Како да спречите жуту патуљавост јечма?
Foto:Pixabay
Симптоми овог вируса су жутило листова, који касније добијају црвенкасту боју, биљке заостају у порасту, а класање често изостаје. Најважнији извор заразе су вишегодишњи травни корови.
Жута патуљавост јечма је болест коју проузрокује вирус (БYДВ - Барлеy Yеллоњ Дњорф). Током ницања пшенице и јечма појављају се штеточине, вектори вируса које прво насељавају биљке посејане у ранијим роковима сетве и раније изникле усеве стрних жита (јечам), као и оне површине на којима је изостао третман семена инсектицидима. Посебну пажњу имају лисне ваши, цикаде који се јављају као преносиоци жуте патуљавости јечма.
Вирус патуљавости пшенице (Њхеат Дњарф Вирус ЊДВ) преноси вектор - цикада Псаммотеттиџ алиенус. Симптоми овог вируса су жутило листова који касније добијају црвенкасту боју, биљке заостају у порасту, а класање често изостаје. Најважнији извор заразе су вишегодишњи травни корови. Велика закоровљеност и незаоравање жетвених остатака, стварају повољне услове за исхрану цикада током лета и повећавају бројност овог вектора вируса, који на јесен са корова прелази на усеве стрних жита. Поред корова, веома важан домаћин је кукуруз који представља мост за пренос овог вируса између жетве и сетве озимих житарица. Суво и топло време погодује развоју и повећању бројности ових штетних организама. На појаву болести повољно делују температуре од 10 до 18° Целзијусових. Вирус патуљавости не преноси се семеном или земљиштем, већ само наведеним штеточинама - цикадама.
Како препознати симптоме заразе?
Симптоми се манифестују у виду хлорозе (жутила) лишћа и патуљавости (закржљалости) биљака. Хлороза се прво јавља на ободу листова, одакле се шири према основи, а касније захвата читаву биљку. Нападнуто младо лишће је усправно, пуније и чвршће. Услед јаког напада, рано заражене биљке обично не класају или су им класови мањи, често стерилни.
Вирус патуљавости не преноси се семеном или земљиштем већ само наведеним штеточинама - цикадама.
Сличне симптоме могу да изазову и абиотички фактори: ниске температуре, вишак или мањак воде у земљишту, недостатак хранива (азот и сумпор) и оштећења од хербицида.
Препорука свим произвођачима је да након ницања стрних жита обавезно прате присуство и бројност наведених штеточина. Према стандарду Европске организације за заштиту биља, праг штетности износи 10% биљака насељено са једном или више ваши.
Како сузбити болест?
Сузбијање болести подразумева примену како директних тако и индиректних мера. Код индиректних мера препоручује се каснија јесења и ранија пролећна сетва као и гајење отпорних или толерантних сорти. Јаре житарице требало би да сејете даље од озимих усева. Не претеривати са азотним ђубрењем. Неопходно је сузбијати корове који су могући извор заразе.
Директне мере подразумевају примену инсектицида са системичним и брзим иницијалним деловањем, којим се врло успешно сузбијају вектори вируса. У ту сврху најчешће се користе инсектициди из групе пиретроида.
Izvor:agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ukupno je prometovano 2.101 tona robe ili za 9,48 odsto više
Pivo je jedno od najpopularnijih pića na svetu. U zavisnosti od vrste, sarži različite koncentracije alkohola, a u sebi sadrži i dosta vitamina B, pa je i zdravo ako se konzumira u ograničenim količinama. U nastavku teksta vam predstavljamo veoma zanimljive činjenice o ovom piću koje verovatno niste znali.
Prvi ugovor za ječam rod 2021. godine, pad cena primarnih poljoprivrednih proizvoda kukuruza i soje, obeležili su ovu nedelju na Produktnoj berzi. Ukupan promet preko “Produktne berze” je iznosio 3.610 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 115.993.500,00 dinara.
Hloroza, tj. žuti listovi kod biljaka se javljaju usled nedostatka nekih elemenata, najčešće gvožđa. Takođe, uzrok može biti i višak vlage u zemljištu ili nedovoljno zalivanje.
Uravnotežena ishrana svakog zeca zasniva se na biljnoj hrani. Ove životinje su potpuno biljojedi, pa stoga ne tolerišu nikakve kardinalne promene u snabdevanju hranom.
Republički zavod za statistiku objavio je da je u Srbiji Srbiji u 2020. godini u jesenjoj setvi zasejano je 780.554 hektara, što, u odnosu na konačne rezultate jesenje setve u 2019. godini, predstavlja povećanje od 1,8%.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета