Борба сa стршљеновима
Извор: Пиксабеј
Убод стршљена познат је као неугодно искуство. Један убод је и више него довољан, али убод више стршљенова истовремено (предео врата или главе), може бити чак и са смртним исходом. Док је код убода осе или пчеле, већи ризик ако је особа алергична на убод ових инсеката.
Летњи период је време када су ове врсте инсеката најактивније и најбројније. Током зиме презимљавају само матичне јединке и мањи број инсеката, док се током лета намноже, и стварају нове заједнице. Места на којима се формирају нове заједнице, називамо гнезда. Могу бити смештена у природним шупљинама на дрвету или стенама, али проблеме највише стварају гнезда смештена у објектима где бораве људи. Било које скривено место у домаћинству, може бити погодно за заједноицу стршљенова, док је код оса скоро свако место које не кисне.
Активност ових инсеката је током дана, када са првим зрацима сунца одлазе у потрази за храном, и то траје све до пред мрак, када се целокупна заједница окупља на гнезду, где проводи ноћ. Легло има матицу која полеже јаја која се у саћу развијају и након пар недеља се излеже нови инсект, и затим опет исти циклус. Гнезда су направљена од материје сличне папиру налик на пчелиње саће.
Осе праве гнездо величине пет или шест па до двадесетак центиметара, док је код стршљена то гнездо некада велико као фудбалска лопта, а има примера да буде велико као отворени кишобран.
Поред тога што су некада опасни по здравље човека, они могу бити велики проблем за пчеле, где наносе огромну штету. Такође оштећују воће некада до последњег плода а то су најчешће грожђе или крушке.
Борба са овако опасним непријатељем треба да буде добро испланирана, и опрема за борбу је обавезна, иначе, настрадалих че бити и на обе линије фронта. Најбоље је гнездо у потпуности уклонити, чиме заједница не може да се обнови. То је могуче извести једино са добром опремон, вишеструко јачом од класичне пчеларске (убод стршљена је до 5мм). Такодје је могуће уништити инсекте третирањем инсектицидом.
Прскање се може обавити компримованим спрејом, који је намењен само за ове врсте инсеката. Овако намењен спреј има дозатор на распрскивачу, који усмерава млаз течности, који је под притиском, и такав млаз може досегнути и три метра, што је реално довољна удаљеност да се опрска место где се налази гнездо.
Такође коришћење концентрата инсектицида (осатокс-концентрат) који растворимо са водом према упутству производјача и затим прскалицом са продужетком за прскање, и тиме је омогућено безбедно растојање.
Замке за хватање стршљена су врло делотворне. Пластичне флаше са отворима на средини у које успемо мало пива или воћног сока, су права клопка, која дневно нахвата доста ових инсеката. Такође лепљиве траке или лепак за миша на картону, се могу поставити у близини легла а као мамац користимо комадић рибе или меса. Овако не привлачимо корисне пчеле, али зато мирис ужеглог меса је неодољив за стршљена. Када се један ухвати, убрзо се накупи доста њих.
Стршљенови и осе су заштићени законом и не треба их неконтролисано и без надзора уништавати.
Agromedia.rs/
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета