PIRANA: Proždrljiva amazonska riba sa oštrim zubima
Foto: Pinterest
Pirana je slatkovodna riba rasprostranjena po rekama i jezerima Južne Amerike poznata po svojim oštrim zubima. Iako se često opisuje kao ekstremno predatorska vrsta i uglavnom se hrani ribom, njihove prehrambene navike se znatno razlikuju, a takođe konzumiraju i biljni materijal.
Pirana (lat. Pygocentrus piraya) pripada porodici Characidae iz reda Characiformes. Ukupan vroj vrsta pirana nije poznat i predmet je rasprava. Nove vrste se i dalje opisuju. Procenjuje se da postoji oko 60 vrsta pirana.
Izgled
Većina vrsta pirana ne naraste više od 60 cm. Njihove boje variraju od plavkasto srebrne, s narandžastim prelivima na donjem delu trupa, do gotovo potpuno crne. Svim vrstama pirana zajedničke su karakteristike kao što je listoliko telo, oštra trbušna peraja i velika tupa glava s jakim vilicama u kojima su oštri, trouglasti zubi.
Rasprostranjenost
Crveno-trbušaste pirane rasprostranjene su od severne Argentine do Kolumbije, ali ih ima najviše u slivu reke Amazona gde živi 20 različitih vrsta. Od svih njih je vrsta Pygocentrus nattereri na najgorem glasu zbog svoje snažne vilice i najoštrijih zuba (one narastu do 50 cm). Veoma su opasne za vreme niskog vodostaja kad napadaju u jatima od preko sto jedinki. Nekad napadaju i velike životinje koje se nađu u vodi, iako su takvi slučajevi vrlo retki.
Crveno-trbušaste pirane ipak vole plen koji je manji od njih, ili tek nešto veći. One plivaju u jatima, i traže plen, a kad ga nađu, signaliziraju drugima. To verovatno čine pomoću zvuka, jer pirane imaju izvrsni sluh. Kad napadnu, svaka jedinka u jatu juri da zagrize plen, i onda se brzo odmiče da napravi mesto za druge.
Zubasta pirana (Piranha denticulata), koja živi u slivu reke Orinoko i po pritokama donjeg Amazona i San Francisko pirana (Piranha piraya), koja živi u vodama brazilske reke San Francisko, takođe su opasne i za ljude. Ipak većina vrsta pirana nikada ne napada velike životinje, a napadi pirana na ljude su izuzetno retki. Iako pirane privlači miris krvi, većina vrsta pirana su samo lešinari, a ne grabljivice. Čak 12 vrsta koje se zovu isposničke pirane (rod Catoprion) živi isključivo od delova koji padnu sa drugih riba (krljušt, delovi peraja).
Odnos sa ljudima
Oštri zubi pirane često se koriste za pravljenje alata i oružja. Pirana je jestiva i ukusna riba, ali može da se dogodi da je druge pirane napadnu dok je zakačena za udicu. U nekim delovima sveta pirane mogu da se kupe kao kućni ljubimci, mada su u mnogim delovima SAD zabranjene. U Filipinima je na primer za uvoz pirane kazna od šest meseci pa čak i do četiri godine zatvora.
Ukoliko se ipak odlučite da držite piranu u svom akvarijumu, trebalo bi da se pridržavate nekih pravila. Nikako ih ne treba kupovati u parovima jer su agresivne i slabija od dve neće preživeti.
Napadi
Iako se u medijima često opisuju kao izuzetno opasne, pirane obično ne predstavljaju ozbiljan rizik za ljude. Međutim, dolazilo je do napada, posebno kada su pirane u stresnoj situaciji, kao što su guste grupe koje se mogu pojaviti kada je vodostaj nizak tokom sušne sezone, a hrana je relativno oskudna. Većina napada pirana na ljude dovodi samo do manjih povreda, tipično na stopalima ili šakama, ali oni su povremeno ozbiljniji i veoma retko mogu biti fatalni.
- Ekstremni slučajevi
Zabeleženo je nekoliko napada ove ribe koji su za epilog imali smrt. 2011. godine pijani 18-godišnjak je napadnut i ubijen u Rosario del Jati u Boliviji. Iste godine, u brazilskoj državi Pjaui oko stotinu ljudi je povređeno zbog brutalnih napada pirane. Godinu dana kasnije petogodišnja brazilska devojčica je napadnuta i ubijena od strane jata pirana crvenog stomaka, jedne od najopasnijih vrsta ove ribe. Na nekim brazilskim rekama čak postoje i znakovi upozorenja o smrtonosnim piranama.
Agroinfo.rs
Komentari
cialis prices Punctal plugs
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Uoči Vaskršnjih praznika JVP "Vode Vojvodine" u pojačanim kontrolama ribolovnih voda zaplenile su čak 11 kilometara nelegalno postavljenih mreža.
Pozivaju se svi zainteresovani dobrovoljci koji žele da postanu ribočuvari volonteri i time doprinesu očuvanju ribljeg fonda na našim ribolovnim vodama, da preuzmu Priručnik ribočuvar-volonter koji će služiti za polaganje testa za tu namenu.
Cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u decembru 2021. godine, u odnosu na isti mesec 2020. godine, povećane su za 29,1%, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.
Riba je vrlo zdrava, ali je vreme njenog čuvanja dosta kraće od mesa toplokrvnih životinja. Ovome u značajnoj meri doprinosi velika količina vode u ribi, a u tom mislu je vrlo značajno razlikovati svežu od ribe koja nije pogodna za ishranu.
Cene proizvoda poljoprivrede i ribarstva povećane su u oktobru ove godine za 38,1 odsto u odnosu na isti period lane.
Ne čudi činjenica da je proizvodnja ribe u ovoj godini smanjena u odnosu na prošlu za oko 30 odsto, s obzirom na to da su površine pod ribnjacima sa 12.000-15.000 hektara smanjene na nešto ispod 5.000 hektara.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета