POLJOPRIVREDNICI ZABRINUTI: Setva pšenice kasni, nema dovoljno đubriva na tržištu, proizvodnja preskupa

Foto: Unsplash
Kiše, nedostatak mineralnih đubriva na tržištu i drugi faktori uslovljavaju setvu pšenice koja kasni.
Iz više razloga setva pšenice kasni, a do sada je posejano 10-15 odsto planiranih površina. Optimalni rok setve ove žitarice je do kraja oktobra meseca koji je na samom izmaku.
- Sada su uslovi za setvu dobri, ali problem je što na tržištu nema dovoljno mineralnog đubriva iako je skuplje za 100 odsto u odnosu na prošlu godinu, a skuplje je i gorivo pa je pitanje da li će se setva isplatiti, ali moramo da sejemo zbog plodoreda - rekao je za Betu predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije, Jovica Jakšić.
Prema proračunima poljoprivrednika, da bi se zasejao hektar pšenice potrebno je čak 120.000 dinara. Popusti ne postoje ni za gorivo koje po litru košta 172 dinara, a kada se dodaju ostali troškovi poput mineralnog đubriva UREA koje košta 120 dinara, MAP-a 100 dinara, NPK đubriva 82 dinara, dolazi se do računice da je ukupno potrebno oko 1.000 evra. Samo za đubrivo je, procenjuju zemljoradnici, potrebno oko 55.000 dinara za zasejanu površinu od jednog hektara pšenice.
Na žalost, ovakva računica se najverovatnije neće isplatiti, jer ako prinos i bude 6 tona po hektaru, a vremenski uslovi ne oštete pšenicu, te ako cena bude 20 dinara, proizvođači, ne računajući svoj rad, neće imati nikakvu zaradu, već će samo pokriti troškove proizvodnje. Ukoliko, pak, neki od ovih faktora "zakaže" pa prinos ili cena budu manji, ratari će biti na čistom gubitku. Ukoliko ne uspeju da nabave mineralno đubrivo kog je inače nedovoljno da tržištu, prinos će sigurno podbaciti 50 odsto.
Na pitanje zašto na tržištu nema dovoljno mineralnih đubriva u šabačkoj fabrici Eliksir (Elixir) kažu da „smo svedoci da je u gotovo svim industrijama primetan poremećaj u snabdevanju i proizvodnji i da cene svih roba osetno rastu“, prenosi Beta.
Oni još objašnjavaju da je konstantan i rast cena energenata koje direktno utiču na cene gotovih proizvoda, a da su cene sirovina na istorijskom maksimumu. Poremećaje na domaćem tržištu izaziva i smanjeno snabdevanje iz uvoza, jer azotna đubriva koja se koriste u količini 400.000-450.000 tona godišnje u potpunosti dolaze iz uvoza.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.
U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.
Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.
Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne
Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.
Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета