 80 – 120 kg/hа и К 80 – 100 kg/hа . Стајњак се уноси под предусев.

 Нега усева подразумева заштиту од корова од мишева од болести , дрљање или ваљање ребрастим ваљком у случају појаве покорице .

Izbor:zdravasrbija.com

Црвена детелина

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

U toku je prolećna setva, a iako se primećuje nedostatak vlage u narednom periodu se očekuje da će ovaj deficit biti delimično nadoknađen.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Poljoprivredne proizvođače u Srbiji u startu čeka teška sezona jer su se pojedini troškovi po pitanju setve učetvorostručili. Osim toga, i krajnji proizvodi će biti iskuplji sa čime će se suočiti svi potrošači.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета