Kako da sami napravite ukrasni BILJNI TERARIJUM?
Foto: Pixabay.com
Terarijumi su jako slični malim staklenicima. Biljke ne zahtevaju puno pažnje i održavanja, pa su izvrsne za osobe koji se zbog nedostatka vremena ne mogu dovoljno posvetiti biljkama.
Biljke se mogu smestiti u staklene posude različitih oblika, a sam terarijum daje posebnost i lepotu stolu, noćnom ormariću ili bilo kojem mestu. Najčešće se postavljaju paprati i mahovine, ali u obzir dolazi veliki broj biljaka po izboru. Važno je da su u pitanju spororastuće močvarne vrste kojima prijaju vlaga i toplota. Osim s vrstom biljaka, možete se poigrati i vrstama posuda u kojima ćete napraviti ovu mini-kreaciju. Vaš izbor mogu da budu staklene tegle, ali čak i male sijalice koje ćete ispuniti zemljom i biljkama.
Potreban materijal
Staklena tegla
Šljunak ili pesak
Aktivni ugalj
Zemlja
Biljke
Posuda bi trebalo da ima veliki otvor, kako biste rukom mogli da napravite terarijum, a u obzir može da dođe i ona sa uskim otvorom, ali morate baratati štapićima ili pincetom. Postavite sitan šljunak ili pesak koji će služiti za dreniranje, a najbolje je postaviti ih u sloju 1,5 do 3 cm. Aktivni ugalj pročišćava vodu i jedan sloj preko šljunka biće vrlo koristan u vašem terarijumu, ali ne možete koristiti brikete koje koristite za roštilj. Onda sloj baštenske zemlje u debljini 2 do 5 cm, u zavisnosti od visine posude. Dodajte biljke po vašem izboru I zatim zalijte koren biljaka.
Odabir biljaka za terarijum - Preporučuje se odabir manjih biljka, onih koje neće prerasti prostor unutar staklene posude. Potrebno je obratiti pažnju i na odabir boje biljaka, gde se preporučuje uzgoj sličnih nijansi. Kako je svetlost važna stavka za život svake biljke, potrebno je odabrati biljke ovisno o njihovoj potrebi za svetlošću. Različite biljke za terarijum imaju i različite potrebe za svetlošću, pa se mora pripaziti i pri njihovom kombinovanju. Kako bi terarijum izgledao što bogatiji I lepši, izaberite biljke različite visine, oblika i boje. Za veći efekt možete dodati mahovinu, malu paprat i semenke trave.
Par dobrih saveta
- Terarijum nije potrebno prečesto zalivati, a za zatvorene terarijume potrebno je otvoriti poklopac i pustiti da voda ispari.
- Nemojte dodavati đubrivo, jer je cilj da biljke rastu vrlo sporo ili da uopšte ne rastu.
- Za najbolje rezultate, postavite terarijum na mesto ge nije direktna svetlost.
Izvor:powerofnature.shop
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Kada se govori o klimatskim pormenama, najviše pažnje se posvećuje njihovom uticaju na čoveka, njegovom kvalitetu života, uticaju na imovinu i privredu.
Preduslov za osećanje bola je posedovanje centralnog nervnog sistema. Međutim, biljke nemaju nerve i mozak.
Pravila vezana za boravak u prirodi nisu tu da nas ograniče i spreče da uživamo, već da nas podsete da čuvanjem prirode dajemo lični doprinos i za očuvanje planete.
Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...
Jedna od najvećih grešaka koje su biolozi napravili u prošlosti bila je stavljanje biljaka i gljiva u istu klasifikaciju. Gljive se po mnogo čemu razlikuju od biljaka, čak i po svojim osnovnim karakteristikama.
Dvorište i prostor u kući je najlepše ukrasiti različitim cvećem. Međutim, često se može desiti da su listovi vaših biljaka bez sjaja i suvi iz različitih razloga. U tom slučaju iskoristite lak i delotvoran trik tako da vaše biljke budu sjajne i lepe.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета