Jelena Kandić za Agroinfo: Trudite se da svakog dana razvijete i osvestite najbolji deo sebe
Foto: Agroinfo.rs
Naša budućnost su mladi, obrazovani ljudi koji imaju šta da ponude i koji nakon završenog školovanja treba svoja znanja da implementiraju u svojoj zemlji. Sa druge strane, država treba da im obezbedi lep i dostojanstven život koji zaslužuju, da ih podrži i stimuliše da nastave da rade i usavršavaju se.
Nekoliko meseci unazad imamo čast i priliku da razgovaramo sa mladim i uspešnim ljudima iz različitih oblasti poljoprivredne nauke koji su svoj život posvetili učenju i usavršavanju i koji nastavljaju sa daljim radom dajući svoj doprinos čovečanstvu i generacijama koje dolaze.
U okviru teme 'Mlade nade srpske poljoprivrede', sa željom da vam približimo sve o grani privrede bez koje ne možemo da opstanemo, ali i da ovim putem privučemo sve mlade koji tek treba da odaberu svoj životni put, predstavljamo vam još jednu perspektivnu osobu koja svojim putem već uveliko uspešno hoda.
Jelena Kandić je rođena 1997. godine u Trebinju. Odrasla je u Gacku gde je završila osnovnu i srednju školu. Već u ovom periodu je pokazala veliko interesovanje za određene oblasti, a za Agroinfo objašnjava kako se odlučila da se upiše na Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.
- Nakon završene gimnazije, gdje sam stekla znanje iz različitih oblasti, očekivano je bilo da ću upisati fakultet. Još u srednjoj školi sam pokazivala ljubav prema hemiji, pa je odluka pala na Poljoprivredni fakultet u Beogradu, smjer Prehrambena tehnologija, na koji sam se upisala 2016. godine. Vidjela sam da fakultet pruža visok kvalitet naučnih, stručnih i obrazovnih aktivnosti tokom studija, a od velikog broja modula odlučila sam se za Mikrobiologiju hrane koji je tada bio relativno nov i nisam se pokajala. Često sam slušala o raznim trovanjima koje izaziva hrana, pa me uvijek zanimalo koji su uzročnici toga i kako oni nastaju, ali i kako mogu da se spriječe. Odgovore na ova pitanja sam dobila studirajući na Poljoprivrednom fakultetu.
S obzirom na to da je prvi stepen studija završila u roku, te u želji da nastavi sa svojim usavršavanjem i uže se specijalizuje za određenu oblast, Jelena odlučuje da se upiše na master akademske studije na istom fakultetu i smeru, što i čini 2020. godine. Ističe da se iskreno nada da će u budućnosti naći posao koji će biti povezan sa njenim obrazovanjem i koji će joj omogućiti konstantan lični razvoj i napredovanje.
Kako je naš portal preneo u julu mesecu, tim studenata Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu je postigao veliki uspeh osvojivši prvo mesto na devetom nacionalnom takmičenju Ecotrophelia Srbija 2021. Upravo je Jelena deo ovog tima koji još čine i Nikola Bajčetić sa Poljoprivrednog i Ksenija Plančak sa Ekonomskog fakulteta.
Jelena, recite nam nešto više o uspehu koji ste postigli i šta Vas i Vaš tim čeka u narednom periodu?
- Naš tim Ice biotic, sa proizvodom Ice Biotic, funkcionalnim sladolednim dezertom na bazi kozjeg mlijeka, obogaćen inulinom i probiotskim kulturama, pobjednik je devetog studentskog takmičenja u kreiranju novih eko-inovativnih prehrambenih proizvoda – Ecotrophelia Srbija 2021, koje je ove godine održano 25. juna u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu. Kao pobjednici, imaćemo sjajnu priliku da predstavimo svoj proizvod i poslovne ideje na evropskom takmičenju najboljih studentskih timova koje se tradicionalno održava na nekom od vodećih evropskih sajmova hrane, a ove godine je to ANUGA u Kelnu, a ujedno i da saznamo kako naše ideje i vještine odgovaraju potrebama evropskog tržišta. Međutim, zbog pogoršane situacije sa virusom, takmičenje će nažalost biti onlajn održano. Svakako se pripremamo i nadamo da će naš proizvod dobro proći. Držite nam palčeve!
Inače, na takmičenju je učestvovalo sedam timova studenata sa nekoliko univerziteta i akademija visokih strukovnih škola, u organizaciji Udruženja prehrambenih tehnologa Srbije. Takmičenje se organizuje u sklopu sprovođenja Strategije pametne specijalizacije Republike Srbije (4S) čiji je jedan od prioriteta „Hrana za budućnost", pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i uz višegodišnju podršku USAID Projekta za konkurentnu privredu, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, Naučno - tehnološkog parka Beograd, Centra za promociju nauke, kao i uz trening i edukativnu podršku i partnerstvo sa Case Study Club Fakulteta organizacionih nauka, kako bi se podstaklo preduzetništvo među studentima i pomogao plasman inovativnih proizvoda na domaćem i međunarodnom tržištu.
U intervjuu smo se dotakli i teme trenutnog stanja, te budućnosti srpskog agrara, kao i toga koliko je poljoprivreda važna za našu zemlju, a tim povodom Jelena je rekla sledeće:
- Što se tiče trenutnog stanja srpske poljoprivrede i kakva je budućnost ove grane, mislim da sam relativno mlada i da je još rano da u potpunosti odgovorim na ovo pitanje, ali ono što mogu da kažem jeste da je Srbija posvećena razvoju poljoprivrede, ali nam je neophodna mehanizacija i savremena tehnologija. Smatram da Srbija ima veliki potencijal koji nije iskorišćen i da je poljoprivreda budućnost naše zemlje. Slobodno mogu da kažem da je poljoprivreda grana privrede koja će imati siguran razvoj i perspektivu. Danas se veliki fokus stavlja na lanac proizvodnje hrane, odnosno na porijeklo hrane, kvalitet i zdravstvenu ispravnost. U tom procesu će uvijek biti posla.
Za kraj razgovora nam recite šta je po Vama ključ uspeha i šta biste poručili mladim ljudima koji ovo čitaju?
- Svaki uspjeh sa sobom nosi određena odricanja, ali ključ svega je dobra organizacija i planiranje. Mladima koji tek ulaze u svijet nauke bih poručila da se dobro informišu, jer je izbor fakulteta vrlo važna stvar. Tim poslom će da se bave u životu i vrlo je bitno da vole to što rade i da u tome uživaju. Odredite prioritete, budite posvećeni svojim ciljevima, držite se svojih principa, trudite se da svakog dana razvijete i osvjestite najbolji dio sebe. Bićete uspješniji i prije svega bićete zadovoljniji.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.
Poljoprivredni fakultet u Novom sadu dobio je traktor povodom nove akademske godine. Ključeve je dekanu fakulteta, Nedeljku Tici simbolično uručio pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Čedomir Božić.
Po drugi put za redom Fondacija ”Ana i Vlade Divac“ raspisuje konkurs za dodelu ”Stipendija Nada Obradović“ studentima poljoprivrede ili veterine koji su školske 2021-2022. godine na teritoriji Srbije upisali prvu godinu studija, a po unapred utvrđenim uslovima.
Sekretarijat za privredu Grada Beograda u saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom, a radi podizanja opšteg znanja iz oblasti pčelarstva, voćarstva i organske proizvodnje, organizuje besplatne obuke za poljoprivredne proizvođače organske proizvodnje, pčelare i voćare sa teritorije grada Beograda.
Ove nedelje ponovo imamo priliku i čast da razgovaramo sa još jednim stručnjakom iz oblasti poljoprivredne nauke, a sve u okviru teme ‘Mlade nade srpske poljoprivrede’.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета